شناسهٔ خبر: 46234 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

آخوندی در گفتگو با خبرنگاران مطرح کرد:

اسکان موقت زلزله‌زدگان باید بخشی از اسکان دائم آنها باشد/ استقرار ۸ ستاد معین بنیاد مسکن در ۸ منطقه زلزله‌زده کرمانشاه

بازدید وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از بیمارستان صحرایی سرپل‌ذهاب گفت: اسکان موقت باید طوری صورت بگیرد که بخشی از اسکان دائم باشد و در واقع کمکی برای مردم محسوب شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در حاشیه بازدید از بیمارستان صحرایی سرپل ذهاب در جمع خبرنگاران، گفت: خوشبختانه بلافاصله بعد از وقوع زلزله به همراه رئیس جمهوری به منطقه آمدیم و پس از باردید از میزان خرابی‌های این منطقه مطلع شدیم که در همان سفر، مقدمات برنامه‌ریزی برای بازسازی مورد بحث قرار گرفت.

وی افزود: در ابتدای کار باید مصوبات هیات وزیران برای برآورد اعتبار و رقمی که باید دولت پرداخت می‌کرد را اخذ کردیم که خوشبختانه در روز چهارشنبه تمام این موارد تصویب شد و مبالغ حواله گردید.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اقدام بعدی برنامه‌ریزی برای اعزام گروه‌ها و ستاد معین بنیاد مسکن به منطقه بود. از این رو هشت ستاد معین بنیاد مسکن از هشت استان مختلف در این منطقه تشکیل شده است.

آخوندی با بیان اینکه در بسیاری از روستاها و سایر مناطق آواربرداری آغاز شده است، گفت: پیش بینی می‌شود انجام عملیات آواربرداری بیش از دو ماه به طول نینجامد و پس از آن واحدها آماده بازسازی شوند.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به سیاست‌های در دست پیگیری وزارت راه و شهرسازی، گفت: سیاست ما این است که بتوانیم اماکن استقرار موقت را در خود واحدهای مردم داشته باشیم و از این حیث مردم در واحدهای خود مستقر می‌شوند و می‌توانند از اثاثیه خود حفاظت کنند. زیرا بسیاری از این واحدها از آب و برق و تاسیسات برخوردار هستند. از طرفی مردم بیشتر علاقمند هستند در منازل خود ساکن باشند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به روش پیشنهادی که توسط دولت به تصویب رسیده است، اظهار کرد: مقرر شده است تا ۳ میلیون تومان به زلزله‌زدگان روستایی و ۵ میلیون تومان به زلزله‌زدگان شهرهای استان برای اسکان موقت مردم به صورت بلاعوض پرداخت شود.

وی در ادامه تاکید کرد: اسکان موقت باید طوری صورت بگیرد که بخشی از اسکان دائم باشد تا در واقع کمکی برای مردم محسوب شود زیرا در صورتیکه اسکان موقت بخشی از اسکان دائم نباشد می‌تواند یک هزینه اضافی تلقی گردد و در واقع موجب تعویق بازسازی شود که جمع کردن آن یکی از مشکلات آینده خواهد بود.

آخوندی با اشاره به علت گفتگو با مردم و تصمیم گیری در این موارد ابراز داشت: فکر می‌کنیم آنچه مردم خودشان برای بازسازی مسکن صلاح می‌دانند بهتر است و ما باید در کنار آنها باشیم از اینرو کمک‌های ما شامل مسائل فنی، آواربرداری، تامین مصالح و کمک‌های مالی است. اما آخر کار مدیر بازسازی مردم هستند. بنابراین تا آخر کار در کنار مردم خواهیم بود تا تمام واحدهای خود را بسازند و در آنها مستقر شوند.

وزیر راه و شهرسازی با شاره به برنامه‌های این وزارتخانه در خصوص بازسازی بیمارستان‌های سرپل ذهاب و امام خمینی اسلام آباد یادآور شد: دو تیم کارشناسی برای بررسی میزان و دلایل تخریب و تهیه طرح بازسازی به منطقه اعزام شدند که بر این اساس یکی از گروه ها گزارش مقدماتی خود را ارایه کرده و گروه دوم نیز تا سه هفته آینده گزارش خود را ارایه می‌کنند.

آخوندی در پایان گفت: اعلام زمان تصمیم بازسازی بیمارستان‌های مذکور بر اساس زمان اتمام طرح‌های مقاوم‌سازی خواهد بود تا میزان آسیب دیدگی مشخص شود.

گفتنی است وزیر راه و شهرسازی و هیات همراه از گلزار شهدای سرپل ذهاب بازدید کردند.

نظر شما