شناسهٔ خبر: 44588 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

جزئیات کنفرانس خبری وزرای راه و شهرسازی ایران و کره جنوبی:

تشکیل کمیته همکاری‌های مشترک ایران و کره جنوبی/ حضور بخش‌خصوصی کره‌‌جنوبی در پروژه‌های حمل‌و‌نقلی و مسکن و شهرسازی ایران

درجمع وزیر راه و شهرسازی ایران پس از برگزاری نشست مشترک با وزیر زمین، امور زیربنایی و حمل‌ونقل کره جنوبی ضمن حضور در کنفرانس خبری نسبت به تشکیل جلسه کمیته همکاری‌های مشترک میان دو وزارتخانه پیش از برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی در ۲۴ آبان ماه ابراز امیدواری کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، صبح امروز ۲۴ مهرماه عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران میزبان کیم هیون می وزیر زمین، امور زیربنایی و حمل‌ونقل کره جنوبی و هیئت همراه در وزارت راه و شهرسازی بود که در جلسه مشترک به بحث و گفتگو در خصوص زمینه‌های همکاری و سرمایه‌گذاری شرکت‌های کره‌ای در پروژه‌های حمل‌و‌نقل ریلی، هوایی، جاده‌ای، ترانزیت، لجستیک، مسکن و شهرسازی و همچنین پروژه‌های در دست اجرا توسط شرکت‌های کره‌ای در ایران پرداختند.

پس از اتمام جلسه وزیر راه و شهرسازی ایران و وزیر زمین، امور زیربنایی و حمل‌ونقل کره جنوبی در کنفرانس خبری حاضر شدند.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران در حضور خبرنگاران ضمن ابراز خیرمقدم به وزیر کره جنوبی اظهار داشت: وزارت زمین، امور زیربنایی و حمل‌ونقل کره جنوبی به لحاظ ساختاری شباهت بسیار زیادی به وزارت راه و شهرسازی ایران دارد؛ زیرا هر دو وزارتخانه به مسائل مربوط به حمل‌ونقل و مسکن به‌طور هم‌زمان می‌پردازند.

وی افزود: امروز در زمینه‌های مختلف حمل‌ونقل ریلی، هوایی، زمینی و حوزه مسکن‌وشهرسازی گفت‌وگو و در نتیجه آن توافق شد کمیته همکاری مشترک بین دو وزارتخانه تشکیل شود تا تصمیم‌گیری در مورد پروژه‌های فی‌مابین با سرعت بیشتری انجام شود.

وزیر راه و شهرسازی ایران با اشاره به مذاکرات طرفین در حوزه حمل‌ونقل و شهرسازی گفت: در حوزه ریلی ساخت و توسعه راه‌آهن اصفهان- اهواز، خرید ریل‌باس و سرمایه‌گذاری در فرودگاه‌های ایران مورد گفتگو میان طرفین قرار گرفت و در حوزه شهرسازی نیز مبحث شهرهای هوشمند مورد مذاکره قرار گفت.

آخوندی یادآور شد: امیدواریم قبل از کمیسیون مشترک پیش رو که قبل از ۲۴ آبان ماه در کره جنوبی برگزار می‌شود، کمیته همکاری‌های دوجانبه تشکیل شود.

در ادامه کیم هیون می وزیر زمین، امور زیربنایی و حمل‌ونقل کره جنوبی نیز بیان داشت: از گفتگو با وزیر راه و شهرسازی ایران در مورد مسکن، شهرسازی، راه‌سازی و ریل‌سازی ابراز خرسندی می‌کنم. طبق ارزیابی‌های ایشان شرکت‌های کره‌ای در اقتصاد ایران نقش بزرگی ایفا کرده‌اند.

وی با اشاره به مذاکرات انجام‌شده در خصوص شهرسازی، زیرساخت، ترانزیت و لجستیک خاطرنشان کرد: در پایان مذاکرات امروز مقرر شد، کمیته عملیاتی در سطح معاون وزرای دو کشور در سئول برگزار شود و امیدوارم حمایت و توجه دولت و ملت ایران برای ادامه همکاری‌های دو کشور ادامه یابد.

وزیر زمین، امور زیربنایی و حمل‌ونقل کره جنوبی در پایان یادآور شد: در آبان ماه و هم‌زمان با برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی و کمیته عملیاتی در خصوص ابعاد سرمایه‌گذاری در ایران بحث و گفتگو خواهد شد.

نظر شما