شناسهٔ خبر: 35702 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

شکرچی زاده مطرح کرد؛

هدر رفت ۵ میلیارد دلاری انرژی در کشور/ تلاش برای افزایش ۲۰ درصدی اجرای مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان/ تشریح نقش شیشه‌های کم گسیل در کاهش مصرف انرژی ساختمان

محمد شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر تلاش برای افزایش ۲۰ درصدی اجرای مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، نقش شیشه‌های کم‌گسیل در کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، به نقل از روابط عمومی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، محمد شکرچی‌زاده معاون وزیر راه و شهرسازی در نشست نقش شیشه‌های کم گسیل در کاهش مصرف انرژی ساختمان  با اشاره به این موضوع که مقوله صرفه‌جویی در مصرف انرژی در دو، ‌سه دهه اخیر با غفلت روبرو بوده است، گفت: تاثیر منفی این غفلت را در اقتصاد کشور شاهد هستیم.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ادامه با اشاره به تدوین مقررات ملی ساختمان توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، خاطرنشان ساخت: بیش از دو دهه از تدوین و ابلاغ مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان و الزام به اجرای آن می‌گذرد ولی در عمل شاهد اجرای دقیق آن نیستیم.بررسی‌ها نشان می‌دهد که با وجود آنکه سالانه با بیش از ۵ میلیارد دلار هدررفت انرژی در کشور مواجه هستیم اما تنها ۲۰ درصد شاهد رعایت این مبحث بوده‌ایم و این موضوع مهمی است که نیازمند آسیب‌شناسی و همچنین فرهنگ‌سازی مناسب است.

وی با مهم خواندن موضوع نشست امروز، ادامه داد: در حوزه کاهش و مدیریت مصرف انرژی در ساختمان‌ها، تغییر ضخامت در شیشه امکانپذیر نبود ولی استفاده از شیشه‌های کم گسیل ضمن آنکه این امکان را فراهم می‌کند، محدودیتی را نیز در استفاده از نور طبیعی ایجاد نمی‌کند.  

شکرچی‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود در نشست تخصصی «نقش شیشه‌های کم گسیل در کاهش مصرف انرژی ساختمان»، با برشمردن اقدامات مرکز در حوزه شیشه گفت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشراف به اهمیت این موضوع، از سال‌ها پیش اقدامات متعددی را در این حوزه در دستور کار خود قرار داده است که از جمله آنها می‌توان به اضافه کردن مشخصات حرارتی شیشه‌های پوشش‌دار به پیوست ۹ مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان و ارائه توضیحات تکمیلی در این خصوص در راهنمای مبحث، اجرای پروژه‌های پژوهشی با هدف تعیین کیفیت تولیدات داخلی و خارجی و تعیین اثربخشی ماربرد شیشه‌های کم‌گسیل در مناطق اقلیمی مختلف کشور، تجهيز آزمايشگاه‌هاي تخصصي براي تعيين ضريب انتقال حرارت شيشه‌هاي دو جداره ساده و پوشش‌دار، تجهيز آزمايشگاه تخصصي تعيين مشخصات تابشي (ضرايب عبور و انعكاس) در بازه خورشيدي، تجهيز اتاقك كالريمتري براي تعيين عملكرد جدارهاي ساختماني در شرايط محيط خارج و تجهيز اتاقك گردان اندازهگيري شرايط نوري (روشنايي طبيعي) فضاهاي داخل بر حسب نوع جدار نورگذر اشاره کرد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: به موازات اين اقدامات، مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي زيرساخت‌هاي لازم براي اعطاي گواهينامه فني به توليدكنندگان شيشه‌هاي با مشخصات حرارتي بهبود يافته و همچنين سيستم‌هاي شيشه دوجداره را فراهم نموده است. برای تكميل اين مجموعه خدمات آزمايشگاهي، گواهينامه‌هاي مربوط به پروفيل‌هاي يوپي وي سي و آلومينيوم گرماشكن، و پنجره‌هاي ساخته شده با آن نيز قابل درخواست و دريافت توسط توليدكنندگان است.

وی با اشاره به تلاش مرکز در حوزه برچسب انرژی پنجره گفت: اين مركز، در جهت طرح برچسب انرژي پنجره با همكاري سازمان ملي استاندارد و شركت بهينه‌سازي مصرف سوخت كشور، در جهت رسميت دادن به آن، گام برداشته است و آمادگي كامل خود را براي نهادينه كردن الگوي كيفيت پنجره‌ها اعلام می‌کند.

شکرچی‌زاده با ابراز خرسندی از امکان تولید شیشه‌های کم‌گسیل در داخل کشور افزود: با توجه به اين نكته كه در حال حاضر، توليد محصولات شيشه كم‌گسيل در داخل كشور صورت مي‌گيرد و قيمت آن نيز  در مقايسه با محصولات خارجي، بسيار كمتر است، اين مركز لازم دانسته است كه در جهت معرفي آن و تلاش در جهت ارتقای هرچه بيشتر كيفيت و تنوع‌بخشي به آن، فعاليت‌هاي لازم را انجام دهد. /

نظر شما