شناسهٔ خبر: 38511 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

تابش مطرح کرد؛

افتتاح هزار مسکن دومعلولیتی در سال جاری/ تفکیک سهم مسکن دومعلولان در مناطق روستایی و شهری

علیرضا تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ابراز امیدواری کرد: ان‌شاءالله امسال بتوانیم بیش از هزار واحد مسکونی خانواده های دارای دو فرد معلول را به بهره برداری برسانیم.

علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: طرح تامین مسکن برای خانواده‌های دارای دو فرد معلول و بیشتر که با همکاری بنیاد مسکن، سازمان بهزیستی و  بنیاد مستضعفان انجام می شود پیشرفت خوبی داشته است. در آینده نزدیک هم قرار است با بهزیستی در این خصوص جلسه‌ای برگزار کنیم. مسکن دومعلولیتی‌ها حدود ۸ هزار واحد در سراسر کشور است که سهم روستایی و شهری را این طرح را مشخص کرده‌ایم.

وی همچنین درباره زمان آغاز به کار مسکن اجتماعی گفت: دولت، مصوبه‌ای در سال گذشته برای مسکن اجتماعی تصویب کرد که سال شروع طرح را ۱۳۹۶ گذاشته است. یعنی امسال باید این کار انجام شود. در آن مصوبه مفصل گفته شده که برای ۱۰۰ هزار واحد مسکونی، بخشی کمک هزینه اجاره داده شود، بخش دیگر ملکی به مردم کمک شود که وام و بلاعوض پرداخت کنیم و بخش دیگر مسکن استیجاری ساخته شود.

رییس بنیاد مسکن ادامه داد: منابعی که برای مسکن‌اجتماعی لازم بود را احصا کردیم. هم منابع ریالی بلاعواض که حدود ۲۰۰ میلیارد تومان است و هم وام آن را که حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان است به سازمان برنامه و بودجه منعکس کردیم. آنها هم کار کارشناسی روی آن انجام دادند. قول داده‌اند که هم منابع ریالی را برای امسال که سال شروع است تامین کنند و هم منابع وام را بنویسند تا بانک مرکزی در اختیار قرار دهد.

تابش تصریح کرد: زمان دقیق شروع مسکن‌اجتماعی را نمی‌دانم اما به محض اینکه منابع در اختیار ما قرار گیرد کار را آغاز می‌کنیم. به طور مرتب با سازمان برنامه و بودجه پیگیر این قضیه هستیم و این سازمان هم در حال کار بر روی طرح است.

وی درباره امضای تفاهم‌نامه مشترک با سازمان اوقاف در روزهای اخیر به ایسنا، گفت: تفاهم‌نامه‌ای بین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان اوقاف منعقد شد مبنی بر اینکه زمین‌هایی که در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر وجود دارد و وقفی است ساماندهی شود. مردم غالبا در این زمینها دچار مشکلاتی هستند. برخی زمین‌ها را مردم در اختیار گرفته‌اند و واحد مسکونی ساخته‌اند و نمی‌توانند سند مالکیت بگیرند. بعضی از این سندها می خواهد روی معابر قرار گیرد که ما برای اجرای طرح‌های هادی در آن نقاط مشکل داریم. بعضی دیگر در حاشیه روستا هستند که باید به روستا ملحق شوند، تفکیک شوند و در اختیار مردم قرار گیرند.

رییس بنیاد مسکن ادامه داد: خوشبختانه کار کارشناسی خوبی بین بنیاد و اوقاف انجام گرفت که منجر به امضای تفاهم‌نامه شد. در این خصوص باید کارگروه دائمی بین ما و اوقاف تشکیل شود تا نسبت به این چند مورد اقدام کنیم.

تابش تاکید کرد: یکی از اقدامات، صدور سند مالکیت برای زمین‌های‌مسکونی وقفی است با حفظ حقوق وقفی که اوقاف تعیین می‌کند. اقدام دیگر اجرای طرحهای هادی در طراحی و در اجرا است. این زمین‌ها را که در روستا هستند تعیی‌ تکلیف و کاربری برای آن تعریف می‌کنیم. آنهایی که کاربری مسکونی دارند را واگذار می‌کنند سهم مالکانه را به اوقاف می‌دهیم، بقیه را تفکیک می‌کنیم و در اختیار مردم قرار می‌گذاریم. /

نظر شما