شناسهٔ خبر: 44632 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

شیبانی اصل عنوان کرد؛

برخی‌ افراد اصلاح آئین‌نامه کنترل ساختمان را تحریف می‌کنند

منوچهر شیبانی اصل مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه بر اساس قانون بازرسی ساختمان باید از طریق شهرداری‌ها انجام شود به راه‌اندازی کمپین‌های اعتراضی این آیین‌نامه در شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از تسنیم، منوچهر شیبانی اصل با بیان اینکه اصلاح آئین‌نامه کنترل ساختمان توسط دولت در حال بررسی است به برخی انتقادات مطرح شده در این زمینه واکنش نشان داد و اظهار کرد: اینکه گفته می‌شود با اصلاح آیین‌نامه کنترل ساختمان "بازرسی به شهرداری واگذار می‌شود " از اساس غلط است. در آیین‌نامه کنترل ساختمان هیچ واگذاری انجام نشده، بلکه بازرسی وظیفه قانونی شهرداری در قوانین مختلف بوده اما اجرا نشده است.

وی تصریح کرد: این امر به صورت نگاه سیسمتی در چارچوب ساخت و ساز و نظام کنترل ساختمان تاکنون مطرح و بررسی نشده است.

وی با بیان اینکه برخی موضوع مذکور را تحریف می‌کنند، افزود: در تمام دنیا وظیفه شهرداری بازرسی ساختمان است. بازرسان دارای پروانه اشتغال بوده و عضو سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان هستند. که با اصلاح آئین‌نامه کنترل ساختمان مهندسان صرفا از نظر رابطه بازرسی و گزارش‌دهی تابع شهرداری می‌شوند.

مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی با اشاره به انتقادات مطرح شده به اصلاح آیین‌نامه ساختمان،‌ اظهار کرد:‌ آیا هر کسی یک گوشی همراه بردارد و کمپینی راه‌ بیاندازد می‌توان ایشان را به‌عنوان مرجع تشخیص داد.

شیبانی ادامه داد: شاید اصلا نظر عده‌ای این است که با تشکیل کمپین خودشان را مطرح تا در انتخابات هیئت مدیره -سازمان نظام مهندسی- شرکت کنند.

وی بیان کرد: مهندسان هوشیارتر از این هستند که نتوانند این مسائل را تشخیص دهند./

نظر شما