شناسهٔ خبر: 36129 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مکی زاده عنوان کرد:

پایتخت سفرهای دریایی ایران آماده استقبال از گردشگران نوروزی/ پیش‌بینی افزایش ۵ درصدی سفرهای دریایی در نوروز/ اجرای۹ ساله طرح نوروزی سفرهای دریایی در هرمزگان

اسماعیل مکی زاده رئیس اداره حفاظت و ایمنی دریانوردی بندر شهید رجایی با اشاره به شروع طرح سفره‌های نوروزی گفت: امسال بروشورهای ایمنی بارکدخوان را نیز تهیه کردیم که مسافران بتوانند با تلفن همراه خود به اطلاعات مربوط به خرید بلیت دسترسی داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی هرمزگان به دلیل برخورداری از جاذبه‌های گردشگری و جزایر متعدد، یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور است. اجرای ۹ ساله طرح نوروزی سفرهای دریایی در این استان بدون تلفات انسانی برگ زرینی در کارنامه کمیته حمل ونقل دریایی است که با همگرایی و کار تیمی این موفقیت حاصل شده است. این استان گرمسیر بواسطه داشتن جزیره‌های بزرگ و کوچک و جاذبه‌های فراوان گردشگری دریایی در نوروز ۹۳ به‌عنوان پایتخت سفرهای دریایی ایران شناخته شد.

هریک از این جزایر دارای ویژگی‌های منحصر به فرد گردشگری بوده که دیدن آنها برای ایرانگردان مزیت بزرگی است به طوری که برخی مسافران نوروزی بخشی از وقت خود را دراین جزایر می‌گذرانند. از دیگر جاذبه‌های سفر به جزیره‌ها، دیدن انواع خاک رنگی جزیره هرمز، قلعه پرتغالی‌ها، جنگل‌های حرا، شهر زیرزمینی در کیش و آب‌های شفاف و زلال خلیج فارس، دلفین‌ها و انواع آبزیان، جلبک و مرجان‌ها و صدف‌های کیش و بندرلنگه بوده که مسافران از راه دور و نزدیک را به این منطقه می‌کشاند. وجود بندرهای رجایی، باهنر، حقانی، بندرلنگه، چاک، آفتاب، کوهستک، بندر پل در بندرخمیر، لافت، بندر شهید ذاکری و بنادر کاوه قشم، کیش، هرمز وابوموسی اهمیت سفرهای دریایی دراین استان را دوچندان کرده است. بیشتر این بندرها در نوروز پذیرای مسافران و مردم استان برای سفر به جزایر کیش، قشم و هرمز هستند که علاوه بر مسافرت‌های ایمن به وسیله شناورهای مدرن روز، بخش زیادی از مردم با لندینگ کرافت (شناور حمل خودرو) خودروهای خود را به این جزایر حمل کرده تا از سفر در جزیره دیدنی خلیج فارس بیشتر لذت ببرند.

«اسماعیل مکی زاده»، رئیس اداره حفاظت و ایمنی دریانوردی بندر شهید رجایی درگفت‌و‌گو با «ایران» به شروع اجرای طرح سفرهای دریایی ویژه نوروز درهرمزگان از سال ۸۶ اشاره کرد و گفت: این طرح هرساله از ۲۵ اسفندماه تا ۱۵فروردین سال آینده به اجرا درمی آید. در این چند سال که طرح اجرا شده خوشبختانه مشکلی در جابه‌جایی مسافران نداشتیم. در بازه زمانی ۲۰ روزه اجرای طرح نوروزی سال ۹۵، حدود ۵.۵ میلیون نفر سفر در هرمزگان به‌عنوان پایتخت سفرهای دریایی کشور بدون هیچ گونه سانحه دریایی ثبت شد و پیش‌بینی می‌شود این رقم در نوروز ۹۶ به بیش از ۵ درصد افزایش یابد. وی با بیان اینکه ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی هر سال در استان‌ها با چند کمیته تشکیل می‌شود که یکی از این کمیته‌ها در هرمزگان کمیته حمل و نقل دریایی است، ادامه داد: در گردشگری دریایی مکان‌های دیدنی از جمله جنگل‌های حرا قشم، مد کندالو، جزیره هنگام و تالاب یا خور آذینی سیریک را برای مسافران نوروزی انتخاب کردیم. البته بیشترین گردشگری و سفرهای دریایی ما جزایر قشم و کیش است.

تضمین ایمنی سفرهای دریایی و گردشگری

دبیرخانه ستاد کمیته حمل و نقل دریایی هرمزگان درباره اینکه برای ایمنی سفرهای دریایی و گردشگری مسافران در نوروز امسال چه برنامه‌هایی تدارک دیده شده، تصریح کرد: در این زمینه اقدام به ایمنی مسیرهای دریایی، شناورها، پایانه‌ها و بنادر مسافری کرده‌ایم. همچنین در این حوزه‌ها کمیته حمل و نقل دریایی، کمیته بازرسی ایمنی از شناورهای مسافری و کمیته آموزش خدمه این شناورها را برای ارائه خدمات بهتر به مسافران تشکیل داده‌ایم که پیرو آن، در هیچ کدام از بنادر مسافری که تحت مالکیت سازمان بنادر نباشند، خدمات بندری ارائه نخواهیم داد. ارائه خدمات به مردم در بنادر مسافری بخشی از مسئولیت اجتماعی سازمان بنادر است.

تهیه بلیت با تلفن همراه

وی با اشاره به راه‌اندازی تیم همیاران ناجی در ۳۲ نقطه دریایی هرمزگان که شامل صیادان و شناورهای تجاری نیز می‌شود، یادآور شد: حداقل تجهیزات امداد و نجات را در اختیار همیاران ناجی قرار داده‌ایم. امسال بروشورهای ایمنی بارکدخوان را نیز تهیه کردیم که مسافران بتوانند با تلفن همراه خود به اطلاعات مربوط به خرید بلیت دسترسی داشته باشند. همچنین مسیرهای مجاز دریایی را که شامل بندرشهید حقانی به قشم وهرمز، بندر«پهل» به«لافت»، بندرلنگه به ابوموسی وکیش، بندر«چارک» به کیش، بندر«آفتاب» به کیش، بندر قشم به هرمز و لارک می‌شود را اعلام و اطلاع‌رسانی کرده‌ایم.

برخورد با شناورهایی هم که اقدام به تردد در مسیرهای غیرمجاز می‌کنند به عهده ارگان‌هایی مانند دریابانی است. توصیه ما به مسافران این است که از مسیرهای مجاز استفاده کنند تا خاطره خوشی از سفردریایی خود داشته باشند. مکی‌زاده درباره نحوه خدمات‌رسانی در شناورها اظهار داشت: خدمه‌هایی که در این شناورها به ارائه خدمات به مسافران می‌پردازند همه آموزش دیده‌اند و هنگام سوار یا پیاده شدن مسافران، به آنها کمک می‌کنند همچنین آموزش‌های ایمنی هنگام سفر را هم به اطلاع مسافران می‌رسانند. ضمن اینکه تمام شناورهای ما استاندارد و مجهز به تجهیزات ایمنی فردی و گروهی هستند.

شناور و مسافرها بیمه هستند

وی درباره اینکه اگر هنگام سفر حادثه‌ای برای مسافر اتفاق بیفتد چه برنامه‌ای دارید، گفت: شرکت‌های کشتیرانی که جابه‌جایی مسافر را انجام می‌دهند موظف به بیمه شناور و مسافر هستند، بنابراین جای نگرانی وجود ندارد. امسال هم مانند سال‌های قبل، از طلوع آفتاب تا ساعت ۲۳ آماده ارائه خدمات به مسافران هستیم. لازم به ذکر  است که شناورهای مسیر پهل - لافت به دلیل نزدیک بودن مسیر و حمل خودرو با لیفترینگ به طور ۲۴ ساعته خدمات می‌دهند. همچنین مسیرهای بندرچارک - کیش و آفتاب- کیش مجهز به شناور حمل خودرو هم هستند. امسال برای مسیر بندرحقانی - قشم و بندرحقانی – بندرهرمز هم ۵ درصد افزایش قیمت درنظر گرفته شده است.

افزایش تعداد شناورها برای تردد آسان‌تر مسافران

دبیرخانه ستاد کمیته حمل و نقل دریایی هرمزگان از افزایش تعداد شناورها برای نوروز خبر داد و خاطرنشان کرد: برای تردد راحت‌تر مسافران و گردشگران تعداد شناورها را به ۵۶ فروند افزایش دادیم و ظرفیت صندلی‌ها را نیزبه ۶ هزار و ۳۵۰ عدد رساندیم. تعداد لندینگ کرافت‌ها هم به ۴۹ فروند رسید که هر یک ظرفیت حمل یک هزار و ۶۳۰ خودرو در یک سفر را دارند. درمجموع امسال کل شناورهای مسافربری و لندینگ کرافت‌ها به ۱۰۵ فروند افزایش پیدا کرده است. همچنین امسال خدمات «جست‌و‌جو نجات» را در مسیرهای تردد شناورها مستقر کرده‌ایم که شامل ۲۸ فروند شناور خدماتی، ۱۵ فروند همیار ناجی، ۱۱ تیم غواصی و ۱۲ تیم بازرسی ایمنی در بنادر می شوند.

راه‌اندازی سامانه ۱۵۵۰ برای اعلام شرایط اضطرار

مکی‌زاده با اشاره به اینکه کل مسیرهای تردد شناورها هم توسط سامانه «وی تی اس» برای کنترل ترافیک رصد می‌شود، از راه‌اندازی سامانه ۱۵۵۰ برای اعلام شرایط اضطرار خبر داد وگفت: البته امیدواریم در طول سفرهای دریایی ما هیچ وقت از این سامانه استفاده نشود.

نظر شما