شناسهٔ خبر: 45554 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

عفیفی پور در جمع خبرنگاران مطرح کرد:

پیش‌بینی ۸۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای فاز ۳ بندر شهید رجایی/ تا شهریور ۹۷ تجهیزات استراتژیک جدید بندر نصب می‌شوند

عفیفی پور در جمع مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان ضمن اعلام زمان بهره‌برداری از مرحله اول فاز سوم طرح توسعه بندر شهید رجایی و همچنین پروژه نصب تجهیزات استراتژیک جدید این بندر گفت: بهره‌برداری از این دو پروژه مهم و کلیدی، از شهریورماه سال ۹۷ آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، اله مراد عفیفی پور، در گفتگو با خبرنگاران گفت: در حوزه تعیین اپراتوری بندر شهید رجایی در حال طراحی مدلی هستیم که طبق آن مدل، کار به دقت پیش برود.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص تعیین ترمینال اپراتور بندر شهید رجایی افزود: این کار استراتژیک و خاص است، باید مدل‌های مختلف ارزیابی شود، معایب و محاسن به دقت مورد بررسی قرار گیرد، زیرا در آئین‌نامه، نوعی سرمایه‌گذاری هم محسوب می‌شود.

عفیفی پور اضافه کرد: ما نیازمند ارزیابی دقیق و منطبق با نیازهای سازمان و نیازمندی‌های روز در این حوزه هستیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان درباره فاز ۳ بندر شهید رجایی بیان کرد: مراحل نهایی انتخاب پیمانکار برای ساخت و ساز در حال طی شدن است که ۸۵۰ میلیارد تومان پیش‌بینی هزینه داشته‌ایم.

وی ادامه داد: در فاز سوم طول اسکله ۱۴۰۰ متر است و ۵۸ هکتار اراضی پسکرانه دارد که در این راستا یک مدیر برای اجرای این طرح در سازمان بنادر منصوب شده است.

عفیفی پور تصریح کرد: هفته گذشته نیز پیمانکارانی که به صورت مشارکتی در مناقصه ساخت فاز سوم بندر شهید رجایی شرکت کرده‌اند، بازدید میدانی از محل داشتند که این امر می‌تواند به روند تسریع کار، کمک کند.

این مقام مسئول همچنین درباره توسعه اراضی لجستیکی و پسکرانه منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی گفت: ۲۴۰۰ هکتار از اراضی پشتیانی بزرگ‌ترین بندر تجاری کشور استفاده شده و دیگر اراضی قابل واگذاری در این بندر به سرمایه‌گذاران نداریم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان خاطرنشان کرد: همچنین ۲۴۰۰ هکتار اراضی جدید هم در نظر گرفته شد که دیوارکشی محدوده آن ۸۵ درصد پیشرفت دارد، بخش زیادی از این اراضی به صورت اسنادی تملک شده است و بخش دیگری هم معارض دارد.

وی افزود: البته مشاور خارجی سازمان بنادر و دریانوردی هم‌زمان در حال مطالعه جانمایی این ۲۴۰۰ هکتار است تا بتوانیم در حوزه لجستیک به عنوان شهر لجستیکی سرمایه‌گذار جذب کنیم.

عفیفی پور درباره تأمین تجهیزات استراتژیک بندر شهید رجایی بیان کرد: ۱۰۴ میلیون یورو در قالب گام اول تجهیزات وارد بندر خواهد شد که شامل گنتری‌کرین‌های کانتینری است که بخشی از آن‌ها وارد شده و تا پایان امسال ۴ دستگاه از این گنتری‌کرین‌ها روی ریل می‌رود و تا شهریور ۹۷ همه این جرثقیل‌ها به بهره‌برداری می‌رسد.

وی گفت: همچنین ۳۷ دستگاه ترانستینر داریم که ۱۵ دستگاه آن در بندر شهید رجایی در حال نصب است و تا پایان سال جاری تعداد زیادی از آن‌ها در پسکرانه ترمینال ۲ کانتینری بندر شهید رجایی به بهره‌برداری خواهد رسید.

نظر شما