شناسهٔ خبر: 36046 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه وشهرسازی در جمع خبرنگاران مطرح کرد:

قطار حومه‌ای تهران- گرمسار را با حضور رییس جمهوری افتتاح می‌كنيم/ خارج‌سازی قطارهای با سرعت زیر ۱۴۰ کیلومتر از مسير تهران - مشهد/ ثبت سفارش ۸۰ واگن قطارهای حومه‌ای

 آخوندی در جمع وزیر راه وشهرسازی با اعلام اينكه با حضور رئيس جمهور قطار حومه‌ای تهران -گرمسار را افتتاح و بهره‌برداری می‌كنيم گفت: با نصب و راه‌اندازی سیستم‌های جدید ای‌تی‌سی و سی‌تی سی به دنبال افزایش سرعت قطارها در شبکه حمل و نقل ریلی هستیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در حاشیه مراسم بهره‌برداری از ۱۱۳ واگن مسافری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این اقدام توسط ۴ بنگاه غیردولتی و به همت واگن‌سازهای ایرانی انجام شده است.

وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به قرارگرفتن ساخت و تولید واگن و تجهیزات ریلی در مدار تولید گفت: شرکت حمل و نقل ریلی رجا ۲۵۰ واگن سفارش داده است. همچنین واگن‌سازی پارس نیز از سفارش‌های دریافت شده طی امسال و سال آینده به منظور تولید واگن ابراز خرسندی کرده است.

وزیر راه وشهرسازی با اشاره به فعال بودن پروژه‌های زیرمجموعه طرح اتصال ۵ استان کشور به شبکه ریلی بیان داشت: در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی، حجم ریل‌گذاری در این طرح حتی تا روزانه به ۵ کیلومتر هم می‌رسد که بیانگر ایجاد یک کارگاه بزرگ ریلی است.

آخوندی با اشاره به آمادگی برای سرمایه‌گذاری  ۲۸ هزار میلیاردی در صنعت حمل و نقل ریلی یادآور شد : برای ایجاد رقابت در ورود به این صنعت حق دسترسی از شبکه ریلی به صفر رسیده و نرخ دسترسی ۲۹ درصد کاهش یافته است.   

وی افزود: امروز شاهد افتتاح دو ست کامل ریل‌باس هستیم.

آخوندی در ادامه از آمادگی قطارحومه‌ای تهران -گرمسار برای افتتاح و بهره‌برداری خبر داد و گفت: در صورت مساعد بودن شرایط و وقت کافی برای رییس جمهوری این خط با حضور ایشان افتتاح خواهد شد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به مزایای حمل و نقل حومه‌ای بیان داشت: حمل و نقل حومه‌ای ریلی موجب کاهش آلودگی هوا می‌شود از این رو برای سال آینده ۸۰ واگن قطارهای حومه‌ای سفارش داده شده است که این اقدامات موجب فعال شدن شرکت‌های تولید کننده ریل باس شده است.

وزیر راه و شهرسازی با توجه به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اولویت حمل و نقل ریلی نسبت به سایر حوزه‌ها بیان داشت: امیدواریم با تاکیدات ایشان ما به نتیجه مطلوب در حوزه حمل و نقل ریلی برسیم.

وی در ادامه به کاهش زمان سفر در راه‌آهن تهران - مشهد اشاره کرد و گفت: به منظور دستیابی به این هدف قطارهایی با سرعت زیر ۱۴۰ کیلومتر از این خط خارج شده است.  

آخوندی همچنین به توسعه خط سوم گرمسار و فرصت تردد قطارهای تندرو، خط سوم و چهارم تهران- کرج با هدف افزایش سهم حمل و نقل ریلی در مسیر شمال غرب و قطار سریع‌السیر تهران- قم- اصفهان اشاره کرد و گفت: با نصب و راه‌اندازی سیستم‌های جدید ای‌تی‌سی و سی‌تی سی به دنبال افزایش سرعت قطارها در شبکه حمل و نقل ریلی هستیم.

نظر شما