شناسهٔ خبر: 28069 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مديركل راه و شهرسازی گلستان:

شهر گرگان دارای درجه خطر نسبی زیاد در مقابل زلزله است

ابراهیم مبارك قدم مدیركل راه و شهرسازی گلستان گفت: براساس نقشه پهنه‌بندی خطر نسبی زلزله كشور، شهر گرگان به عنوان شهری كه در درجه خطر نسبی زیاد زلزله قرار دارد، شناخته شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره كل راه و شهرسازی استان گلستان، ابراهیم مبارك قدم در گفت و گویی خبری با اشاره به وقوع زلزله‌های چند روز اخیر در گرگان، افزود: این موضوع در گذشته با وقوع زمین لرزه‌های متعدد در استان و شهر گرگان به تائید رسیده است.

وی با اشاره به اینكه زمین لرزه‌ها متاثر از ویژگی‌ها و ساختار زمین در نواحی مختلف هستند، ادامه داد: استان گلستان در منطقه زمین‌ساختی البرز قرار گرفته كه مهمترین ساختارهای زمین‌شناختی آن شمال البرز و گسل خزر، مینودشت، مراوه تپه، تكل كوه، بالكور، كلیجه، آق بند، توسكستان، رادكان و زیارت گرگان است.

رئیس كارگروه تخصصی مخاطرات زلزله و لغزش لایه‌های زمین استان گلستان افزود: برخی از ساختمان‌های روستایی، بافت‌های مسكونی كه در اراضی شیب‌دار با بستر خاكی لسی و بافت‌های فرسوده از جمله مناطق مهم آسیب‌پذیر استان گلستان در مقابل زلزله به شمار می‌روند.

به گفته وی، گسترش و تجهیز شبكه شتاب‌نگاری و لرزه‌نگاری، انجام مطالعه دقیق در زمینه‌های لرزه‌نگاری منطقه و شرایط ساختگاه زمین، افزایش كیفیت و استاندارد كردن مصالح مورد نیاز ساخت و ساز، تربیت نیروی انسانی ماهر در زمینه اجرای ساختمان، احیا و بازسازی بافت‌های قدیمی و فرسوده شهری، پهنه‌بندی مناطق مستعد لغزش در سطح استان، برخی از راهكارهایی است كه می‌توان برای ایمنی شهر در مقابله زلزله انجام داد.

براساس اعلام مركز زلزله نگاری كشور در خصوص آخرین زمین لرزه‌های ایران و نواحی مجاور، روز شنبه ۲۰ شهریورماه جاری در شهرستان گرگان مرکز استان گلستان سه مورد زلزله با بزرگی ۲ تا ۳.۵ درجه در مقیاس ریشتر به وقوع پیوسته است.

شهرستان گرگان با افزون بر ۴۶۰ هزار نفر جمعیت در شمال ایران واقع است.

نظر شما