شناسهٔ خبر: 36833 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رشد آرام بورس در نخستین روز هفته کاری

بورس شاخص بورس در نخستین روز کاری هفته (دوشنبه) با رشد ۳۲ واحدی در جایگاه ۷۷ هزار و ۶۱۶ واحدی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، شاخص بورس که هفته کاری گذشته را سراسر سبزپوش پشت سرگذاشته بود، هفته پس از تعطیلات سال نو را نیز با روندی مثبت آغاز کرد.

ایرنا نوشت: در معاملات امروز، بیش از ۶۳۱ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و ۱۶۱ میلیارد ریال در ۵۴ هزار و ۷۲۲ نوبت خرید و فروش شد. بیشتر شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز امروز رشد کردند؛ بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) ۱۱ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۱۰۳ واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۸۱ واحد، شاخص آزاد شناور ۸۱ واحد و شاخص بازار دوم ۲۶۱ واحد افزایش یافت.

تنها شاخص منفی امروز یعنی شاخص بازار اول ۱۱ واحد کاهش یافت. حق تقدم آهنگری تراکتورسازی ایران، صنایع جوشکاب یزد، کارخانجات قند قزوین، سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران و آهنگری تراکتورسازی ایران در معاملات امروز، بیشترین رشد قیمت را به خود اختصاص دادند.

بیشترین کاهش قیمت نیز به حق تقدم شیمی دارویی داروپخش، ملی سرب و روی ایران، حق تقدم صنایع سیمان دشتستان و کشاورزی و دامپروری مگسال تعلق داشت.

شاخص فرابورس درجا زد

شاخص فرابورس امروز با افت کمتر از یک واحدی در پله ۸۸۶ واحدی نوسان داشت. در معاملات امروز بیش از ۱۹۶ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش بیش از ۴۶۳ میلیارد ریال در بیش از ۲۴ هزار و ۶۳۷ نوبت داد و ستد شد.

'بهنام بهزادفر' مدیر امور اعضای کانون کارگزاران درباره وضعیت بازار سرمایه، گفت: به طور معمول، اشخاص حقوقی و سهامداران در ایام نوروز فعالیت زیادی ندارند، در نتیجه به معاملات این روزها نمی توان وزن زیادی داد؛ اما تحرکات مناسبی در گروه های خودرو و قطعه سازی، گروه موسوم به یوتیلیتی (مواد پایه و معدنی)، رایانه و سهم های بازار پایه فرابورس انجام شد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بررسی وضعیت بازار سرمایه در هشت سال گذشته نشان می دهد که بورس در نیمه دوم فروردین نیز همانند نیمه های اول روند مثبتی دارد تا وارد فصل مجامع شود.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: رفتار بازار در فصل مجامع در سال های گذشته متناقض بوده است؛ در دوره‌هایی که تورم زیاد بوده و در بازار رکود نیست، اغلب شرکت‌ها می‌توانند سود مناسبی تقسیم کنند و در نتیجه بازار به این فصل، واکنش مثبت نشان می‌دهد.

بهزادفر ادامه داد: در چند سال اخیر نیز که وضعیت نقدینگی شرکت ها مناسب نبوده بازار به مجامع، واکنش منفی نشان داده که پیش بینی می شود این روال چند سال اخیر در بهار امسال نیز پابرجا باشد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان این که در روزهای انتهایی سال ۹۵ و ابتدای سال ۹۶ چند آمار مهم اعلام شد که برای پیش بینی وضعیت آینده بازار سرمایه بسیار بااهمیت است، گفت: مهم ترین آن، اعلام نرخ تورم سال ۹۵ است که بانک مرکزی آن را ۹ درصد اعلام کرد که بدین ترتیب، پس از ۲۶ سال کشورمان در ردیف کشورهای با نرخ تورم یک رقمی قرار گرفت.

این استاد دانشگاه یادآور شد: به طور عموم، کاهش نرخ تورم برای بورس مناسب نیست، اما در مجموع برای اقتصاد کشور ثبات می‌آورد.

بهزادفر افزود: در مجموع، هر میزان نرخ تورم بیشتر باشد شرکت ها با نرخ بیشتری محصولات خود را می فروشند، در نتیجه سوددهی آنها بیشتر خواهد شد.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال، تورم در سال های ۹۱ و ۹۲ به ترتیب ۳۱ و ۳۵ درصد بود و بازدهی بورس نیز ۴۲ و ۱۰۵ درصد بود که یکی دلایل این رشد بازار، رشد نرخ تورم بود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: دومین آمار مهم نیز مربوط به تراز تجاری کشور است که توسط گمرک ایران منتشر شد. این آمار نشان می دهد تراز تجاری کشور که صادرات نفت در آن محاسبه نمی شود، در سال ۹۵ به صورت جزئی مثبت بوده است.

این استاد دانشگاه با بیان این که این موضوع که برای دومین سال پیاپی رخ می دهد در ۳۷ سال گذشته بی سابقه بوده است، گفت: این موضوع می تواند منجر به تقویت ریال شود و در صورت ادامه آن، رشد قیمت دلار را نمی توان متصور بود.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر این رشد تراز تجاری به دلیل رشد صادرات کشور نیز بوده که برای اقتصاد کشور و به تبع آن بورس اتفاق مبارکی است./

برچسب‌ها:

نظر شما