شناسهٔ خبر: 46363 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

حناچی عنوان کرد؛

با کمبود پیمانکاران متخصص روبرو هستیم/ عمده‌ترین انتقادات به پل صدر مربوط به دو طبقه بودن آن است

حناچی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با بیان اینکه درحال حاضر با کمبود پیمانکاران متخصص روبرو هستیم، گفت: الان پیمانکاری که یک ساختمان مسکونی یا مسجد را می‌سازد، پروژه‌های پل‌سازی را هم در دست می گیرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، پیروز حناچی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با اشاره به دو طبقه بودن پل صدر اظهارکرد: در حال حاضر عمده ترین انتقاداتی که به پل صدر مطرح می شود، به تعریف این پروژه و بحث دو طبقه بودن آن است؛ اساسا چرا باید صدر دو طبقه می شد؟ ما در شرایطی هستیم که بسیاری از کشورهای دنیا، درحال بستن اتوبان‌های بتنی دو طبقه خود هستند.

وی افزود: در انتهای این تجربه جهانی (اتوبان‌های بتنی دوطبقه) دوباره تجربه جدیدی را آفریدیم که اگر آن فرایندهای اصولی به درستی طی می شد، هیچگاه دچار این مشکلات نمی‌شدیم.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در خصوص نگاه جدید معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران به پروژه‌های شهری گفت: ما در دوره جدید معاونت فنی و عمرانی در ابتدای کار خود یک سوال را مطرح کرده‌ایم و آن را به عنوان اصلی ترین رسالت خود قرار دادیم؛ این که در عین انجام فعالیت‌های عمرانی و مهندسی چگونه شهر را زیبا بیافرینیم.

وی با اشاره به اینکه برای عمل به این رسالت باید به کیفیت پروژه‌هایی که در شهر انجام می شود، دقت بسیار زیادی کرد،اظهارکرد: کیفیت پروژه‌ها در شهر اتفاقی نیست. کیفیت یک فرآیند است که از تعریف صورت مسئله آغاز و به به‌کارگیری کارفرمای فهیم، مشاور با سواد و پیمانکار خوب برای اجرا، بهره برداری و نگهداری صحیح پروژه‌ها ختم می‌شود. بنابراین اگر به مولفه‌های این فرآیند به درستی توجه شود، آن زمان قابل دفاع خواهد بود.

حناچی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به تاثیر خرد جمعی بر کیفیت پروژه‌های شهری، تصریح کرد: اگر پروژه‌هایی که در شهر جنبه کیفی دارند، مورد محک خرد جمعی تخصصی قرار گیرند، آنگاه به هدف خود دست یافته‌ایم. به طور مثال در خصوص مسابقه معماری که برای اجرا و طراحی پل طبیعت برگزار شد، فرآیندی طی شد که در آن بهترین پل سازان ایران شرکت کردند.

وی افزود: اتفاقا فرد و شرکتی در این مسابقه پیروز شد که تجربه زیادی در پل‌سازی نداشت اما به دلیل اینکه این فرآیند سبب شده بود که از خرد جمعی استفاده شود، نتیجه آن به این پروژه قابل قبول ختم شد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در واقع این فرآیند سبب شد که یک پیمانکار مناسب برای اجرا و یک کارفرمای فهیم برای هدایت پروژه انتخاب شود. حال تصور کنید که اگر هرکدام از این فرآیندها حذف می‌شد،این پروژه به چه روزی می افتاد؟ به طور مثال اگر از یک مشاور خوب استفاده یا پیمانکار فهیمی را برای هدایت آن انتخاب نمی کردند، مطمئن باشید که پل طبیعت با مشکلات جدی روبرو می‌شد.

وی با اشاره به اینکه درحال حاضر ما با کمبود پیمانکاران متخصص روبرو هستیم، گفت: الان پیمانکاری که یک ساختمان مسکونی یا مسجد را می‌سازد، پروژه‌های پل‌سازی را هم در دست می گیرد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران ادامه داد: نکته مثبت این است که نظام فنی و اجرایی کشور همه پیمانکاران صاحب صلاحیت را شناسایی و رتبه‌بندی و حدود صلاحیت‌شان را مشخص کرده است. در عین حال نظام و فنی اجرایی که ما داخل شهرداری داریم هم به صورت مجزا این ارزیابی‌ها را مورد توجه قرار داده، اما مسئله اصلی این است که ما باید این فرآیندها را طی و خودمان هم به آن عمل کنیم. در نتیجه، عمل به آیتم‌ها و فرآیندهای موجود، پروژه‌ای قابل قبولی را به دنبال خواهد داشت.

حناچی در توضیح عمل به فرآیندها و آیتم‌های موجود به پروژه پل صدر اشاره کرد و گفت: در مقابل پل طبیعت که تمامی فرآیندها را طی کرد و به نتیجه مطلوب رسید، ما شاهد پل صدر هستیم؛ اگر در اجرای پل صدر به خرد جمعی رجوع و پروسه‌ها و فرآیندهای یاد شده طی می‌شد، شاید با نتیجه کاملا متفاوتی روبرو بودیم.

به گزارش شهرنوشت، وی بیان کرد: در حال حاضر عمده‌ترین انتقاداتی که درباره این پل مطرح می شود به تعریف این پروژه و بحث دو طبقه بودن آن وارد است.

نظر شما