شناسهٔ خبر: 32749 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

در گفتگو با وزير راه و شهرسازی مطرح شد:

ناگفته‌هايی از پرهزينه‌ترين طرح مسكنی تاريخ ايران/ انتخاب سايت مسكن مهر پرديس با يك پرواز هلی‌كوپری/ گمراه‌كنندگان مردم امروز منتقد شده‌اند/ بیان واقعیت‌های‌ مسكن مهر با منافع گروهی در تضاد است

پردیس وزير راه و شهرسازی با اعلام اين كه در دولت قبل سایت پرديس را با یک پرواز هلی‌کوپتری انتخاب کرده‌اند، گفت: هزینه تصمیم دولت گذشته در مورد مسكن مهر برای مردم ایران ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بود، اما نتیجه آن ۱۱۷ هزار واحد مسکونی فاقد متقاضی است، با چنین راندمان نازلی یعنی پول ملت را عملاً به چاه ریخته‌اند.

به گزارش پايگاه خبری‌ وزارت راه و شهرسازی‌، دكتر عباس آخوندی‌ وزير راه و شهرسازی‌ كشورمان گفت: نگاه من به طرح مسكن مهر از دو منظر است؛ اول خریداران و دوم سیاست‌های ملی. در بخش اول من همیشه معتقدم که باید مدافع حقوق خریداران مسکن مهر باشم و بر این باور اصرار دارم.  بنابراین تا آخرین لحظه از حق آنان دفاع خواهم کرد و به تعهدات دولت پایبند خواهم بود به همین دلیل اقدامات گسترده‌ای در این حوزه به انجام رسید و اعتقاد دارم به طور یقین تولید خدماتی که در حوزه مسکن مهر در این دولت رخ داد به مراتب بیشتر از دولت سابق بوده‌است. از حیث خانه‌سازی نیز واحدها در اکثر سایت‌های پروژه در حال اتمام است.

وی‌ گفت: نکته دیگر این که مسکن فقط یک یا چند پروژه محدود نیست بیش از ۲۷۰ پروژه در بیش از ۲۷۰ منطقه در حال ساخت بوده و هستند اما اگر یکی از آن‌ها به هر دلیلی به اتمام نرسیده باشد می‌گویند مسکن مهر نیمه تمام مانده است.

آخوندی‌ ادامه داد: از سوی دیگر در این ساخت و سازها باید حقوق شهروندی رعایت و برای ساکنان فضای سبز و معبر و مدرسه و مسجد و بازار ‌ساخته‌ می‌شد. همچنين باید خدمات روبنایی و زیربنایی، آب و برق و گاز و سیستم فاضلاب فراهم می‌آمد و امنیتشان تأمین می‌شد. به عبارت دیگر نمی‌توان مسکن را به یک قوطی تنزل داد و بعد هم گفت که این قوطی‌ها را ساخته‌ایم باید تحویل بدهیم.

وی‌ با تاكيد بر اينكه ما این پروژه‌ها را تا جایی که می‎‌توانسته‌ایم با امکانات جانبی همراه ساختیم و آماده تحویل کردیم، گفت:  می‌دانیم که خدمات جانبی ارائه شده بسیار محدود است و هزاران میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تا این خدمات تکمیل شود. این حجم از سرمایه‌گذاری، رقم بسیار بزرگی بود که از جهاتی برابر با کل هزینه‌های خانه‌سازی و یا بیشتر از آن است. البته ما نمی‌گوییم که پروژه به سرانجام رسیده است چون از نظر من، کاری که در دولت قبل کردند حداقل وزرای ۴ دوره دیگر را درگیر خود خواهد کرد. یعنی نباید تصور کرد که این طرح به این زودی‌ها به اتمام می‌رسد و سفره‌اش اصطلاحاً جمع خواهد شد.

منتقد گمراه کردن مردم در دولت پیشین هستم

وزير راه و شهرسازی‌ گفت: انتقاد من به گمراه کردن مردم توسط دولت پیشین است. در حقیقت دولت گذشته پول مردم را از آن‌هاگرفت و در قبالش بجای آنکه خانه قابل سکونت به آنها بدهد، برایشان در کوه و کمر و بیابان بنایی ساخته یا خواسته که بسازد که با تعریف خانه اساساً تفاوت دارد.

وی‌ افزود: اگر این اتفاق در فرنگ رخ می‌داد دولت متهم به گمراه کردن عامدانه و آگاهانه مردم می‌شد و قطعاً بر علیهش به دادگاه شکایت می‌شد اما از آنجا که در ایران برخی چیزها به صورت وارونه رخ می‌دهد کسانی که مردم را گمراه کرده‌اند امروز به منتقد تبدیل شده‌اند.

آخوندی‌ گفت: همان افرادی که به عنوان مثال پول مردم را گرفتند تا در پردیس برایشان خانه بسازند در حالی که خیلی خوب می‌دانستند که این شهر ظرفیت این مقدار خانه‌سازی را ندارد، با فوریت با الحاق بخش‌های‌ی از پارک طبیعی خجیر و غیر آن به شهر که دارای شیب بیش از ۱۵ درصدی است محوطه وسیعی را به پردیس ملحق کردند. هم اکنون این الحاق از سویی مورد اعتراض سازمان محیط زیست و در دادگاه اقدام به اقامه دعوا کرده‌اند. در همین ارتباط به نظریه دیوان عدالت اداری و سازمان محیط زیست توجه کنید. از سوی دیگر وزارت نیرو امکان تأمین آب آن را ندارد و اگر بخواهد آب را انتقال دهد میلیاردها تومان تقاضای اعتبار دارد.

وی‌ تاكيد كرد: شهرسازی و اجرای معابر در این بستر به قدری سخت و گران‌قیمت است که قیمت تمام شده یک متر مربع ساختمان در این شهر هر چند در کنار تهران است از ارزش روز آن بیشتر است. کف یک خیابان به سقف برج واقع در خیابان مجاور می‌رسد. در واقع هزینه ایجاد خدمات زیربنایی‌اش برابر یا بیشتر از قیمت کل واحدها می‌شود و بدتر از همه این که حتی برای دسترسی به سایت باید تونل ایجاد کرد و در صورت وقوع زلزله، راه امدادرسانی آن محدود به یک راه روستایی است و هزاران اشکال زیربنایی دیگر. به هر حال این افراد امروز گوشه‌ای نشسته‌اند و بجای پاسخگویی بابت گمراه ساختن مردم، از دولت فعلی انتقاد می‌کنند.

با يك پرواز هلی‌‌كوپری سايت مسكن مهر پرديس انتخاب شد

آخوندی‌ با اشاره به اين نكته كه از کارشناسان شنیده‌ام که سایت مسكن مهر پرديس را با یک پرواز هلی‌کوپتری انتخاب کرده‌اند گفت: در این خصوص اعلام این که در انتخاب سایت اشتباه شد کافی نیست. میلیاردها تومان در این پروژه‌ها هزینه شده ما هزاران مهندس متخصص در ایران داریم و هر مهندسی با یک ارزیابی اولیه قطعاً متوجه می‌شود شهری که به سختی برای ۱۵۰ هزار نفر آب شرب تأمین می‌کند جوابگوی حضور ۳۰۰ هزار ساکن جدید نیست.

وی‌ افزود: در حقیقت قبل از تصميم‌گيری‌ دولت پیشین، پردیس شهری بود که در نهایت می‌توانست ۱۵۰ هزار نفر را در خود جای دهد اما به ناگهان بیش از ۸۰ هزار واحد در آن ساخته شد که با احتساب حداقل جمعیت ۳ تا ۳.۵ نفر برای هر خانواده ساکن، در حدود ۲۴۰ تا ۳۰۰ هزار نفر را به جمعیت اولیه اضافه می‌کند.

وی‌ گفت: از مساله آب گذشته به مساله برق، شبکه فاضلاب، شبکه گاز، خدمات آموزشی، بهداشتی و... و از همه مهمتر فضاهای عمومی می‌توان اشاره کرد. بدیهی است که امکانات و زیرساخت‌ها جوابگوی این میزان جمعیت نیست. نکته دیگر این که همه واحدها خارج از محدوده شهر و عمدتاً در محدوده پارک‌های طبیعی حفاظت شده ساخته شده است.

آخوندی‌ با تاكيد بر ای‌نكه همه اتفاقات رخ داده باید کاملاً شفاف گفته شود و به اطلاع مردم برسد تا در آینده از تکرار آن جلوگیری شود، گفت: هزینه این تصمیم دولت گذشته برای مردم ایران ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بود كه نتیجه آن هم ۱۱۷ هزار واحد مسکونی فاقد متقاضی است. چنین راندمان نازلی یعنی پول ملت را عملاً به چاه ریخته‌اند.

بیان واقعیت‌های‌ مسكن مهر با منافع گروهی در تضاد است

وزير راه و شهرسازی‌ با اشاره به اين نكته كه این طرح بودجه عمومی نداشته یعنی پول آن از مردم گرفته شد و در زمین‌هایی برای آن‌ها خانه ساختند که حتی یک متقاضی هم ندارد گفت: بیان این واقعیت‌ها با منافع گروهی در تضاد است و در نتیجه به زبان آوردن آن‌ها برای من هزینه دارد اما من این هزینه را می‌پذیرم و آن‌ها را می‌گویم چه وزیر باشم چه نباشم. ما آمده‌ایم که سنت‌های غلط را اصلاح کنیم نه این که آن‌ها را تداوم بخشی‌مم.

دكتر آخوندی‌ با طرح اين سوال كه چگونه دولت می‌تواند به دست خود محله‌هایی بسازد و مهر فقیرنشینی را بر پیشانی ساكنين آن بزند؟ گفت: آيا بايد مسکن مهر بسازيم و مردم را بیشتر از گذشته به فقیر و اعیان تقسیم کنيم؟ آيا بايد برای همیشه این محله‌ها مترادف با فقر و نبود امکانات باشند؟ چنین رویه‌ای چه سازگاری با اصل عدالت دارد؟ ظاهر این طرح البته کمک به مردم محروم است اما در باطن، ذاتی در تضاد با عدالت دارد.

وی‌ با اشاره به اين كه در هشتگرد هم بیش از ١٠ هزار واحد نیمه تمام بدون متقاضی وجود دارد و هیچ كس نمی‌پرسد پول این واحدها از كجا آمده و چرا متقاضی ندارد؟ گفت: هر کسی که اندک دانش شهرسازی داشته باشد قطعاً می‌داند چنین سیاستی، بنیادش تباه است. تجربه دیگر کشورها نظیر کشورهای اروپایی و یا امریکای لاتین هم همین موضوع را اثبات كرده. البته این کشورها در ساخت چنین واحدهای مسکونی به اندازه ما گرفتار افراط نشدند یعنی مجموعه‌هایی نهایتاً ۵۰۰ و هزار واحدی ساختند اما همه از تشکیل محله‌های فقیرنشین پشیمان هستند.

وی‌ تاكيد كرد: نتیجه حجم سرمایه‌گذاری عظیم در مسکن مهر و دخالت مستقیم دولت در بازار مسکن این است که بر اساس آمار یک سوم جمعیت شهری ایران در بدمسکنی مطلق به سر می‌برند. یعنی مسکن مهر دردی از آن‌ها دوا نکرده است.

راهکار حل مشكل مسكن؛ بازآفرینی شهری است

وزير راه و شهرسازی‌ در بيان راهكار برون‌رفت از مشكلات كمبود مسكن گفت: اصلی‌ترین سیاست ما سرمایه‌گذاری در داخل بافت شهری است. همه شهرهای بزرگ و تاریخی ما دارای مرکز شهری و محله‌ای است که ارزش تاریخی و انسانی و روابط اجتماعی دارند. همچنی‌ن دارای زیرساخت‌های اصلی مانند برق، آب و گاز هستند و مهم‌تر از این‌ها، سرشار از حس زندگی و تعلق و هویت هستند.

وی‌ افزود: ما باید به این محله‌ها و بافت‌های‌ قدی‌می‌ و فرسوده توجه کنیم؛ یعنی سیاست ما در برابر سیاست احداث مسکن مهر، هدف قرار دادن مساله در محل مساله است. لذا بازآفرینی شهری راهکار اصلی ما است. اگر مشکل ما بدمسکنی و بافت فرسوده و حاشیه شهرهاست باید به همین بخش‌ها برگردیم و آن‌ها را ترمیم و بازسازی کنیم.

امکان انتقال ۱۹ میلیون بدمسكن وجود ندارد

وزير راه و شهرسازی‌ در تشريح طرح مسكن اجتماعی‌ گفت: طرح مسکن اجتماعی در خود بافت شهری اجرا خواهد شد. ما تصمیم داریم مشکلات را در داخل بافت شهری حل و فصل کنیم. به اعتقاد ما مسکن اجتماعی یعنی این که جامعه خودش باید عامل بازسازی باشد و خودش را ترمیم کند. این عین آموزه‌ پیامبر (ص) است. در این خصوص هم باید نهادهایی که وظیفه اجتماعی دارند به کمک بیایند. نهادهایی مانند سازمان تأمین اجتماعی، شهرداری‌ها، کمیته امداد و بنیاد مسکن.

وی‌ ادامه داد: معضل مسکن، مشکل همه جامعه است یعنی تنها نمی‌توان به فکر طبقه ضعیف بود و از طبقه متوسط غافل شد. از همه مهم‌تر این که نمی‌توان مشکل مسکن را با کوچ و انتقال دادن مردم حل کرد یعنی اصولاً امکان انتقال ۱۹ میلیون نفر یعنی یک سوم جمعیت شهری وجود ندارد اگر این امکان وجود داشت با صرف هزینه هزاران میلیارد تومانی در مسکن مهر انجام می‌شد.

وی‌ با اشاره به اينكه راه حل مسئله، هویت دادن به محله‌هاست، گفت: ما دارای سازمان اجتماعی روشن و مفهوم تاریخی مشخصی هستی‌م. باید در بافت‌های قدیمی سرمایه‌گذاری کرد و فضاهای خدماتی، سرزندگی، سبز و مسجد و معبر ساخت؛ در این صورت خواهیم دید که مردم به شکل زیبایی نوسازی این محله‌ها را آغاز می‌کنند.

تسهیلات مالی دولت قبل ٤٧ هزار میلیارد تومان؛ دولت فعلی ۷۵۰۰ میلیارد تومان

آخوندی‌ در مقايسه منابع مالی‌ هزينه شده در دولت قبل و دولت فعلی‌ و همچنين روند واگذاری‌‌ها گفت: با وجود اینكه بیش از ٨٠درصد منابع بانكی مسكن مهر در دولت پیشین هزینه شده بود، بخش اعظم پیشرفت كار، متعلق به این دوره است. در گلبهار مشهد دو هزار واحد مسكونی در دولت قبل واگذار شده بود كه این رقم در دولت یازدهم به ٢٣ هزار واحد رسید. در شهر پرند، در دولت قبل ١٧ هزار واحد واگذار شده بود كه دو هزار واحد از این مجموعه آب و برق نداشت ولی در دولت یازدهم ٧٠ هزار واحد مسكونی به پایان رسید و از این تعداد ٦٣ هزار واحد را تحویل داده‌ایم. در پردیس تنها ٦ هزار واحد در دولت قبل واگذار شده بود كه در سه سال و نیم گذشته دولت ٦٥٠٠ واحد را تحویل داده و ٢٨ هزار واحد مسكونی دیگر هم در مرحله نازك كاری است.

وی‌ افزود: تنها در پرند ٢٣ مدرسه ساختیم، با وجودی كه هیچ یك از آنها اعتبارات دولتی نداشت. ما در اكثر شهرك‌ها دنبال ساخت مسجد، كلانتری، مدرسه و خانه بهداشت بوده‌ایم. حتی كمك كردیم زیرساخت‌هایی چون آب و برق، گاز و شبكه فاضلاب ایجاد شود.

آخوندی‌ ادامه داد: آخری‌ن آمارها نشان می‌دهد كه در سه سال اخیر ٧٦٣ هزار واحد مسكونی افتتاح شده است. میزان ٨١٧ هزار واحد تحویل داده شده است. ٥٧١ هزار سند صادر شده است كه مردم بتوانند ملك خود را خرید و فروش هم بكنند. این در حالی است كه طبق آمار بانكی موجود در دولت قبل ٤٧ هزار میلیارد تومان تسهیلات مالی برای ساخت این واحد‌ها اخذ اما كل اعتباری كه ما توانستیم از بانك دریافت كنیم تنها ٧٥٠٠ میلیارد تومان بود.

نظر شما