شناسهٔ خبر: 24113 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی اعلام کرد:

تاریخ برگزاری نشست نهایی کریدور خلیج فارس-دریای سیاه/ نشست پنج جانبه در صوفیه/ باز بودن کریدور برای سایر کشورها

محمدجواد عطرچیان مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای از برگزاری نشست نهایی کریدور خلیج فارس-دریای سیاه در ۲۲ و ۲۳ تیرماه در بلغارستان خبر داد.

محمد جواد عطرچیان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به زمان برگزاری نشست بعدی کریدور خلیج فارس-دریای سیاه اظهار داشت: نشست نهایی تاسیس کریدور پنج جانبه خلیج فارس-دریای سیاه با حضور کشورهای ایران، ارمنستان، گرجستان، بلغارستان و یونان ۲۲ و ۲۳ تیرماه در سوفیا بلغارستان برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه "ورود به این کریدور برای سایر کشورها باز است" افزود: کشورهای دیگر از جمله رومانی برای پیوستن به این کریدور ابراز تمایل کرده‌اند اما قبل از شروع بررسی برای ورود سایر کشورها به کریدور خلیج فارس-دریای سیاه باید بر تاسیس آن تمرکز کرد.

این مقام مسئول با اشاره به آخرین وضعیت حضور کشور آذربایجان در این کریدور تصریح کرد: برای حضور طرف آذری در نشست پیش رو دعوتنامه ارسال شده است اما تاکنون تاییدیه‌ای از جانب آنها دریافت نشده است و  در مورد عدم حضور خود در جلسه پیش رو نیز به طور رسمی اعلام نکرده است.

مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی سازمان راهداری خاطرنشان کرد: تاکنون لغو روادید کامیون‌های ایرانی برای تردد به گرجستان و جمهوری آذربایجان صورت گرفته و پیشنهاد لغو روادید برای رانندگان ایرانی در مسیر منتهی به ارمنستان نیز ارائه شده است تا تسهیلات لازم برای ترغیب شرکت‌های حمل‌ونقلی به استفاده از کریدور خلیج‌فارس-دریای سیاه فراهم شود.

به گفته عطرچیان کریدرو خلیج فارس - دریای سیاه رقیبی برای مسیرهای سنتی خواهد بود که در حال حاضر کامیون‌های ایرانی از آن تردد می‌کنند و با توجه به امکاناتی که برای کشتی‌های رورو در بندر باتومی گرجستان و بندر بورگاس بلغارستان فراهم شده ترانزیت تسهیل می‌شود.

وی با اشاره به برنامه ریزی‌های انجام شده برای اقدام بعد از نهایی شدن موافقت‌نامه تاکید کرد: باید مجوزهای لازم دولتی دریافت شود و سپس در مجالس (پارلمان) کشورهای عضو به تصویب برسد که در این مدت، راه‌اندازی خطوط کشتی‌رانی، تخفیفات جاده‌ای، لغو روادید برای رانندگان و سایر تسهیلات فراهم می‌شود. همچنین پس از طی مراحل مقدماتی قرارداد راه‌اندازی این کریدور در کمیته‌های تخصصی موضوعات مربوط به امور گمرکی، تسهیلات حمل ونقلی جاده‌ای و ریلی بررسی می‌شود.

 

نظر شما