شناسهٔ خبر: 32996 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

برگزاری نشست نخست «ایران‌شهر» در اصفهان/ تحلیل اندیشه ایران شهری در دانشگاه هنر اصفهان

پوستر سلسله نشست‌های ایران‌شهر در استان اصفهان در نخستین نشست خود در استان و در دانشگاه هنر اصفهان با سخنرانی حسین ایمانی جاجرمی به تحلیل اندیشه ایران‌شهری از اندیشه‌های مطرح شده توسط وزیر راه و شهرسازی می‌پردازد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سلسله نشست‌های ایران شهر- اصفهان در نشست اول خود تحت عنوان شهر آرمانی، شهر واقعی، میزبان سخنرانی دکتر حسین ایمانی‌جاجرمی عضو هیات‌مدیره شرکت‌عمران شهرهای‌جدید و استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران خواهد بود.

این نشست که چهارشنبه ۲۹ دی‌ماه در دانشکده معماری و شهرسازی (توحیدخانه) دانشگاه هنر اصفهان برگزار می‌شود از ساعت ۱۰ تا ۱۲ تدارک دیده شده است و اندیشه ایران‌شهری را که از اندیشه‌های عنوان شده توسط دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم است مورد تحلیل و موشکافی قرار خواهد داد. حضور برای علاقمندان در این نشست آزاد است.

گفتنی است دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، با اندیشه ایران شهری از ابتدای دولت یازدهم کار خود را در وزارت راه و شهرسازی شروع کرد. این اندیشه تلاش دارد تا ایران را با تاریخ و گذشته پرباری که داشته پیوند دهد و باردیگر، توان و قدرت، فرهنگ و تمدن ایران را به دنیا معرفی کند.

پیش‌تر وزیر راه و شهرسازی در بیان اندیشه‌های خود درباره ایران‌شهری گفته بود: اگر بخواهیم برای آینده ایران چشم‌اندازی داشته باشیم این چشم انداز باید ریشه‌ای عمیق در تاریخ و فرهنگ ایران‌زمین، ارتباطی ساختاری با آیین اسلام و قدرت سازگاری با شرایط روز زندگی داشته باشد. من پیوند این سه عنصر بنیادین را در اندیشه ایران‌شهری جستجو می‌کنم و معتقدم مفهوم «نه شرقی نه غربی» در این اندیشه می‌تواند تجلی پیدا کند. این اندیشه نظام معرفتی‌ای است که به مردم ایران‌زمین تعلق دارد، نه سوسیالیست‌ها و غربی‌ها و اروپایی‌ها. اندیشه ایران‌شهری به ما تعلق دارد و همین موضوع است که سبب می‌شود ما به میراثمان حس تعلق داشته باشیم؛ موجب همبستگی اجتماعی می‌شود و مایه‌ آن می‌شود که چاره‌ای برای پدیده ازجاکندگی اجتماعی پیدا کنیم. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.)/

 

نظر شما