شناسهٔ خبر: 24037 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری تشریح کرد؛

لزوم حفاظت از خیابان ولیعصر(عج) به عنوان یک ارزش ملی/ انتقاد از قطع درختان طویل‌ترین خیابان تهران/ تاکید بر اقناع افکار عمومی و ایجاد فضای گفت‌وگو

پیروز حناچی معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از قطع درختان خیابان ولی عصر، قطع درختان طویل‌ترین خیابان تهران را شبیه به قطع ۳ هزار کاج در راستای اتوبان همت در روزهای عاشورا- تاسوعا برشمرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی پیروز حناچی درباره قطع درختان ولی عصر (ع) گفت: در بحث قطع درختان خیابان ولیعصر (عج)، برخی می‌گویند که درختان پوسیده بوده و در معرض سقوط قرار داشته است ولی من فکر می‌کنم در این خصوص کج سلیقگی صورت گرفت.

وی افزود: اقناع افکار عمومی موضوع بسیار مهمی است و مدیریت شهری باید توجه بیشتری به این موضوع نشان دهد. فرض کنیم مجبور بودند درختان را قطع کنند، باید اطلاع‌رسانی می کردند و فضای بحث و گفت‌وگو نسبت به این موضوع ایجاد می کردند؛ زیرا اینها مسائلی است که مردم به لحاظ اجتماعی نسبت به آن حساسند.

حناچی با طرح این سوال که آیا نمی شد درختان را مهار کرد؟ افزود: در خیلی از کشورهای جهان درختان را با سیم بوکسل مهار می‌کنند و نهایت تلاش را برای حفظ آن صورت می‌دهند. درختی که بعد از ۶۰-۷۰ سال به قطر مناسبی رسیده نباید به این سادگی بریده شود. درست است که پوسیدگی درخت خطرناک است اما اگر هیچ راهی وجود نداشت و افکار عمومی اقناع شدند بریدن باید آخرین مرحله باشد.

معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی گفت: اگر تهران ۱۰ ارزش ویژه واجد حفاظت داشته باشد یکی از آنها خیابان ولیعصر (عج) است که باید نهایت تلاش را برای حفظ آن انجام دهیم. در طول مسیر این خیابان از راه آهن تا تجریش حدود ۱۸ هزار چنار وجود دارد.

وی ادامه داد: خیابان ولیعصر یکی از جاذبه‌های شهر تهران است و طرح‌های موضعی برای حفظ و صیانت از ارزش های آن تهیه شده و به تناسب ثبت ملی آن ضوابطی برای دو طرف خیابان ارایه شده است.

حناچی با بیان این‌که یکی از انتظارات ما از نظام مدیریت شهری حفظ ارزش‌های شهر است، به ایسنا گفت: قبلا هم سابقه داشت که در روزهای عاشورا ـ تاسوعا در ادامه همت یک روزه ۳ هزار کاج را قطع کردند. اگر اتوبان همت قطعا باید ساخته می‌شده، ابتدا باید ۳ هزار کاج در جایی دیگر می‌کاشتند و در این مورد اطلاع‌رسانی می‌کردند. البته ممکن است این کار صورت گرفته باشد اما چون به افکار عمومی توجه نشد، شهرداری فقط بار منفی این مساله را به دوش کشید./

نظر شما