شناسهٔ خبر: 44572 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

وقف چی هشدار داد:

تشریح مهمترین علت وقوع بحرانی شدن وضعیت فرونشست زمین

علی وقف چی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: خطر پدیده فرونشست در پایتخت جدی گرفته نمی شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باز انتخابات، علی وقف‌چی، با هشدار نسبت به اینکه خطر فرونشست زمین همانند زلزله تهران را تهدید می‌کند استفاده بی رویه از آب‌های زیرزمینی و حفر چاه‌های غیرمجاز را مهمترین علت وقوع این پدیده دانست و گفت: نشست زمین در پایتخت بحرانی است که به طور مداوم شاهد وقوع آن هستیم اما متاسفانه خطر آن جدی گرفته نمی شود.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه فرونشست زمین با عواملی مانند خشکسالی‌های پیاپی و برداشت‌های بی رویه از آب‌های زیرزمینی تشدید شده است، ادامه داد: مصرف بالای آب‌های زیرزمینی باید با اتخاذ تدابیر ویژه مدیریت شود تا بتوان خطر افزایش فرونشست زمین در پایتخت را مدیریت و کنترل کرد.

وی با یادآوری اینکه فرونشست زمین آسیب‌های زیادی را متوجه راه‌های مواصلاتی ریلی، ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری و شریان‌های حیاتی پایتخت می‌کند، افزود: احتمال دارد این نقاط آسیب پذیر ترک برداشته و به مرور زمین زمینه نشست را فراهم کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه جاده‌ها، ساختمان‌ها و پل‌ها در زمین‌های نشست کرده پایتخت ایمن نیستند، به خبرگزاری خانه ملت گفت: وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست باید ورودی جدی به این پدیده داشته باشند و راهکارهای مناسب را برای مدیریت مصرف آب تعریف کنند و به گونه‌ای گام بردارند که آب‌های زیرزمینی که میلیاردها سال صرف به دست آوردن آنها شده در کمتر از صد سال تخلیه نشوند.

وقف‌چی با بیان اینکه توسعه گلخانه‌ها کمک شایانی به کاهش مصرف آب می‌کند، گفت: مدیریت فاضلاب و بازچرخانی آب نیز از راهکارهای موثر صرفه‌جویی در ذخایر آب زیرزمینی و تامین آب مورد نیاز است که متاسفانه این مهم در کشور مورد غفلت واقع شده است.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، به روز کردن آبیاری‌های نوین را نیز یکی از راهکارهای مهم صرفه‌جویی در ذخایر آب زیرزمینی دانست و ادامه داد: تغییر الگوی کشت نیز یکی از راهکارهای موثر است که هر چند سالها است مطرح شده اما در این مسیر گام جدی برداشته نشده است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برای مدیریت مصرف آب باید فرهنگ سازی مناسبی از سوی رسانه ها انجام شود، تصریح کرد: حفاری های مترو می‌تواند در فرونشست زمین موثر باشد اما احتمال آن بسیار ضعیف است زیرا در برخی استان‌ها با این پدیده مواجه هستیم این در حالی است که این شهرها مترو ندارند.

نظر شما