شناسهٔ خبر: 42272 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

دولت تصویب کرد:

پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در دولت تصویب شد/ جزئیات مصوبه جدید برای شماره‌گذاری خودروهای وارداتی و داخلی

تخلیه خودروهای وارداتی در بندر خرمشهر هیئت دولت، به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی شرایط جدید شماره‌گذاری خودروهای وارداتی و تولید داخل به ازای اسقاط خودروهای‌فرسوده را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، هیئت وزیران در مصوبه‌ای شرایط جدید شماره‌گذاری خودروهای وارداتی در ازای اسقاط خودروهای‌فرسوده را ابلاغ کرد. بر اساس جداول ابلاغی دولت، برای شماره گذاری خودروهای سواری و وانت وارداتی با مصرف سوخت(در ۱۰۰ کیلومتر چرخه ترکیبی) بیش از ۵ لیتر بین ۲ تا ۸ خودرو فرسوده بایستی اسقاط شود. در این بین عوارض پرداختی برای خودروهای بنزین سوز ۱۰ درصد ارزش گمرکی خودرو وارداتی تعیین شده است. همچنین برای خودروهای با مصرف سوخت کمتر از ۵ لیتر نیازی به اسقاط خودروهای داخلی نیست اما همچنان ۱۰ درصد ارزش خودرو وارداتی به عنوان عوارض واردات خودروهای بنزین سوز بایستی پرداخت شود.

تسنیم نوشت: همچنین برای شماره‌گذاری خودروهای سواری تولید داخل ضمن معافیت از پرداخت عوارض خودروهای بنزین‌سوز، به ازای مصرف سوخت بیش از ۸ لیتر در ۱۰۰ کیلیومتر چرخه ترکیبی باید یک خودرو فرسوده اسقاط شود.

بر اساس تبصره ۲ این مصوبه، ۱۰ درصد ارزش گمرکی ذکر شده در جدول زیر توسط  واردکنندگان در چارچوب  قانون بودجه سالیانه در اجرای قانون حمل و نقل عمومی  و مدیریت مصرف سوخت به منظور توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل بار و مسافر هزینه خواهد شد. 

در ادامه این مصوبه تاکید شده است خودروهای نظامی و انتظامی از شمول این بند مستثنی خواهند بود. در تبصره ۴ این مصوبه نیز آمده است، خودروهای وارداتی به مناطق آزاد مشمول شماره گذاری(تعداد اسقاط خودروهای فرسوده) این بند می‌گردند.

نظر شما