شناسهٔ خبر: 34590 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی:

تجهیز پایانه مرز خسروی برای تردد زائران در دستور کار است/ سال آینده ۲۵ درصد زائران از مرز خسروی راهی عراق می‌شوند

بازدید معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی در بازدید از مرز رسمی خسروی با اشاره به این که ایجاد مسیر ریلی در مسیر خسروی به کرمانشاه مورد نظر است تا بتوان با استفاده از ناوگان ریلی بخشی از زائران اربعین را جا به جا کرد، گفت: تجهیز پایانه بین‌المللی خسروی برای تسهیل در تردد زائران عتبات عالیات در اربعین سال آینده در دستور کار است.

به گزارش پایگاه خبری وزرات راه و شهرسازی، امیر امینی روز پنجشنبه در جریان سفر به قصرشیرین و بازدید از مرز رسمی خسروی گفت: با توجه به وجود بزرگترین پایانه بین المللی مرزی خاورمیانه در خسروی، نیاز است برنامه ریزی شود تا بخشی از زائران اربعین از این مسیر برای سال آینده به عراق عزیمت کنند.

وی اظهارکرد: پیش بینی می شود ۵۰۰ هزار زائر برابر با ۲۵ درصد مجموع زائران اربعین حسینی از مرز رسمی خسروی به عراق تردد کنند و برهمین اساس نیز چند لاین کردن مسیر و همچنین افزایش امکانات و تجهیزات در مرز نیز به سرعت در دست اقدام است.

وی با اشاره به وجود مکان‌های اقامتی و زیرساخت های مناسب در قصرشیرین، بیان کرد: طرح آزاد راه کردن مسیر و ایجاد امکاناتی برای پذیرایی از زایران و همچنین انجام هماهنگی با طرف عراقی برای پذیرش این میزان زائر نیز در دستور کار است.

معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی در گفت و گو با ایرنا افزود: بحث راه‌آهن و همچنین ایجاد ریل در مسیر خسروی به کرمانشاه نیز در دستور کار است تا بتوانیم با استفاده از ناوگان ریلی و راه آهن بخشی از زائران را جا به جا کنیم.

امینی اضافه کرد: هم اکنون ۱۵ پایانه مرزی در غرب کشور وجود دارد و تلاش برای فعال کردن پایانه ها در دستور کار است.

وی با اشاره به حجم صادرات یک میلیارد دلاری کالا از مرز رسمی پرویزخان، گفت: تلاش بر این است که سطح روابط با عراق و ترکیه را با فعال کردن پایانه ها گسترش دهیم.

عبدالهاشم حسن نیا معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور نیز هدف از این سفر را انجام مقدمه های سفر زائران اربعین از مرز رسمی خسروی ذکر کرد.

وی گفت: به دلیل وجود زیرساخت های مناسب و اماکن اقامتی مطلوب در قصرشیرین و همچنین مرز خسروی، پیش بینی شده تا ۵۰۰ هزار زائر از این مرز به عراق تردد کنند.

وی خاطرنشان کرد: به همین منظور ایجاد توقفگاه خودرو و استقرار ۳۰۰ دستگاه اتوبوس برای جا به جایی مسافران و ایجاد توقفگاه هایی برای زائران نیز در دستور کار قرار دارد.

با پیگیری مسوولان استان کرمانشاه، با ابلاغ نامه ای از سوی وزارت کشور مبنی بر بازگشایی مرز خسروی در ۲۸ اسفند ۹۳ به استانداری کرمانشاه، اکنون این مرز رسمی و بین المللی بازگشایی شده ولی به دلیل مسایل امنیتی داخل عراق، این مرز به روی زوار ایرانی بسته است. 

مرز رسمی خسروی هفدهم خرداد سال ۹۲ به دنبال وقوع حادثه تروریستی در مسیر تردد زوار ایرانی در آن سوی مرز که به شهادت ۱۴ نفر و مجروح شدن ۴۴ زایر ایرانی منجر شد، مسدود شده است. 

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده تا زایران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت کنند. 

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست که این مرز رسمی تا بغداد پایتخت کشور عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد. 

عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و این مجموعه در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید. 

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است. 

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است. 

نظر شما