شناسهٔ خبر: 32473 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

ترکان درمجمع هیئت امنای انجمن خیرین راه و ترابری عنوان کرد:

تهیه پیش‌نویس لایحه اختصاص سهم زکات شرکت‌ها به امور راهسازی/ راهسازی می‌تواند مصداق زکات باشد/ ضرورت راه‌اندازی بانک اطلاعاتی پروژه‌های راهسازی برای جذب خیرین

اکبر ترکان مشاور ویژه رئیس جمهوری و رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور در مجمع هیئت امنا و هیئت مدیره انجمن خیرین راه و ترابری پیشنهاد کرد پیش‌نویس لایحه یا طرحی برای اختصاص سهم زکات از محل درآمد‌های شرکت‌ها (۲.۵ درصد سود شرکت‌ها) به امور راهسازی تهیه و به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی پیش از ظهر امروز (ششم دی ماه) شصت و سومین جلسه مجمع هیئت امنا و هیئت مدیره انجمن خیرین راه و ترابری با حضور اکبر ترکان، مشاور ویژه رئیس جمهوری درجمع هیئت مدیره مجمع برگزار شد.

ترکان در این جلسه با تاکید بر اینکه انتشار اسامی خیرین در راستای معرفی کارهای خیر ایشان ریا نیست، عنوان کرد: با توجه به حکم علمای عظام مبنی بر مشمول بودن زکات به مال‌التجاره، انجام کارهای خیر در راهسازی و پل‌سازی می‌تواند از مصادیق زکات باشد.

مشاور ویژه رئیس جمهوری همچنین گفت: می‌توان از ظرفیت ثلث اموال مطابق وصیت افراد برای انجام کارهای خیر راهسازی به نام خود شخص و پس از وفات وی استفاده کرد.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور همچنین با اشاره به اینکه هر سال به طرو متوسط حدود ۱۸ هزار کشته در سوانح جاده‌ای داریم، عنوان کرد: رفع نقاط حادثه‌خیز به عنوان یک کار خیر مهم با کمک خیرین امکان‌پذیر است و نیکوست که درمحل نقطه حادثه‌خیز با نصب تابلو از خیر یا خیرین مرتبط تقدیر و تشکر شود.

وی همچنین گفت: می‌توان با تهیه پیش‌نویس لایحه و یا طرحی سهم زکات از محل درآمدهای شرکت‌ها (۲.۵ درصد سود شرکت‌ها) را در مجلس شورای اسلامی تصویب و ملاک عمل قرار داد و هزینه‌کرد شرکت‌ها در بخش راه و ترابری و رفع نقاط حادثه‌خیز را جزو هزینه‌کرد قابل قبول مالیاتی ایشان پذیرفت.

ترکان افزود: می‌توان با ایجاد صندوق‌های خانوادگی و یا صنفی با تجمیع کمک‌های خیر افراد و یا شرکت‌ها، انجام کارهای خیر دربخش راهسازی و رفع نقاط حادثه‌خیز را به نام مجموعه آنها ثبت و تبلیغ کرد.

مشاور ویژه رئیس جمهوری تاکید کرد: نام‌گذاری پل‌ها و جاده‌ها و نقاط حادثه‌خیز رفع شده به نام خیرین می‌تواند درتوسعه کار خیر دربخش راه و ترابری موثر واقع شود.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور با تاکید بر اینکه لازم است بانک اطلاعاتی مناسبی از پروژه‌های موردنیاز برای جذب خیرین ایجاد شود، گفت: با تبلیغ بیش از پیش و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها باید کارهای خیر انجمن خیرین راه و ترابری اطلاع‌رسانی شود تا ظرفیت‌های بیشتری جذب این حوزه مهم شود.

جلسات مجمع هیئت مدیره انجمن خیرین راه و ترابری هرماه با ارائه پیشنهاد و بررسی راهکارهای جذب خیرین دراین حوزه برگزار می‌شود.

نظر شما