شناسهٔ خبر: 34396 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

ورود ۷۸ ریل‌باس به ناوگان ریلی و عقد قرارداد تولید ۱۵۰ ریل‌باس/ بهره‌برداری از بیمارستان ۲۳۵ تختخوابی ابهر تا بهار ۹۶/ اقدام برای تکمیل چند پروژه جاده‌ای در استان زنجان

سفر زنجان وزیر راه و شهرسازی در سفر به استان زنجان، از وعده کارخانه ایریکو برای تحویل ۷۸ ریل‌باس به شبکه حمل‌و نقل ریلی کشور و نیز عقد قرارداد برای تولید ۱۵۰ ریل باس دیگر خبر داد و گفت: علی‌رغم تمام تنگناهای مالی، کارگاه‌های راهسازی با طراوت به کار خود ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی عباس آخوندی روز گذشته پس از بازدید از کارخانه ایریکو (تولید کننده ریل باس) با حضور در جمع خبرنگاران به تشریح اقدامات و تصمیمات اتخاذ شده در سفر یک روزه به استان زنجان پرداخت و در این باره اظهار داشت: عملیات اجرایی دو خطه کردن راه‌آهن زنجان- قزوین که مورد تاکید رئیس جمهوری قرار داشت به طور رسمی آغاز شد. البته پیش از این فعالیت آن شروع شده بود و استاندار زنجان بازدیدهایی از این پروژه داشت لذا امیدواریم این پروژه به موقع اجرا شود. همچنین موفق به افتتاح ایستگاه جدید راه‌آهن زنجان شدیم.

وی با بیان اینکه «در حوزه راه‌ها اقدامات بسیار خوبی مورد پیگیری قرار گرفته است» افزود: طبق بازدیدهای این سفر حدود ۳۶۰ کیلومتر بزرگراه و ۲۰۰ کیلومتر راه اصلی در دست احداث قرار دارد که پس از بازدید محور زنجان- بیجار، امیدوارم ۳۵ کیلومتر از این جاده که هم اکنون در دست احداث است تا شهریور ۹۶مورد بهره‌برداری قرار گیرد. همچنین دستور احداث قطعه بعدی این پروژه به طول ۱۰ کیلومتر نیز در این سفر صادر شد.  

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به بازدید از محور زنجان- دندی- تخت سلیمان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه ۲۰ کیلومتر از این جاده هم اکنون در حال بهره‌برداری است و ۱۰ کیلومتر نیز در دست احداث قرار دارد که در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین دستور شروع قطعه بعدی این پروژه به طول ۲۵ کیلومتر در این بازدید صادر شد.

آخوندی با اشاره به بازدید از محور ۷۰ کیلومتری سلطانیه- خدابنده با هدف اتصال زنجان به همدان گفت: این پروژه به دلیل قرار داشتن در فهرست پروژه‌های اقتصاد مقاومتی از اهمیت خاصی برخوردار است و برای ساخت کل این محور باید مناقصه ۲۵ کیلومتر دیگر آن برگزار شود تا حد فاصل زنجان تا خدابنده به صورت بزرگراهی در دسترس مردم قرار گیرد و در این خصوص دستور پرداخت اسناد خزانه به پیمانکار پروژه جهت پرداخت مطالبات وی صادر شد.

وی همچنین به بازدید از محور زنجان- طارم اشاره و خاطرنشان کرد: این محور به دلیل قابلیت اتصال به استان اردبیل و سپس به گیلان برای ساکنان طارم از اهمیت خاصی برخوردار است و هم اکنون ۴۵ کیلومتر این راه مورد بهره‌برداری قرار گرفته و از ۳۵ کیلومتر باقیمانده ۱۵ کیلومتر در دست احداث است و در همین بازدید دستور احداث قطعه بعدی نیز صادر شد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه خوشبختانه پروژه‌های راهسازی در استان زنجان از پیشرفت خوبی برحوردار است گفت: علی‌رغم تمام تنگناهای مالی در این استان کارگاه‌های راهسازی با طراوت به کار خود ادامه می‌دهند.

آخوندی با اشاره به بازدید از پروژه ساخت بیمارستان ۲۳۵ تختخوابی شهرستان ابهر از پیشرفت ۹۰ درصدی این پروژه خبر داد و گفت: این پروژه از سوی وزارت راه و شهرسازی در دست ساخت قرار دارد و امیدوارم با همکاری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی موفق به بهره‌برداری از این پروژه در اوایل سال آینده شویم.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید یادآورشد: در بازدید از پل سیدالشهدای زنجان نیز تصمیم گرفته شد وزارت راه و شهرسازی با تامین قیر مورد نیاز در این پروژه به شهرداری زنجان کمک کند.

وی همچنین پروژه داودقلی- دلجویی را یک پروژه بزرگ توصیف کرد و گفت: با توجه به اینکه پروژه دلجویی در واقع یک پروژه بهسازی و بازآفرینی شهری محسوب می‌شود مورد توجه مشترک مجلس شورای اسلامی و دولت قرار دارد، در این سفر دستور آغاز عملیات احداث این پروژه صادر شد تا به این شهر کمک کند.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: ایریکو یکی از بزرگترین کارخانه‌های تولید واگن در کشور محسوب می‌شود و از این رو پروژه تولید ۱۵۰ اتوبوس ریلی که در گذشته به دلیل بروز برخی مشکلات در قرارداد با طرف کره جنوبی متوقف شده بود، رفع و رجوع و پروژه به طور کامل فعال شد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید از وعده کارخانه ایریکو برای تحویل ۷۸ ریل باس به شبکه حمل و نقل ریلی کشور خبر داد و گفت:  همچنین قرار داد دیگری برای تولید ۱۵۰ ریل باس دیگر در دست اقدام قرار دارد و امیدوارم هرچه سریع تر تکلیف آن روشن شود تا تحت لیسانس بهره‌برداری کشور کره جنوبی به یک تولید داخلی خوب دست یابیم.

وی افزود: همه چیز از استاندارد خوبی برخوردار بود تا از جهت ارزش فناوری و ارائه واگن‌هایی در سطح استانداردهای بین‌المللی برای حمل و نقل ریلی بین شهری و حومه‌ای و حتی برای مترو نیز بتواند موثر باشد.

آخوندی تصریح کرد: از تمام کسانی که قادر به تولید واگن و دارای توان مالی و فنی باشند، حمایت می‌کنیم تا این کارخانه‌ها بتوانند در جهت تولید صنعتی و تامین واگن‌های مورد نیاز حمل و نقل ریلی را تامین کنند.

وزیر راه و شهرسازی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین پس از درخواست‌های مردمی به ویژه درخواست پدر دو شهید برای ساخت جاده قیدال-ابهر، با توجه به بررسی‌های فنی انجام شده و داشتن توجیه فنی دستور ساخت این جاده نیز صادر شد.

نظر شما