شناسهٔ خبر: 37056 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

بازتاب‌های تاريخی‌ترين نوسازی صنعت هوانوردی ايران؛

تقاضای بوئینگ برای تعجیل در تحویل نخستین هواپیمای برجامی به ایران‌ایر/ رقابت جدی دو غول هواپیماساز بر سر تحويل هواپيما به ايران

بوئینگ پس از آنکه مقامات ایرانی موفق شدند با پیگیری همزمان مذاکرات خود با ایرباس و بوئینگ شرایط را برای نهایی کردن قرارداد خرید هواپیما از این دو شرکت بزرگ فراهم کنند، این بار به نظر می‌رسد رقابت این دو هواپیماساز بر سر تحویل هواپیماهای خود به ایران آغاز شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، ایرباس در طول هفته‌های گذشته سه فرورند هواپیمای خریداری شده ایران ایر را رسما به ناوگان ایران اضافه کرد تا در این زمینه گوی سبقت را از رقیب آمریکایی‌اش برباید.

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که بوئینگ نیز احساس خطر کرده و به دنبال آن است تا تغییری هر چند محدود در اجرای قرارداد خود با هما با کار بندد.

همان‌طور که ایرباس نیز موفق شد با جابجایی قراردادهای اقتصادی خود شرایط را برای ورود جدیدترین هواپیماهایش به ناوگان های ایران فراهم کند، این بار بوئینگ نیز به دنبال آن است تا از فضای به وجود آمده نهایت استفاده را ببرد و به این ترتیب نخستین هواپیمای ایران را تا حدود یک ماه آینده تحویل دهد.

در قرارداد ابتدایی بسته شده میان ایران‌ایر و بوئینگ بنا بر آن بود که نخستین هواپیماهای خریداری شده ایران در اردیبهشت ماه سال ۹۷ تحویل شود اما به نظر می‌رسد با شرایطی که برای یکی از قراردادهای شرکت بوئینگ به وجود آمده امکان آن وجود داشته باشد که آغاز اجرای این قرارداد بزرگ یک سال جلو بیفتد.

یک مقام آگاه در این زمینه به ایسنا گفت: شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاین به دلیل حوادث سیاسی و ناامنی‌های به وجود آمده در ترکیه زیان‌های اقتصادی قابل توجهی را متحمل شده است و به همین دلیل بعضی از قراردادهای خود برای خرید هواپیماهای جدید را یا کاهش داده یا به تعویق انداخته است.

به گفته وی این تغییرات هم در قراردادهای این شرکت ترکیه‌ای با ایرباس و هم در تعامل با بوئینگ شکل گرفته است.

به دنبال این اتفاقات شرایطی فراهم شده تا ایران ایر و بوئینگ مذاکراتی را برای جابجایی زمان اجرای قرارداد انجام دهند تا به این ترتیب نخستین هواپیمای ایران ظرف هفته‌های آینده به ناوگان کشور اضافه شود.

البته هنوز مذاکرات مربوط به این حوزه نهایی نشده و نمی‌توان به طور قطع درباره آن اظهارنظر کرد اما در صورتی که مشکلی پیش نیاید می‌توان به ورود نخستین هواپیما در هفته‌های آینده امیدوار بود.

یک منبع آگاه در ایران ایر: بوئینگ تا یک ماه آینده ۲ فروند هواپیمای۷۷۷ تحویل ایران ایر می دهد

یک منبع آگاه با اشاره به قرارداد شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با بوئینگ ، برای خرید ۸۰ فروند هواپیما گفت: به احتمال زیاد شرکت بوئینگ تا یک ماه آینده ۲ تا سه فروند هواپیمای ۷۷۷ را تحویل شرکت ایران ایر خواهد داد.

این منبع آگاه روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: قرار بود این هواپیما به شرکت هوایی 'ترکیش ایر لاین' تحویل شود، اما این شرکت از خرید آن منصرف شد.

وی یادآورشد: با توجه به اینکه در قرارداد خرید ۸۰ فروند هواپیما از بوئینگ ۳۰ فروند از این هواپیماها مدل ۷۷۷ است، لذا شرکت بوئینگ اعلام کرده که این هواپیما را به ایران ایر تحویل می دهد.

هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ یک هواپیمای پهن پیکر تجاری دو موتوره است و می تواند در مسافت های طولانی بیش از ۱۷ هزارکیلومتر پرواز کند که قرار است از این هواپیما ۱۵ فروند ۳۵۰ نفره و ۱۵ فروند دیگر ۳۹۰ نفره به ایران ایر تحویل شود.

با ورود این هواپیماها به ناوگان هوایی ایران ایر ظرفیت صندلی این شرکت بیش از ۱۱ هزار و ۱۰۰ صندلی افزاشی می یابد و در این قرارداد ایران ایر ۵۰ فروند دیگر از هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ با ظرفیت ۱۳۰ مسافر باریک پیکر را در یک دوره ۱۰ ساله از بوئینگ تحویل بگیرد.

اصغر فخریه کاشان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل در باره تحویل این هواپیما به ایران گفت: نخستین هواپیما از ۸۰ فروند هواپیمایی که ایران ایر با بوئینگ بر سر خرید آنها به توافق رسیده، تا یک ماه آینده وارد ناوگان هوایی ایران ایر می شود.

به گزارش ایرنا، در قراردادی که ایران ایر با شرکت ایرباس سال گذشته به امضا رسید قرار است ۱۰۰ فروند هواپیما از این شرکت به ایران ایر تحویل شود و تاکنون ۳ فروند آن به این شرکت تحویل شده است.

نظر شما