شناسهٔ خبر: 24436 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

اکبر ترکان مطرح کرد؛

جزئیات برگزاری اجلاس هیات‌عمومی و انتخابات هفتمین دوره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان در کیش/ تشریح تخلفات ۴۰ میلیاردی ساختمان استان تهران در دوره قبل/ پیگیری پرونده تخلفات سازمان نظام‌مهندسی تهران در دستگاه قضایی و شورای انتظامی

اکبر ترکان مشاور رئیس‌جمهور و رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور در نشست خبری خود به بهانه برگزاری اجلاس هیات‌عمومی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و انتخابات هفتمین دوره شورای مرکزی در تیرماه سال جاری در جزیره کیش، عملکرد سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و برنامه‌های پیش‌رو را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، امروز ۱۴ تیرماه، اکبر ترکان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در نشست خبری در سالن اجتماعات سازمان در تشریح عملکرد ۲۰ ساله سازمان نظام مهندسی ساختمان، انتخابات دوره هفتم شورای مرکزی و برگزاری اجلاس نوزدهم هیات عمومی گفت: جلسه هیات عمومی جلسه‌ای است متشکل از اعضای اصلی هیات عمومی سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها که بطور سالانه در تیرماه هر سال تشکیل می‌شود امسال هم در ۲۶ و ۲۷ تیرماه این جلسه در کیش برگزار می‌شود. تصمیماتی که در این اجلاس گرفته می‌شود شامل تصویب بودجه سالانه، تصویب ترازنامه و تصویب نظام‌نامه‌هایی است که باید به نظر و تایید هیات‌عمومی برسد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور افزود: گزارش عملکرد نظام مهندسی ساختمان و گزارش استان‌ها در اجلاس هیات‌عمومی مطرح می‌شود و تمامی اعضا فرصت دارند تا سیاست‌ها و برنامه‌های یکساله نظام مهندسی را تعیین کنند و در طی اجلاس امسال، رئیس جدید سازمان نظام مهندسی ساختمان را با انتخاب شورای جدید انتخاب می‌شود.

مشاور رئیس جمهور با اشاره به اینکه برای دوره جدید وی در سازمان نظام مهندسی ساختمان نخواهد بود گفت: هر سه سال یکبار، هیات عمومی باید این انتخابات را تجمیع و شورای مرکزی جدید را انتخاب کند که امسال هم نوبت سه ساله‌ای برای این تصمیم‌گیری است.

ترکان در بیان جزئیات برنامه دو روزه اجلاس هیات عمومی در جزیره کیش با یادآوری اینکه امسال نیز طبق روال سال های گذشته میهمانانی به غیر از اعضای اصلی خواهند داشت به حضور اعضای علی البدل هیات مدیره ها، شورای انتظامی، معاونان عمرانی استانداری ها، دفتر فنی استانداری‌ها، شهردار مراکز استان ها، پیشکسوتان جامعه مهندسی و شورای مرکزی و روسای سازمان‌های نظام مهندسی اشاره کرد و تقدیر از مهندس غرضی و مهندس هاشمی را از دیگر برنامه های اجلاس پیش رو خواند.  

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: این برنامه در روز نخست خود مختص انتخابات است و در این دوره ۱۱۷ نفر کاندید هستند که به همه آنها فرصت داده می‌شود تا خود را معرفی کنند. هر نامزد در فرصتی که در اختیار دارد خود و برنامه‌های خود را برای شرکت کنندگان معرفی می‌کند و صبح و بعد ازظهر پس از طی این مرحله، در غروب روز نخست، رای‌گیری به وسیله سیستم مکانیزه کامپیوتری اتفاق می‌افتد و اعضای شورای مرکزی به تعداد دو برابر مورد نیاز انتخاب می‌شوند و دو برابر مورد نیاز نیز به وزیر راه و شهرسازی تقدیم می‌شود و وزیر راه و شهرسازی از میان اعضای دوبرابر انتخاب شده، ۲۵ نفر را به عنوان اعضای اصلی انتخاب می‌کنند.

ترکان ادامه داد: طی فرآیند دیگری نیز اعضای علی‌البدل انتخاب خواهند شد و انتخابات در روز اول یعنی ۲۶ تیرماه به دو برابر موردنیاز رای می‌دهد و پس از آن وزیر راه و شهرسازی، ۲۵ عضو اصلی، ۷ عضو علی البدل را انتخاب می‌کند.

وی افزود: دستور کار روز دوم اجلاس در جزیره کیش، تصویب ترازنامه، تصویب بودجه سالانه، شنیدن گزارشهای دریافتی از استان‌ها و همچنین تجلیل از پیشکسوتان سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان است. همچنین، دستورات متفرقه‌ای وجود دارد که راجع به آنها بررسی‌هایی صورت خواهد گرفت.

رئیس سازمان نظام مهندسی در بخش دوم نشست خبری که به پرسش و پاسخ با خبرنگاران و پاسخ به سوالات متعدد اختصاص داشت در مورد برخی از گمانه‌زنی‌ها راجع به حذف نظام مهندسی با اجرای آیین‌نامه کنترل‌ساختمان گفت: ما مدافع آیین‌نامه کنترل ساختمان نیستیم، پیشنهاد دهنده آن نیز نبودیم. وزارت محترم راه و شهرسازی این پیش‌نویس را تهیه و به هیات وزیران پیشنهاد کرد و طی مراحلی از هیات‌وزیران به کمیسیون زیربنایی و پس از آن به کارگروه فنی ارسال شده و در آنجا نیز در حال بحث و بررسی قرار دارد.

ترکان تاکید کرد: کنترل ساختمان بخشی از قانون نظام مهندسی ساختمان است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در مورد آخرین جزئیات وضعیت پرونده تخلفات ۴۰ میلیاردی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در دوره قبل گفت: بر اساس گزارش‌هایی که از سوی مهندس بی‌طرف رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و کمیته‌ای از سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ارایه شد مشخص شد که هیات رئیسه سازمان نظام مهندسی استان تهران بدون اطلاع هیات مدیره وقت در دوره گذشته، بخشی از منابع سازمان را نزد بانک سپرده کرده است. اگرچه سپرده‌گذاری منابع در بانک معمول و متداول است اما خطایی که آنجا رخ داد این بود که هیات رئیسه وقت بدون تصویب هیات مدیره وقت، منابعی را سپرده کرده و در مقابل آنها تسهیلاتی برای یک شرکت گرفته شد که هیچ ربطی به سازمان نظام مهندسی ندارد.

ترکان ادامه داد: همچنین هیات رئیسه سازمان نظام مهندسی استان تهران در دوره قبل به پشتوانه سپرده گذاری تسهیلاتی را نیز دریافت کرده و اختلاس (استفاده نابجا از مال غیر) کرده است ... زیرا اعضای سازمان نظام مهندسی در استان تهران مالک این پول هستند و بدون اینکه مالکان مطلع باشند پول سپرده شده اما قرار نبود وثیقه تسهیلات جای دیگری شود.

وی گفت: موضوع به دستگاه قضایی و همچنین شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی ساختمان ارجاع شده است و هر کدام دارند نقش خود را برای پیگیری موضوع ایفا می‌کنند.

ترکان با بیان اینکه اختلافی با شخص آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی ندارد، گفت: اختلاف ما بر سر آیین‌نامه کنترل ساختمان است و اتفاقاً در موضوع منشور اخلاق حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی خوب کار کرد.

رییس  سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور افزود: من هم مانند آقای آخوندی موافق این هستم که مبنای اولیه ساخت مسکن مهر درست نبوده است. زیرا ساخت مسکن مهر جانمایی غلطی داشته و آبادانی آن اراضی بسیار گران‌تر برای دولت تمام شد.

وی با بیان اینکه مسکن مهر خاصیت محله‌ای ندارد گفت: در دولت قبل از مهندسان ناظر برای نظارت بر ساخت و سازهای مسکن مهر دعوت نشد و مسکن مهر بدون مهندس ناظر ساخته شد./

 

نظر شما