شناسهٔ خبر: 30903 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

بحران افزایش خانه‌های غیراصولی در حاشیه شهر مشهد

حاشیه نشینی مشهد-پنجتن - شیخ حسن روند طاقت فرسای حل مسائل حاشیه شهر مشهد به ویژه در حوزه ساخت و سازهای غیراصولی در قلب کمیسیون‌های ویژه و مشخص شدن حریم مشهد و فلان طرح و فلان بودجه هنوز دردی از دردهای آن را درمان نکرده، تا آنجا که باید عنوان کنیم از سه میلیون جمعیت مشهد، بیش از یک میلیون حاشیه نشین هستند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از تسنیم علی‌اکبر سید عادل حسینی یکی از ساکنان حاشیه شهر در خصوص وضعیت حاشیه‌نشینی در این شهر اعلام می‌کند: حاشیه شهر به فراموشی سپرده شده و متاسفانه هر فردی زمانی که احتیاج به حمایت مردمی دارد یاد حاشیه شهر می‌افتد، چرا عده‌ای می‌آیند و با نام حاشیه شهر خود را معروف کرده و نامشان را بر سر زبان‌ها می‌اندازند؟

معمای رشد خانه‌های غیراصولی

این ساکن حاشیه شهر عنوان کرد: کسانی که در حاشیه شهر زندگی می‌کنند همه فرزندان ساکنان داخل شهر هستند، داخل شهر یک خانواده که زمین ملکی کلنگی ۲۰۰ متری دارد، آیا سازمان‌های ذیربط با این خانواده‌ها همکاری و همیاری می‌کند که این ساختمان را بسازند تا مجبور نشوند ساکن حاشیه شهر شوند؟ سوال اینجا است که چه کسی حاشیه شهر را گسترش داده؟ تا نام حاشیه شهر می‌آید می‌گویند ساخت و سازهای شبانه و اقدامات غیرقانونی ساکنان حاشیه در ساخت مسکن؟ چرا ما همیشه دنبال سوژه‌های حاشیه شهر هستیم؟ حتما باید خانه‌ای در زلزله یا بارندگی تخریب شود و یا فردی جان دهد تا همه صرفا همان لحظه سراغ حاشیه شهر بیایند؟

اجاره یک میلیون تومانی مسکن در حاشیه شهر

وی اضافه می‌کند: در همین حاشیه شهر خانه‌هایی که شاید یک نفر از داخل شهر جرات زندگی در آن را نداشته باشد برای اجاره قیمت بگیرید، به والله برای اجاره کمتر از یک میلیون تومان به شما آن دخمه‌ها را نمی‌دهند؟ این وضعیت ساکنان مردم بی‌بضاعت حاشیه شهر است.

وی ادامه می‌دهد: وقتی ساکن حاشیه شهر پول غذای روزانه زن و فرزند خود را ندارند چطور راه بیفتد و دنبال این سیکل اداری و هزینه  به اینجا و آنجا پرداخت کند که خانه‌اش مهندسی با پروانه و روی نقشه ساخته شود؟ چرا اقدامی برای سنددار شدن خانه های مردم صورت نمی‌گیرد؟ واقعیت این است که ساکنان حاشیه شهر از این طرد شدن بُریده‌اند...

ضرورت راه‌اندازی طرح خیرین مسکن حاشیه شهر

وی با اشاره به اقتصاد ضعیف ساکنان حاشیه شهر تاکید کرد: مردم که پول ندارند پس باید راهکاری درست اتخاذ شود، ما در تمامی حوزه‌ها خیرین داریم چرا به دنبال راه‌اندازی طرحی با عنوان خیرین مسکن حاشیه شهر نیستیم؟ ما منکر زحمات شهرداری و سایر ارگان ها نیستیم اما این زحمات کافی نیست.

بی برنامگی برای خانه‌های ۵۰ متری

حسن خواجوی عضو شورای محلات این منطقه در این‌باره می‌گوید: مسئله اینجا است که شهرداری برای خانه‌های ۵۰ متری ساکنان این منطقه هیچ برنامه‌ای ندارد، فکرش را بکنید که مطابق قانون شهرداری خانه‌های زیر ۱۰۰ متر حق انشعابات ندارند در حالی که اغلب خانه‌های این مناطق همان ۵۰ یا ۶۰ متری هستند، حرف ما این است که چرا با چنین قوانین دست و پاگیر زمینه قانون گریزی را فراهم می‌کنند.

ترفندهای گریز از کار مهندسان ناظر در حاشیه شهر

خواجوی ادامه می‌دهد: در همین منطقه مهرآباد فراوان داریم که مهندس ناظری که نظام مهندسی معرفی کرده سر بنا حاضر نشده و تلفنی گفته فلان میزان پول بریز و بیا مُهر و مجوز را بگیر، این از مشکلات مسکن، اما در مورد کوچه‌های تنگ و باریک و مدل غیرمهندسی خیابان‌ها هم باید گفت در مناطق حاشیه‌ای زمین‌های کشاورزی و بایری وجود داشته که بعدها مسکونی شده است.

نگوئیم حاشیه شهر

ناصر محسنی عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی و کارشناس شهرسازی گفت: در ابتدا باید گفت حاشیه شهر واژه‌ای نادرست است و ما باید از واژه «اجتماعات بد مسکن» استفاده کنیم.

این کارشناس شهرسازی یادآور شد: با عموم مردم اجتماعات بدمسکن موافق هستم، درست است که ساکنان این مناطق زمین‌های با سند مشخص نخریده اند اما به هر حال بابت هر متر آن هزینه پرداخت کرده و باید قوانین دست و پاگیر را برداشت و همیاری با مردم را برای ساخت و سازهای اصولی جایگزین کرد.

حق با حاشیه‌نشینان است

محسنی تصریح کرد: در مشهد نه نظام توسعه زمین حساب شده داریم و نه بخش دولتی و خصوصی پای کار است در حالی که دولت باید به مردم وام‌های کلان مسکن بدهد.

وی تاکید کرد: متاسفانه بعضی موضوعات کاملاً سیاسی شده و متخصصان حوزه شهرسازی و مسکن از اصل این ماجرا دور نگه داشته می‌شوند و حرف ما این است که بجای سیاسی کاری مسولان به نظرات کارشناسی متخصصان توجه کنند.

وی در پاسخ به این موضوع که بعضاً مهندسان ناظر بر سر بناها حاضر نشده و تلفنی خواستار واریز پول و ارسال مُهر تاییدی خود هستند، افزود: در گذشته شاید مواردی این چنینی اتفاق می افتاد اما در حال حاضر سیستم نظام مهندسی تغییر کرده و پول‌های واریزی بابت حضور مهندسان ناظر در حساب مشخص سازمان واریز می‌شود.

هرچند موضوع مسکن و ساخت و سازهای غیراصولی در حاشیه شهر باید به شکل دوجانبه از سوی مردم و متولیان حل شود اما بنظر می‌رسد از باید فکری به حال قوانین دست و پاگیر کرد./

نظر شما