شناسهٔ خبر: 40078 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

با حضور عضو هیات رئیسه مجلس و مدیرعامل سازمان بنادر برگزار شد:

جزئیات برگزاری نشست شورای اداری بنادر و دریانوردی هرمزگان در بندر شهیدرجایی

نشست نشست شورای اداری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با حضور عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بندر شهید رجایی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، محمد آشوری عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ضمن تمجید از تلاش‌های صورت گرفته در مجتمع بندری شهید رجایی، توسعه دریاپایه را به عنوان محور و مدار توسعه ملی برشمرد.

وی با اشاره به سه عنصر ساختاری، عملکرد مدیریتی و رفتاری افزود: زیرساخت‌های این سه عنصر می‌بایست متناسب با نیروهای انسانی ایجاد شود.

آشوری در بخش دیگری از سخنانش در خصوص هماهنگی بین دستگاه‌های مرتبط در بحث زیرساخت‌های الکترونیکی گفت: می‌بایست پیرامون تقویت و هماهنگی این زیرساخت‌ها فعالیت یکسانی بین دستگاه‌های ذیربط وجود داشته باشد و اگر اختلاف نظری در این بین به وجود آید، این آمادگی وجود دارد که در حوزه‌های ملی با تشکیل جلساتی در راستای رفع آن اقدام شود.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان عنوان کرد: مسائل اقتصادی چون در زندگی مردم نمود دارد نباید لحظه‌ای در بحث توسعه در همهٔ حوزه‌ها تعلل کرد.

محمد سعیدنژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی نیز در این نشست گفت: کشور جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن سواحل و دسترسی به آب‌های آزاد دارای ظرفیت‌هایی است که برای هر کشوری حسرت و برای ما نعمت است و این ظرفیت‌ها می‌تواند موتور محرک اقتصاد کشور و پایه و بستر مورد استفادهٔ بسیاری از صنایع باشد.

وی بیان کرد: بسیاری از صنایع می‌بایست در کنار بنادر احداث می‌شد که متأسفانه این صنایع در نقاط دیگر کشور انجام شده و این امر امروز مشکلات زیست‌محیطی را به دنبال داشته است.

سعیدنژاد افزود: خوشبختانه بندر شهید رجایی به لحاظ شرایط ژئوپلیتیک در یک جای بی‌نظیر واقع شده که بعد از برجام توفیقات قابل‌توجهی در این بندر صورت گرفته است و روند استمرار این اقدامات نیازمند گذشت زمان بیشتر است.

این مقام مسئول ضمن اشاره به الحاق ۲۴۰۰ هکتار اراضی جدید پشتیبانی به بندر شهید رجایی افزود: سیاست کلی در این راستا اجتناب از انبارسازی خواهد بود و چشم‌اندازی که برای این اراضی پیش‌بینی شده ایجاد محلی برای ارزش افزوده کالا با نگرش به توسعه ترانشیب خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی به بحث گردشگری دریایی نیز اشاره کرد و گفت: یکی از سیاست‌های سازمان بنادر و دریانوردی توسعه مراکز و امکان جذب گردشگر و توریست است که در این راستا فعالیت‌ها با سرعت شتابانی در حال انجام است.

لازم به ذکر است، در ابتدای این نشست اله مراد عفیفی پور مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان به تشریح گزارشی از عملکرد حوزه‌های مختلف دریایی و بندری پرداخت.

وی در اظهاراتش به افزایش تردد در کانال‌های دسترسی بندر شهید رجایی اشاره کرد و گفت: به مدد اقدامات مطلوبی که در سازمان بنادر صورت گرفته، تردد شناورها به ویژه با اندازه‌های بزرگ افزایش یافته است.

وی افزود: متناسب با توسعه فیزیکی و پسکرانه می‌بایست بخش دریایی نیز توسعه یابد.

عفیفی پور ضمن اشاره به فعالیت ۲۴ ساعته بنادر بیان کرد: ضرورت ایجاب می‌کند که دستگاه‌های همکار نیز با افزایش ساعت کاری در فرایند فعالیت مراجعین، تسهیل به وجود آورند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در پایان به پروژه‌های در حال سرمایه‌گذاری در مجتمع بندری شهید رجایی اشاره کرد و گفت: با احتساب تجهیزات، حدود ۳ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این بندر در حال انجام است.

نظر شما