شناسهٔ خبر: 44064 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن

پوستر هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن ، ۱۸ و ۱۹ مهرماه سال جاری به دبیری حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در ۶ محور در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه‌و‌شهرسازی، هفدهمین سیاست‌های توسعه مسکن به همت معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، ۱۸ و ۱۹ مهرماه با حضور مسئولان ارشد دولتی و همچنین بخش خصوصی در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار می‌شود.

محورهای همایش سیاست‌های توسعه مسکن نیز شاملِ بافت‌های ناکارآمد شهری، تامین مالی مسکن، مسکن اقشار کم‌درآمد، سیاست زمین/شهرسازی/ اقتصاد شهر، بازار مسکن و اسکان بشر است.

در هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن، دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ریاست‌عالی همایش، دکتر حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان، دبیر همایش و اسفندیار زبردست دبیر علمی همایش هستند.

جزئیات محورهایِ ۶ گانه سیاست‌های توسعه مسکن به شرح زیر است:

محور اول- تامین مالی مسکن با هدف بررسی ابزارهای نوین مالی، بررسی نظام مالیاتی و یارانه‌های بخش مسکن که توسط مديران ارشد بانك‌مسكن راهبری خواهد شد.

محور دوم- مسکن اقشار کم‌درآمد است که به مسکن‌اجتماعی، مسکن‌حمایتی و مسکن‌روستایی می‌پردازد. اين بخش توسط مسئولان ارشد بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی مديريت خواهد شد.

محور سوم- بافت‌های ناكارآمد شهری و سکونتگاه‌های غیررسمی است. در این محور مسائل توسعه‌گرها و ظرفیت‌بخشی خصوصی در بافت‌های ناكارآمد شهری، بازآفرینی شهری و محله محوری و همچنين مسائل اقتصادی و اجتماعی در بافت‌های نابسامان شهری، مورد بحث و تبادل‌نظر قرار خواهد گرفت. راهبری اين بخش بر عهده مسئولان ارشد شرکت عمران‌و‌بهسازی شهری خواهد بود.

محور چهارم- سیاست زمین، شهرسازی و اقتصاد شهری است که در این محور سیاستگذاری، تخصیص و بهره برداری از منابع زمین، اقتصاد شهر و سیاست های شهری در معرض تبادل افكار قرار خواهد گرفت. در این بخش نیز مسئولان ارشد حوزه معاونت معماری‌و‌شهرسازی و سازمان ملی زمين‌و‌مسكن حضور خواهند یافت و به ارائه نقطه‌نظرات خود در این زمینه می‌پردازند.

محور پنجم- بازار مسکن است که به تحلیل و پیش‌بینی بازار مسکن (خانه‌های‌خالی، عرضه، تقاضا و نیاز)، شفافیت بازار مسکن(سامانه‌های اطلاعاتی)، مسائل اقتصادی (خرد و کلان) در بازار مسکن و نقش بنگاه‌های معاملات املاک می‌پردازد. در این بخش مسئولان حوزه معاونت مسکن و ساختمان و مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن حضور دارند.

محور ششم- اين محور به مسائل مربوط به اسکان بشر می‌پردازد و استراتژی‌های توسعه اسکان بشر در ایران، راه‌کارهای اجرای کارآمد سند دستور کار شهری جدید (New Urban Agend) و انطباق آن با شرایط ایران، سیاست ملی شهری و سیاست‌های اسکان و سکونتگاه‌هاي غير رسمي را مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد داد. اين پنل توسط صاحبنظران و اساتيد دانشگاهي صاحب تجربه اداره مي شود و نمايندگاني از دفتر اسكان بشر سازمان ملل در ايران نيز در آن حضور خواهند داشت.

 

نظر شما