شناسهٔ خبر: 36126 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

دادستان کل کشور؛

محیط‌زیست تهران را به نام توسعه به نابودی کشاندیم/ برخورد با زمین‌خواری قاطعانه باشد

منتظری حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری با بیان اینکه با دستمال آلوده نمی‌توان شیشه غبارآلود را پاک کرد بر استفاده از افراد شایسته در هرم اداری محیط‌ زیست تأکید کرد و گفت: برخورد با زمین خواری باید قاطعانه باشد و اگر کوتاه نیاییم موفق می‌شویم.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از میزان، حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور در همایش مبارزه  با زمین‌خواری که صبح دیروز به همت دادسرای تهران برگزار شد، با تأکید بر اینکه مسأله محیط‌ زیست مطالبه رهبر معظم انقلاب، مردم و مسئولان است، گفت: محیط‌ زیست برای جامعه حرف اول را می‌زند و به عنوان یک نظام اسلامی با یک چالش جدی  اهتمام نکردن به جایگاه محیط‌ زیست در جامعه مواجه هستیم.

دادستان کل کشور با تأکید بر اینکه در روایات و آیات زیادی مسأله توجه به محیط‌ زیست مورد اشاره قرار گرفته است به بیان آیه‌‌ای از سوره مبارکه هود پرداخت و افزود: براساس این آیه خداوند زمین را آفرید و انسان را مسئول قرار داد تا آن را آباد کند، پس آباد کردن زمین یک بحث مهم در محیط‌ زیست است.

این مسئول عالی قضایی ادامه داد: از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون کم توجهی‌های زیادی به محیط‌ زیست شده است و در برخی از مواقع علاوه بر کم توجهی تهاجم، تعرض و نابود کردن محیط‌ زیست نیز عملاً در دستور کار برخی قرار گرفته است. وی با بیان اینکه به نام توسعه تهران  محیط‌ زیست آن را به نابودی کشاندیم، اظهارات وزیر راه و شهر‌سازی مبنی بر اینکه مسئولان قضایی در کمیسیون ماده ۱۰۰ رأی بر تخریب اراضی بدهند، را مورد انتقاد قرار داد و گفت: وزیر محترم اشاره کردند که در کمیسیون ماده ۱۰۰ دستور تخریب دهید اگرچه این موضوع حرف درستی است ولی ما با قبل از آن کار داریم. چرا باید اجازه داد کسی زمینی را تصرف کند که بعد در کمیسیون ماده ۱۰۰ در مورد آن تصمیم‌گیری کنیم. چرا پروانه ساخت به برخی اراضی داده می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری ادامه داد: این چه حرفی است که در تهران با این استدلال که شهر نیاز به اعتبار و بودجه دارد در کوچه‌های ۸ متری برج‌های چند طبقه ساخته می‌شود. پس  در اینجا شهرداری، شورای شهر، وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور مقصر است و بعد می‌گویند حالا قوه قضائیه باید آن را تخریب کند.

دادستان کل کشور با بیان اینکه چرا باید آن هتل معروف در حریم رودخانه ساخته شود زمین‌خواری، کوه خواری، دریاخواری و تصرف اراضی را بلایی خانمانسوز عنوان کرد که بخشی از آن به طمع انسان ربط دارد.

وی گفت: برخی با طمع کاری میلیاردها تومان خرج می‌کنند و در نقاط خوش آب و هوا ویلا می‌سازند و می‌بینیم که مثلاً با برخی مسئولان هم همراه شده است.

وی ادامه داد: مسئولی که خودش تخلف می‌کند و زمین خواری و دریاخواری دارد به نظر شما با چنین افرادی به کجا می‌رسیم؟ درمان این درد این است که از خودمان شروع کنیم.

این مسئول عالی قضایی با تأکید بر اینکه همه دستگاه‌های متولی حفظ اراضی ملی باید به وظایف خود عمل کنند، گفت: باید ستادی ایجاد شود تا این دستگاه‌ها با هم هماهنگ عمل کرده و اینکه شهرداری یک راهی را برود و وزارت راه، راه دیگری نتیجه‌اش آسیب به محیط‌ زیست است.

وی در ادامه دادستان‌های حاضر در جلسه را متوجه چند موضوع کرد ودر بیان نکته اول گفت: باید از منابع اطلاعاتی مردم و گزارش های مردمی حداکثر استفاده صورت گیرد، دادستان‌ها  از ظرفیت بسیج در این زمینه استفاده کنند و کارت ضابطیت را در اختیار آنها قرار دهند.

دادستان کل کشور گفت: دادستان‌ها به مجرد اینکه اطلاع کسب کردید که تخلفی دارد صورت می‌گیرد به عنوان دادستان مدعی العموم حتماً به آن ورود کرده و با مسببان این امر برخورد کنید و مدیران را به دلیل کوتاهی مورد بازخواست قرار دهید و مطمئن باشید حمایت دادستانی، ریاست قوه قضائیه نیز همراه شما است.

این مسئول عالی قضایی تأکید کرد: برخورد با زمین خواری باید قاطعانه باشد و اگر کوتاه نیاییم موفق می‌شویم. قاضی و دادستان باید بدون اغماض و با لحاظ کردن تدبیر و مشورت در این زمینه عمل کند.

وی با اشاره به ضرورت پی‌ریزی قوانین زیست محیطی افزود: باید قوانینی که برای محیط‌ زیست مضر است احصا کرده و در این زمینه تمامی دستگاه‌ها را پای کار آوریم و وظایف آنها را مورد بررسی قرار دهیم تا اگر تعارضی وجود دارد حل شود.

دادستان کل کشور اجرای قانون برخورد با مفسدان زمین و مخلان طبیعت را به عنوان موضوع دیگر مورد تأکید قرار داد و گفت: اگر یک عزم راسخ در زمینه برخورد با مخلان طبیعت به وجود آید به نفع مملکت خواهد بود. این مسئول عالی قضایی  توجه به اخلاق و فرهنگ استفاده از محیط‌ زیست را مورد اشاره قرار داد  وگفت: باید به کمک رسانه‌ها اخلاق و فرهنگ حفظ محیط‌ زیست در جامعه فراگیر  شده و این موضوع را از کودکی تا دانشگاه‌ها نهادینه کنیم. وی به مصداقی در این زمینه اشاره کرد وگفت: در سفر اخیری که به چین داشتم مطلع شدیم در جنگل مکانی بدون آسیب زدن به درخت‌ها و محیط‌ زیست ساخته شده است که باید این قبیل اقدامات در کشور ما نیز مورد توجه قرار گیرد.

دادستان کل کشور با بیان اینکه با دستمال آلوده نمی‌توان شیشه غبارآلود را پاک کرد بر استفاده از افراد شایسته در هرم اداری محیط‌ زیست تأکید کرد و افزود: اگر دستگاه و مسئول و مجری حفظ محیط‌ زیست خودش آلودگی داشته باشد نمی‌تواند کار کند پس باید سعی کرد افراد شایسته را در هرم اداری محیط‌ زیست قرار داد.

این مسئول عالی قضایی استفاده از شیوه‌های حفظ محیط‌ زیست را به عنوان راهکار دیگر مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: باید از تجربیات کشورهای دیگر در این زمینه استفاده کنیم چرا که کشورهایی هستند که امکانات طبیعی آنها از ما کمتر است اما بهتر از ما آن را حفظ کرده‌اند. وی در پایان یادآور شد: وقتی موضوعی مطالبه جدی رهبرمعظم انقلاب باشد به طور قطع بستر برای انجام کار راحت تر و آسان تر است، پس با عزم جدی و اراده و اهتمام و پشتکار لازم می‌توان در مسیر حفظ محیط‌ زیست گام‌های مؤثری برداشت./
 

نظر شما