شناسهٔ خبر: 37113 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

افشاگری دبیرکل خانه کارگر نسبت به نا کارآمدی قالیباف در حوادث شهری؛

فاجعه پلاسکو و جمهوری نماد ناتوانی شهردار تهران در مدیریت بحران است/ عدم وجود تجهیزات آتش‌نشانی مناسب در حادثه پلاسکو و جمهوری/ حفظ جان کارگران پیش شرط توسعه شهری است

پلاسکو دبیرکل خانه کارگر با اشاره به این نکته که بروز حادثه پلاسکو نشان می‌دهد که در مدیریت حوادث شهری ناکارآمدی وجود دارد گفت: حادثه‌ای مثل پلاسکو مسبوق به سابقه است؛ سه سال پیش از آن، مشابه این حادثه در خیابان جمهوری رخ داد و در طی آن دو کارگر زن شاغل در یک خیاط‌خانه، جان خود را از دست دادند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، ایلنا نوشت: علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر در ارتباط با بروز حادثه پلاسکو و دلایل ناتوانی در مهار آن گفت: حادثه‌ای مثل پلاسکو مسبوق به سابقه است؛ سه سال پیش از آن، مشابه این حادثه در خیابان جمهوری رخ داد و در طی آن دو کارگر زن شاغل در یک خیاط‌خانه، جان خود را از دست دادند.

وی افزود: حوادث این‌چنینی، ناتوانی دستگاه‌ها در مهار حوادث را نشان می‌دهد و گویای آن است که در مدیریت بحران، دچار ضعف هستیم.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: از یک طرح شاهد ساخت و ساز گسترده و برج‌سازی‌های بی حساب و کتاب هستیم و از طرف دیگر، امکانات برای مقابله با حوادث کم است؛ یا تجهیزات کافی موجود نیست و یا توان کاربردی مورد نیاز وجود ندارد.

محجوب ادامه داد: در حادثه جمهوری بعدا مشخص شد که تجهیزات بوده ولی توان کاربردی وجود نداشته است؛ در حادثه پلاسکو هم که دیدیم نردبان آتش‌نشانی به طبقه آتش‌گرفته نرسید؛ همه اینها نشان می‌دهد که دچار مشکل هستیم.

وی با اشاره به تفاهم نامه‌ای که پس از حادثه جمهوری بین دستگاههای مسئول از جمله شهرداری تهران و وزارت کار منعقد شد، تصریح کرد: مشخص است که این تفاهم‌نامه فقط روی کاغذ باقی مانده، چرا که اگر اجرایی می‌شد حادثه پلاسکو نباید رخ می‌داد.

همچنین ایلنا از قول دبیرکل خانه کارگر نوشت: در شرایطی هستیم که زنگ‌های اخطار به صدا درآمده؛ از یک طرح شاهد رشد برج‌سازی در کوچه پس‌کوچه های کم ظرفیت هستیم و از طرف دیگر، ضعف در مدیریت بحران به خوبی هویداست؛ این شرایط پرخطر بایستی همه نهادهای ذیربط را مجاب کند که پیش از هرچیز به حفظ جان کارگران به عنوان یک پیش شرط برای توسعه شهری بیندیشند.

نظر شما