شناسهٔ خبر: 40710 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

مدير عامل شركت تأمين سرمايه بانك مسكن خبر داد:

تأمین مالی ۳۰۰ واگن ریلی با اوراق استصناع

واگن سازی مدیرعامل شركت تأمین سرمایه بانك مسكن با اعلام توضیحاتی در خصوص ابزارهای بازار سرمایه، شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی را برای استفاده از این ابزار به‌منظور تأمین مالی دعوت كرد و گفت:شركت حمل‌ونقل ریلی با انتشار اوراق استصناع قصد دارد تعداد ۳۰۰ دستگاه واگن باری را توسط شركت تأمین سرمایه بانك مسكن به سرانجام برساند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از  روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، سید محسن فاضلیان، مدیرعامل شركت تأمین سرمایه بانك مسكن با پیش‌بینی اوضاع اقتصادی تا سال ۱۴۰۰ اعلام داشت: از شرایط بانی این است كه در ایران به ثبت رسیده باشد و مشغول فعالیت باشد، مجموع جریان‌های نقدی عملیاتی ۲ سال اخیر مثبت باشد، حداكثر نسبت مجموع بدهی‌ها به دارایی‌ها ۹۰ درصد باشد و اظهارنظر بازرس و حسابرس در خصوص صورت‌های مالی ۲ سال مالی اخیر آن مردود یا عدم اظهارنظر نباشد. این در حالی است كه، شركت حمل‌ونقل ریلی با انتشار اوراق استصناع قصد دارد تعداد ۳۰۰ دستگاه واگن باری را توسط شركت تأمین سرمایه بانك مسكن به سرانجام برساند.

وی افزود: به نظر می‌رسد با كاهش نرخ سود بانكی و تمهیداتی كه بانك مركزی در این راستا اخذ كرده پیش‌بینی می‌شود كه بسیاری از فرصت‌های اقتصادی وارد بازار سرمایه شود.

وی در این خصوص اظهار داشت: شرکت‌ها باید هنر ورود به بازار سرمایه را بلد بوده و بتوانند از فرصت‌های موجود در این بازار استفاده كنند و باید گفت دیگر در این دوران نمی‌توان بازار سرمایه را نادیده گرفت.

فاضلیان در خصوص مزایای تأمین مالی از طریق بازار سرمایه افزود: امكان شناور بودن نرخ اوراق از نخستین مزایای تأمین مالی از طریق بازار سرمایه خواهد بود.

وی ادامه داد: این نكته كه اصل استقراض می‌تواند در سررسید پرداخت‌شده یا طی عمر اوراق تا سررسید مستهلك شود از دیگر مزایای تأمین مالی در بازار سرمایه است.

وی در خصوص شفافیت این‌گونه تأمین مالی اشاره داشت: فرآیند تأمین مالی از طریق بازار سرمایه نه‌تنها از سرعت بالایی برخوردار است بلكه حضور نهاد نظارتی سازمان بورس موجب ایجاد شفافیت بیشتر این قبیل تأمین مالی شده كه باید گفت از مالیات نیز معاف خواهد بود.

مدیرعامل شركت تأمین سرمایه بانك مسكن با اشاره به اهداف تأمین مالی برای شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی خاطرنشان كرد: شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی برای نیل به اهداف مختلف می‌توانند از بازار سرمایه بهترین استفاده را داشته باشند كه از آن جمله می‌توان به خرید واگن‌های باری و مسافرتی، خرید لوكوموتیو، ساخت كارخانه، تأمین سرمایه در گردش و غیره اشاره داشت.

فاضلیان در ادامه در خصوص اركان ابزارهای تأمین مالی در بازار سرمایه ابراز داشت: در وهله اول باید به نقش بانی اشاره داشت كه درواقع شخصی است كه اوراق باهدف تأمین مالی برای وی منتشر می‌شود. نفر بعدی ضامن است كه شخصی حقوقی است كه پرداخت‌های مربوط به اوراق را در مواعد زمانی مقرر تضمین می‌کند و باید از بانی مستقل باشد.

وی در ادامه در خصوص نقش ضامن بیان داشت: زمانی كه نرخ سود به سمت روند نزولی حركت كند مردم عادت می‌کنند كه اوراق بدون ضامن را خریداری كنند و بدین ترتیب نقش شرکت‌های رتبه‌بندی در این میان پررنگ می‌شود.

فاضلیان گفت: در سال‌های آتی شاهد رشد شرکت‌های رتبه‌بندی و حذف ركن ضامن خواهیم بود به‌این‌ترتیب كه با اعلام رتبه شرکت‌ها درواقع یك ضمانت نسبی ایجاد خواهد شد.

 

نظر شما