شناسهٔ خبر: 39391 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

عفیفی پور اعلام کرد:

افزایش سه برابری ترانشیپ کالا در بندر شهید رجایی/ رونق ۴۶ درصدی عملیات کانتینری/ ترانزیت از مرز یک میلیون تن گذشت

کشتی ترانزیتی در بندر شهید رجایی مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی از افزایش سه برابری ترانشیپ و رونق ۴۶ درصدی عملیات کانتینری در بزرگ‌ترین بندر تجاری کشور طی دو ماه نخست امسال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، اله مراد عفیفی پور با اشاره به تازه‌ترین آمارها از وضعیت عملیاتی بندر شهید رجایی گفت: در ماه‌های فروردین و اردیبهشت سال ۹۶، شاهد تخلیه و بارگیری ۱۳ میلیون و ۳۳۹ هزار و ۵۴۱ تن انواع کالای نفتی و غیرنفتی در این بندر بودیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۳ درصد افزایش داشته است.

وی سهم عمده عملیات صورت گرفته در این بندر را با حجمی بالغ بر ۸ میلیون و ۹۹۷ هزار تن و رشد ۱۳ درصدی مربوط به کالاهای غیرنفتی دانست و افزود: با توجه به آمار جابجایی ۴ میلیون و ۳۴۲ هزار و ۲۹ تن فرآورده‌های نفتی در این بندر، می‌توان گفت که حجم کالاهای غیرنفتی جابجا شده دو برابر کالاهای غیرنفتی است.

صادرات غیرنفتی به مرز ۵.۴ میلیون تن رسید

عفیفی پور در ادامه میزان صادرات کالاهای غیرنفتی در بزرگ‌ترین بندر تجاری ایران را ۵ میلیون و ۳۷۰ هزار و ۷۱۳ تن اعلام کرد.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی از ترانزیت بالغ بر یک میلیون تن کالای غیرنفتی طی دو ماه سال جاری و رشد ۳۷ درصدی این بخش از فعالیت‌های بندری سخن به میان آورد و گفت: طی این مدت، کابوتاژ ۳۶ هزار و ۳۶۳ تن و همچنین واردات یک میلیون و ۶۶۹ هزار تن از این‌گونه کالاها در بندر شهید رجایی به ثبت رسید.

افزایش سه برابری ترانشیپ

عفیفی پور اضافه کرد: در راستای تبدیل بندر شهید رجایی به یک بندر کانونی، ۵۹۲ هزار و ۲۷۵ تن کالای غیرنفتی نیز از طریق خطوط کشتیرانی فیدری به بنادر دیگر کشور ترانشیپ شد که نسبت به سال گذشته رشد ۱۷۶ درصدی داشته است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح آمار عملیات نفتی در این بندر پرداخت و گفت: از ابتدای امسال تاکنون، یک میلیون و ۱۲۶ هزار و ۸۱۰ تن فرآورده‌های نفتی به خارج از کشور صادر، دو میلیون و ۷۱۵ هزار و ۳۶۵ تن از این‌گونه کالاها، کابوتاژ و بالغ بر ۴۶۳ هزار و ۸۵۴ تن نیز از طریق این بندر وارد شد.

عملیات کانتینری همچنان پررونق

این مقام مسئول با اشاره به تخلیه و بارگیری ۴۴۴ هزار و ۳۷۳ TEU کانتینر در مهم‌ترین بندر کانتینری کشور بیان کرد: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۴۶ درصدی داشته است.

عفیفی پور در پایان به تردد ۶۲۱ فروند انواع شناور طی دوماهه سال ۹۶ به دروازه طلایی اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: ۵۲۲ فروند از این شناورها، بالای هزار تن و ۹۹ فروند نیز زیر هزار تن وزن داشته است.

نظر شما