شناسهٔ خبر: 40223 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

ایزدی در گفتگو با پایگاه خبری اعلام کرد:

اختصاص ردیف‌های دولتی به حوزه حاشیه‌نشینی برای نخستین بار در کشور/ شناسایی ۱۱۰۰ محله ناکارآمد بالغ بر ۶۳ هزار هکتار در ۴ سال گذشته/ ضرورت آموزش مهارت‌های پایه‌ای و ایجاد شغل در محلات هدف

ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید براینکه با توجه به گزارش ارائه شده بسیاری از آسیب‌های اجتماعی طی یک سال گذشته رشدی منفی را نشان داده است گفت: قطعا کاهش اینگونه آسیب‌ها روندی تدریجی داشته و نقش سازمان‌های مردم نهاد در رفع این معضلات بسیار مهم و چشمگیر خواهد بود.

محمدسعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به برگزاری جلسه شورای اجتماعی کشور با حضور رئیس جمهوری بیان کرد: در این جلسه گزارش کاملی در خصوص اقدامات انجام گرفته در کارگروه حاشیه‌نشینی (به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی دارای اولویت درکشور) از سوی وزیر محترم راه و شهرسازی ارائه و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ایزدی در ادامه با تأکید براینکه با توجه به گزارش ارائه شده بسیاری از آسیب‌های اجتماعی طی یک سال گذشته رشدی منفی را نشان داده است گفت: قطعا کاهش اینگونه آسیب‌ها روندی تدریجی داشته و نقش سازمان‌های مردم نهاد در رفع این معضلات بسیار مهم و چشمگیر خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: جناب رئیس جمهور در این خصوص تأکید داشتند تا  معضل چند وجهی حاشیه‌نشینی را از طریق سیاستی مشترک با حضور تمامی دستگاه‌های مرتبط مورد توجه قرار داده و برنامه‌ای با مقیاس بزرگتر برای آن ترتیب دهیم. 

به گفته مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران بنا بر گزارش ارائه شده از سوی وزیر راه و شهرسازی در این جلسه این وزارتخانه همواره سعی دارد تا ساکنین این مناطق را از حاشیه به متن شهرها سوق دهد چراکه تصور می‌کند این افراد نیز جزئی از شهر بوده و بدون شک از حقوق شهروندی برخوردار هستد.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به این مطلب که با تصویب سند ملی سیاست مواجهه با این محدوده‌ها در دولت یازدهم مشخص و اعلام شده است گفت: متأسفانه سیاست‌های پیشنگری و پیشگیری در دوره‌های گذشته مورد توجه نبود که با راه‌اندازی کارگروه تخصصی (در ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار) و به ریاست قوه قضائیه در این حوزه نیز شاهد پیشرفتی قابل توجه بودیم.

ایزدی با تأکید براینکه خوشبختانه در حال حاضر اقداماتی در حال اجراست که همزمان با انجام امور درمانی برای این معضل از پیشرفت و توسعه آن نیز جلوگیری می‌کند گفت: هم‌اکنون اقدامات لازم در این زمینه از سوی قوه قضائیه در ۷ استان انجام و در حال گسترش است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تخصیص اعتبار و ردیف‌های دولتی به حوزه حاشیه‌نشینی را یکی دیگر از اقدامات چشمگیر دولت یازدهم در زمینه اعلام کرد و افزود: این برای نخستین بار است که ردیف‌های معینی برای ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی از سوی دولت اختصاص می‌یابد به طور مثال در این دوره ۲۰۰ میلیارد تومان به طور کلی برای مناطق حاشیه‌نشین کل کشور ، ۹۰ میلیارد تومان به طور خاص برای مشهد، ۳۷ میلیارد تومان برای قم و شیراز و ۲۲میلیارد تومان برای ۴ شهر استان سیستان و بلوچستان تعیین شده است.

ایزدی همچنین تهیه برنامه و طرح مشخص در حوزه نوسازی و ساماندهی مناطق ناکارآمد در سطح کشور را یکی دیگر از فعالیت‌های بارز و موفقیت‌آمیز دولت تدبیر و امید در این حوزه دانست و افزود: در این دوره موفق به شناسایی ۱۱۰۰ محله بالغ بر ۶۳ هزار هکتار در ۱۱۰ شهر شدیم که پس از اولویت‌بندی و تعیین برنامه‌های مورد نیاز برای اجرا در آن‌ها ستادهای شهری موظف کردیم تا متناسب براین اولویت‌ها و طبق برنامه‌ای از پایین به بالا عملیات اجرایی اقدامات را آغاز کنند.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش مشارکتی انجام شدن اقدامات را  نکته مهم دیگری در روند اجرای پروژه‌های نوسازی و ساماندهی مناطق ناکارآمد دانست و افزود: مشارکتی انجام شدن پروژه‌ها بهترین نوع اجرای طرح‌هاست به طور مثال در محله نایسر شهر سنندج به دلیل پایین بودن سرانه‌های آموزشی برای ساخت یک مدرسه زمین از سوی شهرداری واگذار شده، ساخت بنا به وسیله وزارت راه و شهرسازی و تجهیز آن توسط وزارت آموزش و پرورش به انجام رسید که قطعا روشی دلچسب و کارآمد خواهد بود.

وی همچنین در ادامه از اجرای پروژه‌های گوناگون در زمینه زیرساخت و خدمات روبنایی در ۸۳ محله خبر داد و افزود: قطعا اقدامات غیرکالبدی نیز در این حوزه از اهمیت بالایی برخوردار است که تلاش برای ارتقای معیشت از طریق اموزش مهارت‌های پایه‌ای، فراهم کردن شرایط برای پیدا کردن شغل و ایجاد صندوق‌های خرده وام جهت راه‌اندازی شغل و توانمندسازی ساکنین از جمله ان به شمار می‌رود./

نظر شما