شناسهٔ خبر: 42861 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رشد ۳۵ درصدی ارزش معاملات اوراق تسهیلات مسکن در مردادماه

مسکن مهر حجم و ارزش معاملات اوراق تسهیلات‌مسکن در مرداد امسال به ترتیب ۶۸ و ۳۵ درصد افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از فرابورس، نگاهی به آمار معاملات صورت‌گرفته در ۲۲ روز کاری مردادماه در بازارهای فرابورس ایران نشان می‌دهد در حالی تعداد و ارزش دادوستدها به ترتیب با ۲۱ و ۲۸ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه شده است که حجم مبادلات فرابورس در مرداد امسال نسبت به مرداد سال گذشته به نصف کاهش یافته است.

همچنین در ماه گذشته به طور میانگین روزانه ۲۰۲ میلیون ورقه به ارزش یک هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران مورد دادوستد قرار گرفته است.

بدین‌ترتیب در مجموع این ماه ۴ هزار و ۴۵۲ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۳۶ هزار و ۳۱۰ میلیارد ریال در ۶۴۸ هزار نوبت دادوستدی میان سهام‌داران دست به دست شد. همچنین نگاهی تفکیکی به بازارهای چندگانه فرابورس حاکی از آن است که ارزش مبادلات در اکثر بازارها با رشد و حجم مبادلات با کاهش همراه شده است. در این میان بازار دوم عملکرد مثبتی از خود نشان داد و در حالی ارزش معاملات این بازار ۹۲ درصد رشد کرده که رقم حجم مبادلات صورت‌گرفته در آن تنها ۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

از سوی دیگر در مجموع بازارهای اول و دوم در ماه گذشته ۲۶۸۴ میلیون سهم به ارزش ۱۵ هزار و ۶۵۸ میلیارد ریال نقل‌وانتقال یافت و در بازار پایه نیز یک هزار و ۶۸۹ میلیون سهم دست به دست شد که ارزش این مبادلات به بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال رسید.

اوراق‌بدهی نیز به لحاظ بیشترین میزان حجم و ارزش مبادلاتی صدرنشین بازار ابزارهای نوین مالی شد و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات‌مسکن در جایگاه‌های دوم و سوم ایستادند. در مجموع این بازار نیز ۷۹ میلیون ورقه به ارزش افزون بر ۱۷ هزار میلیارد ریال جابه‌جا شد.

همچنین، در مردادماه حجم و ارزش مبادلات اوراق تسهیلات مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۶۸ و ۳۵ درصد افزایش یافت، به‌گونه‌ای که نزدیک به ۲ میلیون ورقه تسهیلات مسکن به ارزش افزون بر یک هزار و ۴۶۰ میلیارد ریال خریدوفروش شد.

شاخص کل فرابورس ایران نیز در پایان مرداد امسال در ارتفاع ۹۳۶ واحد ایستاد تا بازدهی ۷ درصدی را از ابتدای سال به ثبت برساند.

برچسب‌ها:

نظر شما