شناسهٔ خبر: 33066 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

تلاش برای تجهیز ۳۶هزار کیلومتر از راه‌های شریانی کشور به دوربین‌های ثبت تخلف/ وجود ۶۸۰ دستگاه دوربین نظارت تصویری در راه‌های شریانی كشور

داود کشاورزیان رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با بیان اینکه هم اکنون ۶۸۰ دستگاه دوربین نظارت تصویری جهت نظارت بر وضعیت جاده‌ها، بازبینی و كنترل سرعت در راه‌های شریانی کشور وجود دارند گفت: به‌زودی تمام ۳۶ هزار كیلومتر راه‌های شریانی  كشور به سیستم مكانیزه ثبت تخلفات عبور و مرور و سرعت مجهز می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، داود كشاورزیان معاون وزیر راه و شهرسازی  و رئیس این سازمان با ابراز خرسندی و قدردانی از حضور جانبازان استان مازندران در سازمان و همچنین برنامه بازدید از مرکز مدیریت راه‌های كشور اظهار داشت: شهدا و جانبازان انقلاب اسلامی مهم‌ترین سرمایه خود را که همانا جانشان بود در راه كشور و مردم هزینه کرده‌اند و به همین دلیل بر گردن نظام، حكومت، مسئولین حق بزرگی دارند. 

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت هوشمند سازی جاده‌های كشور و وجود ۶۸۰ دستگاه دوربین نظارت تصویری جهت نظارت بر وضعیت جاده‌ها، بازبینی و كنترل سرعت وسایل نقلیه درراه‌های شریانی كشور، افزود: نصب این دوربین‌ها نه‌تنها بر مكانیزه شدن كنترل راه‌ها منجر شد بلكه بسیاری از نهادهای ذی‌ربط مانند پلیس‌راه، سازمان امداد و نجات و هلال‌احمر و مراكز مدیریت بحران در استان‌ها  نیز بااتصال به این سامانه،  امكان دستیابی به اطلاعات راه‌ها را داشته و خدمات خود را انجام می‌دهند.  

وی در ادامه به نصب سامانه‌های ثبت تخلفات عبور و مرور در راه‌های كشور اشاره كرد و گفت: طی ۸ سال گذشته ثبت تخلفات سرعت در بخشی از راه‌های اصلی كشور توسط دوربین‌ها انجام‌شده ولی  به‌زودی تمام ۳۶ هزار كیلومتر راه‌های شریانی  كشور به سیستم مكانیزه ثبت تخلفات عبور و مرور و سرعت مجهز می‌شوند.  

 كشاورزیان همچنین به مشكل كمبود اعتبارات جهت خدمات راهداری نیز اشاره كرد و افزود: متأسفانه از سال گذشته بودجه و اعتبارات مورد نیاز به بخش راه و حمل‌ونقل اختصاص نیافته و عملاً بخش از سال گذشته برای تأمین بودجه پروژه‌ها با مشكل مواجه بوده است.  

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین اعلام  كرد: با ادغام حوزه  راهداری با حمل‌ونقل و پایانه‌ها در استان‌ها و تشکیل ادارات كل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در سراسر كشور طی ماه‌های اخیر مسئولیت نگهداری، بهسازی و ارتقای ایمنی راه‌ها تحت مسئولیت كامل این سازمان انجام می‌شود.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به اهمیت راه‌ها در توسعه كشور تصریح كرد: در صورت تحقق بودجه‌های كافی از طریق منابع پایدار می‌توان امید داشت كه ضمن افزایش ایمنی در سفرهای بین‌شهری و سرعت در ترددهای كشور، راه‌ها به‌عنوان سرمایه‌های ملی نیز به‌خوبی نگهداری و بر ظرفیت اشتغال‌زایی كشور نیز افزوده شود.  

 كشاورزیان در بخش دیگری از سخنان خود افزود: بخش دیگری از وظایف این سازمان مربوط به حمل‌ونقل جاده‌ای كالا، مسافر و بخش بین‌المللی همچنین ساخت مجتمع‌های خدماتی –رفاهی بین‌راهی و مراکز معاینه فنی ناوگان سنگین است و این سازمان در راستای افزایش سطح كیفی و كمی راهداری و حمل‌ونقل كشور، همكاری مستمر و مفیدی را با سایر ارگان‌ها دارد و زیرساخت‌های لازم برای نهادهایی چون پلیس‌راه را از طریق ساخت پاسگاه‌های پلیس‌راه فراهم نموده و در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. 

بر اساس این گزارش دکتر سمیعی رئیس بنیاد شهید استان تهران و تعدادی از جانبازان حاضر در این جلسه مطالب و نقطه نظراتی را در خصوص وظایف خطیر راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در کشور و استان مازندران مطرح نمودند.

اضافه می‌نماید مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان تهران، مدیرکل دفتر ریاست و مسئول امور ایثار گران سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در این جلسه حضور داشتند.

نظر شما