شناسهٔ خبر: 35591 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

در پی انتشار خبر کذب در یک خبرگزاری صورت گرفت:

واکنش مدیرعامل هما به خبر مرجوعی بودن هواپیمای برجامی/ پرورش: ایرباس تازه وارد نو است/ دلواپسان تلاش می‌کنند موفقیت‌های ملی و تاریخی را لگد مال کنند/ دلواپسان چرا از دلالی ذی‌نفعان و کاسبان تحریم چیزی نمی‌گویند؟

فرهاد پرورش دو روز پیش سومین هواپیمای ایرباس ای ۳۳۰ تحویل ایران شد. هواپیمای پهن پیکری که قرار است ماه‌های اول حضورش پروازهای داخلی داشته باشد و پس از آن به فرودگاه امام برود تا پروازهای بین‌المللی خود را آغاز کند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی یکی از خبرگزاری‌ها با بیان اینکه این هواپیما مرجوعی است، به نقل از پایگاه فلایت گلوبال در این رابطه نوشت: شرکت ایران‌ایر دومین هواپیما از مدل A۳۳۰-۲۰۰ را دو هفته پس از دریافت نخستین فروند از این مدل تحویل گرفت. عمر بدنه این هواپیما با شماره ثبت EP-IJB، همانند A۳۳۰ پیشین ارسالی به ایران، ۳ سال است که در ابتدا در سال ۲۰۱۴ ، شرکت اویانکا به شرکت هواپیمایی ملی کلمبیا تحویل داده شده بود اما در این خطوط هوایی به کار گرفته نشد.

فرهاد پرورش مدیر عامل ایران ایر در گفت‌و‌گو با «ایران» این مطلب را کاملاً کذب خواند و گفت: کل ساعت پرواز این هواپیما تا قبل از تحویل به ایران ایر ۱۱ ساعت بود که این ۱۱ ساعت هم برای موارد آموزشی
و هماهنگی انجام گرفته است! سند این هواپیمای نو را کمپانی ایرباس روز جمعه به نام ایران ایر زده است و قبلاً تحویل هیچ کشوری نشده بود.

مدیر عامل ایران ایر با بیان اینکه مرجوعی بودن سفارشات یک موضوع کاملاً عادی و حرفه‌ای است اضافه کرد: اینکه سفارش خرید از سوی کشوری انجام شده باشد و بعداً بنا به دلایل مالی یا هر دلیل دیگری لغو شود و کشور دیگری خواهان خرید آن هواپیمای نو باشد موضوعی کاملاً طبیعی است و چیز عجیبی نیست!

پرورش با تکذیب برخی اخبار مبنی بر اینکه ایران برای این هواپیماها پول بیشتری پرداخته است، گفت: قرارداد با ایرباس یک قرارداد مستقیم و بین‌المللی است و ما هیچ پول اضافه‌ای در بازار رقابتی موجود برای این هواپیماها پرداخت نکرده‌ایم. این قرارداد با کسب مجوزهای لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه و شورای اقتصاد منعقد شده و هیچ نقطه ابهامی ندارد.

مدیر عامل ایران ایر با انتقاد از تخریب‌هایی که پس از قراردادهای خرید هواپیما و ورود هواپیماها صورت گرفته می‌گوید: دلواپسان تلاش می‌کنند این موفقیت‌های ملی را لگد مال کرده و تلاش کنند نشان دهند که برجام بی‌اثر بوده است.

وی می‌گوید: چرا به جای تکرار این مطالب نادرست حتی یکبار از نحوه ورود هواپیما با واسطه گری و دلالی ذینفعان کاسب تحریم چیزی نمی‌گویند؟ چرا آن مسائل علیه منافع ملی را باز نمی‌کنند؟

وی با بیان اینکه نونوار کردن ناوگان هوایی کشور در دستور کار قرار گرفته است افزود:اگر وضعیت گذشته ادامه پیدا می‌کرد تا چند سال آینده ایران هواپیمایی برای استفاده نداشت و مجبور بودیم به صورت اجاره‌ای خطوط هوایی را اداره می‌کردیم اما با خرید‌های صورت گرفته و قراردادهای منعقد شده به سمت جوان‌سازی ناوگان حرکت می‌کنیم. قرارداد خرید ۱۰۰ فروند هواپیما از ایرباس کار کوچکی نیست که برخی‌ها برای تخریب آن گام بر می‌دارند.

نظر شما