شناسهٔ خبر: 36723 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

تشریح پروژه‌های سازمان ملی زمین و مسکن؛

واگذاری زمین و آماده‌سازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب مسکن‌اجتماعی/ انجام بخشی از تعهدات سازمان ملی زمین و مسکن برای تکمیل مسکن‌‌های مهر/ ابلاغ دستورالعمل پروژه‌های مشارکتی

مسکن مهر استان همدان مدیرکل امور نظارت‌عالی فنی پروژه‌های سازمان ملی زمین و مسکن، اولویت فعالیت آن دفتر را در سال ۹۶ در سه بخش کمک به تکمیل مسکن‌‌های مهر، ابلاغ دستورالعمل پروژه‌های مشارکتی به استان‌ها و اجرای تکالیف سازمان در طرح جامع مسکن، تشریح کرد.

فردین شاکری مدیرکل امور نظارت‌عالی فنی پروژه‌های سازمان ملی زمین و مسکن در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی مهمترین اقدامات آن دفتر را در سال ۹۵ و اولویت فعالیت سال ۹۶ را در سه بخش تشریح کرد.

وی در شرح مهمترین اقداماتی که سال ۹۵ توسط آن دفتر انجام شد، گفت: شاید بیشترین زمان ما در سال ۹۵ برای رفع مشکلات مسکن مهر صرف شد. همچنین، در بازدیدهای مکرر و در نشست‌هایی که با پیمانکاران و تعاونی‌ها داشتیم تا آنجاکه در توان داشتیم مشکلات را حل کردیم تا بتوانیم زودتر مردم را در واحدهای مسکن مهری که متقاضی آن بوده‌اند ساکن کنیم.

شاکری ادامه داد: در بحث احداث خدمات روبنایی و مناطقی که مشکلات خاص داشتند همچون خراسان‌جنوبی، زنجان و البرز و همچنین خدمات زیربنایی، به دلیل کمبود اعتبار و هزینه‌بر بودن خدمات با مصوباتی که از دولت و وزیر محترم گرفتیم، در این بحث‌ها نیز ورود کردیم و توانستیم مشکلات را حل کنیم با اینکه تامین بخشی از خدمات زیربنایی برعهده دستگاه‌های دیگر بود.

تامین خدمات روبنایی و زیربنایی مساکن‌مهر برخی از استان‌های کشور

مدیرکل امور نظارت‌عالی فنی پروژه‌های سازمان ملی زمین و مسکن ایجاد و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه آب مساکن مهر استان البرز را از جمله اقدامات سازمان در سال ۹۵ برشمرد و گفت: زمستان سال ۹۵، مصوبه‌ای در هیات‌دولت مصوب شد که در آن مصوبه هزینه ۴۰۰ میلیاردتومانی طی دو سال برای کمک به مسکن مهر بر عهده سازمان ملی زمین و مسکن قرار گرفت و از آن زمان تاکنون سازمان برای تحقق آن مصوبه اقدام به اطلاعات‌گیری از استان‌ها کرده است.

شاکری تصریح کرد: از زمستان سال ۹۵ تاکنون، بین ۸ تا ۱۰ درصد از مصوبه، توسط سازمان، اجرایی شده است. همچنین، در تکلیفی که برای استان‌ها در سال ۹۶ توسط سازمان تعیین شده، تاکید شد تا تمامی سقف ۴۰۰ میلیاردتومان در استان‌ها برای مسکن‌های مهر هزینه شود که ۳۰۰ میلیاردتومان آن برای شهرهای بالای ۲۵ هزارنفر و ۱۰۰ میلیاردتومان آن برای شهرهای زیر ۲۵هزار نفر است تا مشکلات مسکن مهر به طور کامل برطرف شود.

وی گفت: پروژه‌های مسکن مهر باید تا پایان دولت یعنی شهریورماه ۹۶ به اتمام برسد. تکلیفی که برای خود گذاشتیم این است که تا پایان سال ۹۶، ۴۰۰ میلیارد را برای آماده‌سازی مسکن‌های مهر هزینه کنیم.

شاکری در تشریح اقداماتی که برای سال ۹۶ در دست اجرای دفتر است، گفت: آماده‌سازی مساکن مهر با انجام هزینه ۴۰۰ میلیارد تومانی، اجرای تکالیفی که در طرح جامع مسکن برای سازمان ملی زمین و مسکن در نظر گرفته شده و ابلاغ دستورالعمل مشارکت به استان‌ها از جمله کارهایی است که در سال جاری در دست اقدام سازمان ملی زمین و مسکن است.

به گفته وی، حرکت در مسیر تحقق اهداف طرح جامع مسکن جزو تکالیف سازمان است و آنچه در سال جاری برعهده سازمان است واگذاری زمین و نیز بسترسازی و آماده سازی حداکثر ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب مسکن اجتماعی است.

شاکری سومین اقدامی که در سال ۹۶ در دستور کار سازمان ملی زمین و مسکن قرار دارد را ابلاغ دستورالعمل مشارکت به استا‌ن‌ها عنوان کرد و افزود: در طول سالیان گذشته، مشارکت‌های فراوانی توسط سازمان ملی زمین و مسکن اجرایی شد و به همین دلیل تجربه سازمان در اجرای اقدام مشارکتی بالا است. امسال نیز با توجه به تجربه‌های قبلی، سازمان، دستورالعمل جدیدی را برای پروژه‌های مشارکتی تدوین کرد است که به زودی ابلاغ میشود.

وی تصریح کرد: سازمان در قالب پروژه‌های مشارکتی در تلاش است تا بتوانند تاثیر مناسبی بر تامین مسکن و تولید واحدهای غیرمسکونی بگذارد و به رونق مسکن در کشور، که از اهداف دولت یازدهم است جامه عمل بپوشاند. /

نظر شما