شناسهٔ خبر: 40887 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

در ادامه سفر به آذربایجان‌غربی انجام شد؛

بازدید آخوندی و ایزدی از مسجد مناره و مدرسه هدایت ارومیه/ پیشنهاد تبدیل مدرسه هدایت ارومیه و به خانه گفتمان شهر و معماری

محمد سعید ایزدی مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در جریان بازدید وزیر راه و شهرسازی از مدرسه هدایت پیشنهاد تبدیل آن مدرسه به خانه گفتمان شهر و معماری را ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عصر امروز ۲۲ تیرماه عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به همراه محمد سعید ایزدی مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران و جمعی از مسئولان حوزه مسکن، حمل‌ونقل و همچنین مسئولان استانی از مسجد، مناره و مدرسه هدایت ارومیه بازدید کرد.

ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی در این دیدار پیشنهاد داد تا مدرسه هدایت به خانه گفتمان شهر و معماری تبدیل شود.

این بنا که امروز به مدرسه هدایت معروف است قدمتی بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ سال دارد و متعلق به مقربین شاهان قاجار بوده است.

مدرسه هدایت در محدوده محله هندوها در بافت مرکزی شهر ارومیه و در ضلع غربی مجموعه بازار قدیمی واقع‌ شده است.

بنا بر شواهد موجود بنا از دو قسمت شمالی و جنوبی تشکیل‌شده که در قسمت شمالی آن مسجد مناره و حیاط و ورودی فرعی موجود است.

از ویژگی‌های این بنا می‌توان به کاشی‌کاری هفت‌رنگ، اجرهای لعاب‌دار فیروزه‌ای و معمولی به شیوه آجرهای قاجاری، وجود ارسی در حد وسیع و خورشیدی‌های چوبی به کار رفته در بالای درها و پنجره‌ها اشاره کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران مطالعات این بنا از سال ۷۹ آغاز و طی مراحلی اقدامات لازم که شامل مطالعات اولیه و طرح رفع خطر، مطالعات جامع و ارائه طرح مرمت و احیا، طرح استحکام‌بخشی کالبدی، طرح مرمت تزئینی بنا و در نهایت احیا و باززنده‌سازی در این مدرسه انجام گرفت.

گفتنی است؛ وزیر راه و شهرسازی از روز گذشته ۲۱ تیرماه به‌منظور بازدید، شرکت در بیستمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و شرکت در جلسه استانداری به استان آذربایجان غربی سفر کرده است.

نظر شما