شناسهٔ خبر: 36871 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

بازتاب‌های برجام و نوسازی صنعت هوانوردی:

توافق شركت آسمان برای خريد ۶۰ فروند بوئینگ ۷۳۷/ ورود هواپيماهای جديد در ۱۰ سال

قرارداد شرکت هواپیمایی آسمان به عنوان دومین ایرلاین ایرانی توانست قراردادی مهم پس از اجرایی شدن برجام به منظور خرید هواپیماهای جدید به امضاء برساند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مدیرعامل شرکت آسمان در جریان جلسه‌ای که به نهایی شدن مذاکرات با نمایندگان شرکت هواپیماساز بوئینگ آمریکا منجر شد، قرارداد خرید ۶۰ فروند هواپیما بوئینگ ۷۳۷ فروند را امضاء کرد.

شرکت آسمان اعلام کرده قرارداد فعلی نتیجه بیش از یک سال بررسی، گفت‌وگو و چند دوره مذاکره طولانی بوده است. طبق قرارداد امضاء شده هواپیماهای خریداری شده از سوی شرکت آسمان از خانواده بوئینگ ۷۳۷ MAX خواهند بود.

طبق قرارداد امضاء شده، هواپیماهای خریداری شده از سوی شرکت آسمان از خانواده بوئینگ ۷۳۷ MAX است که از سال ۲۰۱۹ میلادی تحویل آنها آغاز می‌شود.

مدیر روابط عمومی شرکت هواپیمایی آسمان ضمن تأیید این خبر به خبرنگار فارس گفت: این مراسم در محل ساختمان مرکزی شرکت هواپیمایی آسمان با حضور مدیرعامل و اعضای هیات مدیره و معاونان هواپیمایی آسمان برگزار شد.

بنابراین گزارش این تفاهم‌نامه برای خرید ۶۰ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ MAX است، امضاء این تفاهم‌نامه پس از یک سال بررسی و چند دوره مذاکره با مقامات شرکت بوئینگ انجام شد. تحویل این هواپیماها از سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز می‌شود و در سال اول ۵ تا ۱۰ فروند تحویل شرکت هواپیمایی آسمان خواهد شد؛ تحویل همه ۶۰ فروند هواپیما تا سال ۲۰۲۷ میلادی ادامه دارد.

بویینگ ۷۳۷ که در شهرت جهانی خود به بچه بویینگ مشهور شده جزو باریک‌ترین هواپیماهای ساخته شده شرکت بویینگ است. این هواپیما که عمری طولانی داشته و از اواسط دهه ۶۰ از سوی ایرلاین‌ها مورد استفاده قرار گرفته جزو محبوب‌ترین مدل‌های تولید شده بویینگ به حساب می‌آید تا جایی که در حال حاضر حدود هفت هزار فروند از آن سفارش داده شده که تعداد زیادی از آنها پرواز می‌کنند.

طبق اعلام هواپیمایی آسمان، در ادامه این قرارداد، قراردادهای آموزشی، ایمنی، فنی و عملیاتی برای این هواپیماها با کمپانی بوئینگ به تدریج امضا می‌شود؛ بوئینگ ۷۳۷ MAX از سه ماه دیگر برای اولین بار وارد خطوط هواپیمایی دنیا می‌شود.

براساس این گزارش، پیش از این شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران هم با کمپانی بوئینگ برای خرید ۸۰ فروند هواپیما توافق کرده بود.

این هواپیما که در طول سال‌های گذشته بویینگ مدل‌های فراوانی از ۱۰۰ - ۷۳۷ تا ۹۰۰، ۹۰۰ -۷۳۷ را تولید کرده بسته به نوع و فضای پروازش تعداد مسافران میان ۸۵ تا ۲۱۵ را جابه‌جا می‌کند.

این هواپیما که توان پرواز نزدیک به ۵۰۰۰ کیلومتر را دارد، برای پروازهای داخلی و منطقه‌ای ایران گزینه‌ای مطلوب به نظر می‌رسد. همچنین می‌توان برای پروازهایی که در کشورهای نزدیک مانند هند یا اروپای شرقی مطرح هستند نیز از مدل‌های این هواپیما استفاده کرد.

هواپیماهای خریداری شده از سوی شرکت آسمان مربوط به مدرن‌ترین نوع از خانواده بوئینگ ۷۳۷ می‌شود. طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از این شرکت این هواپیما به منظور بهبود برخی شرایط در حوزه مسافت، مصرف سوخت و کیفیت خدمات با تغییراتی همراه شد که سرانجام به بوئینگ ۷۳۷ MAX رسید.

طبق اطلاعات ارائه شده تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی بوئینگ سفارش فروش ۳۶۰۵، ۷۳۷ جدید را دریافت کرده و پیش‌بینی می‌شود با توجه به موفقیتی که این هواپیما در جذب مشتریان خود داشته در آینده نیز بتواند تعداد سفارش بالاتری دریافت کند.

بوئینگ دریافت سفارش برای این هواپیما را از سال ۲۰۱۱ آغاز کرده که در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ به‌طور میانگین بیش از ۷۰۰ سفارش سالانه در این رابطه دریافت کرده است.

این هواپیما توان آن را دارد که در چند کلاس پروازی مسافرگیری کند و تعداد مسافرانی که امکان سوار شدن به آن را دارند بسته به نوع نهایی این هواپیما و کلاس‌های پروازی طراحی شده از ۱۳۸ نفر تا ۲۲۰ نفر تخمین زده می‌شود.

نظر شما