شناسهٔ خبر: 40681 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

قانون نحوه اطلاع‌رسانی پیش‌فروش ساختمان

قانون پیش فروش ساختمان بسیاری از مردم و حتی معامله‌کنندگان ملک و ساختمان از قانون نحوه اطلاع‌رسانی پیش‌فروش ساختمان بی‌اطلاع هستند. عدم آگاهی پیش فروشنده و خریدار سبب می‌شود تا بسیاری از مشکلات قانونی در پی این نوع معاملات و به واسطه تبلیغات بعضاً پرزرق و برق برای طرفین و به خصوص خریداران به وجود آید.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان تهران، اکنون با توجه به ابلاغ سند تبیین وظایف قانونی دستگاه‌های ذیربط در اجرای قانونی پیش‌فروش ساختمان به منظور آشنایی و اطلاع‌رسانی و آگاهی مردم از مقررات و الزامات قانون و آئین‌نامه و نحوه اجرای قانون پیش‌فروش ساختمان موارد قانونی در نحوه پیش‌فروش ساختمان برای آگاهی مخاطبان گرامی در ذیل درج شده است.

۱- طبق دستورالعمل صدور مجوز انتشار آگهی پیش‌فروش ساختمان موضوع ماده ۱۹ آئین‌نامه اجرایی قانون پیش‌فروش، هرگونه تبلیغ و اطلاع‌رسانی به منظور جذب سرمایه‌گذار و انعقاد قرارداد پیش‌فروش برای یک یا چند پروژه ساختمانی معین، از طریق بروشور تراکت، نصب پلاکارد، توزیع کارت و امثال آن. صفحات جراید، صداوسیما و کلیه محتواها و رسانه‌های دیجیتال موضوع آئین‌نامه ساماندهی و توسعه رسانه‌ها و فعالیت فرهنگی دیجیتال، مصوب ۸۹/۵/۲۴ هیئت‌وزیران، به منزله آگهی پیش‌فروش ساختمان محسوب شده و پیش‌فروش بایستی قبلاً از ادارات راه و شهرسازی مجوز پیش‌فروش را کسب نماید.

۲- مطبوعات و رسانه‌ها قبل از دریافت مجوز یاد شده حق درج انتشار آگهی پیش‌فروش را ندارند. در غیر این صورت طبق این قانون به توقیف به مدت حداکثر دو ماه و جزاء نقدی از ده میلیون ریال تا یک‌صد میلیون ریال و در صورت تکرار به حداکثر مجازات محکوم خواهند شد.

نظر شما