شناسهٔ خبر: 40955 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

معاون اول رئیس جمهوری:

تاکید بر پیگیری جدی اجرای پروژه راه‌آهن بوشهر- شیراز/ بررسی راهکارهای تامین مالی پروژه با حضور وزیر راه و شهرسازی

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه استان بوشهر کارکردی ملی برای کشور دارد گفت: اجرای پروژه راه‌آهن بوشهر- شیراز باید با جدیت پیگیری و در جلسه‌ای با حضور وزیر راه و شهرسازی و سایر دستگاه‌های مرتبط راهکارهای تامین مالی این پروژه بررسی.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری در جلسه دیدار مجمع نمایندگان استان بوشهر با بیان اینکه مردم استان بوشهر همواره چه پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب اسلامی برای حفظ عزت ایران ایستادگی کرده اند، این استان را یکی از قطب های اصلی انرژی کشور برشمرد و افزود: حجم بالای صادرات نفت و گاز و وجود میادین مشترک در استان بوشهر از امتیازات و ویژگی‌های مهم این استان است که باعث شده استان بوشهر کارکردی ملی برای کشور داشته باشد.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به مصوبه اخیر شورای اقتصاد مبنی بر ضرورت پذیرفتن مسئولیت فرهنگی و اجتماعی شرکت مجری پروژه در پارس جنوبی، خاطرنشان کرد: وقتی طرح‌های بزرگ در کشور اجرا می‌شود باید درصدی از منابع مالی صرف ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی به مردم ساکن اطراف پروژه شود تا مردم احساس نکنند که سهم آنها از اجرای این طرح‌ها فقط مسائل زیست محیطی و عوارض نامطلوب ناشی از طرح‌ها است.

جهانگیری همچنین با ابراز امیدواری نسبت به تصویب هرچه سریع‌تر ایجاد منطقه آزاد در هشت استان و از جمله استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تصویب ایجاد هشت منطقه آزاد، مدت زیادی به طول انجامیده و دولت علی‌رغم مخالفت با تصویب محدوده این مناطق به درخواست مجلس شورای اسلامی محدوده‌ها را نیز مشخص کرده و امیدوارم هرچه زودتر شاهد تصویب آن از سوی مجلس شورای اسلامی باشیم چراکه مناطق آزاد فرصتی بزرگ در جهت توسعه استان‌های مرزی کشور است.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین با اشاره به پروژه احداث راه آهن بوشهر- شیراز، ضرورت اجرا و تکمیل این طرح را مورد تاکید قرار داد و از معاون نظارت و هماهنگی خود خواست، جلسه‌ای با حضور سازمان برنامه و بودجه، وزارت راه و شهرسازی و سایر دستگاه‌های مرتبط برای بررسی راهکارهای تامین مالی این پروژه برگزار و موضوع را با جدیت پیگیری کنند.

جهانگیری با بیان اینکه بخش زیادی از مردم استان‌های بوشهر، خوزستان و هرمزگان از راه کالاهای ملوانی و ته لنجی امرار معاش می‌کنند، بر لزوم تعیین ساز و کاری برای حمایت از فعالان در این زمینه و ساماندهی این نوع اشتغال تاکید کرد و افزود: طرح ساماندهی کالاهای ملوانی که در کمیسیون اقتصادی دولت در دست بررسی است باید هرچه سریع‌تر نهایی و در جلسه هیات وزیران تعیین تکلیف شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه مردم این استان در همه مقاطع حضور به‌موقع داشته و قوت قلب برای کشور بوده‌اند، گفت: آنان در انتخابات اخیر ریاست جمهوری نیز با رأی بالا و آگاهانه به دکتر روحانی نقش خود را ایفا کردند.

در این جلسه استاندار بوشهر نیز گزارشی از آخرین وضعیت استان در بخش‌های مختلف اشاره کرد و به تشریح برخی مشکلات و کاستی‌های استان پرداخت.

نمایندگان مردم استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست، مهمترین دغدغه‌ها و اصلی‌ترین چالش‌های استان را تشریح کردند و خواستار توجه بیش از پیش دولت برای حل مسائل استان بوشهر شدند.

ساماندهی کالای ملوانی، اجرای پروژه راه‌آهن بوشهر- شیراز و همراهی بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به سرمایه‌گذاران این استان از مهمترین درخواست‌ها و پیشنهادهای نمایندگان مردم استان بوشهر در این جلسه بود.

نظر شما