شناسهٔ خبر: 45823 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

آثار تاریخی خوزستان، آذربایجان غربی، همدان و لرستان از زلزله مصون ماندند

بافت تاریخی و واجد ارزش فرهنگی شهرستان بروجرد در استان لرستان مدیران کل میراث فرهنگی استانهای خوزستان، آذربایجان غربی، همدان و لرستان عنوان کردند که بر اثر زلزله شب گذشته، ۲۱ آبان ماه در غرب کشور آثار تاریخی این استانها هیچ آسیبی ندیده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان گفت: هیچ‌گونه خسارتی به آثار تاریخی این استان در اثر زمین‌لرزه شب گذشته وارد نشده است.

خسرونشان افزود: کارشناسان معاونت میراث‌فرهنگی و یگان حفاظت میراث‌فرهنگی این استان برای بازدید از ابنیه تاریخی به مناطق مختلف اعزام شدند که در بررسی‌ها مشخص شد، هیچ آسیبی به آثار و ابنیه تاریخی این استان وارد نشده است.

**زلزله آسیبی به بناهای تاریخی آذربایجان غربی وارد نکرده است

مدیرکل میراث‌فرهنگی آذربایجان غربی نیز اعلام کرد که خوشبختانه زلزله آسیبی به بناهای تاریخی این استان وارد نکرده است.

جلیل جباری گفت: خوشبختانه زلزله خسارتی به بناها و آثار تاریخی این استان وارد نکرده است.

وی افزود: البته اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی در حال بررسی آثار احتمالی ناشی از زلزله در شهرستان‌های این استان است و به محض اتمام بررسی‌ها، گزارش‌های لازم ارائه می‌شود تا در صورت بروز مشکل در شهرستان‌های این استان سریعا اقدامات لازم انجام شود.

**زلزله به آثار تاریخی همدان آسیبی نزده است

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان هم گفت: هیچ‌گونه خسارتی به آثار تاریخی این استان در زمین‌لرزه شب گذشته وارد نشده است.

علی مالمیر افزود: در پی وقوع زمین‌لرزه شب گذشته کارشناسان این اداره‌کل برای بازدید از آثار تاریخی به مناطق مختلف استان اعزام شدند که بر اساس گزارش‌های این کارشناسان آسیبی به آثار و بناهای تاریخی این استان وارد نشده است.

**آثار و ابنیه تاریخی لرستان از زلزله آسیبی ندیدند

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان با اشاره به وقوع زمین‌لرزه شدید شب گذشته در استان‌های غربی کشور گفت: هیچ‌گونه خسارتی به آثار تاریخی این استان در زمین‌لرزه شب گذشته وارد نشده است.

غلامرضا سلیمانی افزود: بعد از وقوع زمین لرزه شدید در استان های غربی کشور در شب گذشته، یگان حفاظت میراث‌فرهنگی این استان برای صیانت از آثار تاریخی و مراقبت از این آثار در صورت بروز خسارات احتمالی به حالت آماده‌باش درآمد.

وی بیان کرد: کارشناسان این اداره‌کل نیز به بازدید و بررسی آثار و ابنیه تاریخی در استان لرستان پرداختند که خوشبختانه بر اساس گزارش‌های کارشناسان، هیچ‌گونه آسیبی به آثار و ابنیه تاریخی این استان وارد نشده است.

به گزارش ایرنا از مرکز لرزه نگاری کشوری، زمین لرزه ای به بزرگی ۷ و ۳ دهم ریشتر در ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه و ۱۶ ثانیه شامگاه یکشنبه استان های غربی کشورمان را لرزاند.

مرکز وقوع این زمین لرزه استان کرمانشاه حوالی ازگله در طول جغرافیایی ۴۵.۹، عرض جغرافیایی ۳۴.۸۴ و عمق ۱۱ کیلومتری زمین بوده است.

این زمین لرزه در پنج کیلومتری ازگله، ۲۵ کیلومتری تازه آباد، ۳۷ کیلومتری باینگان، ۱۱۲ کیلومتری سنندج و ۱۲۲ کیلومتری کرمانشاه روی داده است.

مسئولان کشوری تا ساعت ۱۰ صبح امروز دوشنبه، آمار تلفات را زلزله غرب کشور ۲۰۷ کشته و ۲۵۰۴ مصدوم اعلام کرده اند.

نظر شما