شناسهٔ خبر: 46414 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

قاسمی اعلام کرد:

ناوگان هوایی ایران ۱۸ سال پیرتر از کشورهای منطقه

هواپیما زمینگیر رئیس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران گفت: در حالی که میانگین سن ناوگان هوایی در منطقه پنج سال برآورد میشود، میانگین سنی هواپیماها در ایران ۲۳ سال است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مسعود قاسمی روز سه شنبه در افتتاحیه هشتمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع هوایی و فضایی، بر ضرورت نوسازی ناوگان هوایی کشور تاکید کرد و گفت: طبق سند چشم انداز بست ساله کشور، ایران باید رتبه نخست جابه جایی بار و رتبه دوم حمل و نقل مسافر را در صنعت هوایی منطقه کسب کند، اما با داشتن ۱۵۰ تا ۱۶۰ هواپیما این امکان وجود ندارد.

وی افزود: با توجه به علاقه مسافران به استفاده از پرواز‌های خارجی، نمی‌توان به هدف تعیین شده در سند چشم انداز در زمینه توسعه صنعت هوایی ایران دست یافت.

به گزارش ایرنا، یکی از بند‌های مهم برنامه جامع اقدام مشترک ایران و گروه ۱+۵ که در دی ماه ۹۴ اجرای آن آغاز شد، رفع تحریم از صنعت هوایی کشور و امکان خرید هواپیما‌های نو مسافری برای ایران بود. بعد از برجام نوسازی ناوگان هوایی و تجهیزات فرودگاهی بلافاصله از طرف دولت پیگیری شد و با سفر رئیس‌جمهوری به فرانسه و ایتالیا قرارداد خرید ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس، ۸۰ هواپیمای بویینگ و ۲۰ هواپیمای اِی. تی. آر (ATR) با هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بسته شد.

تاکنون چند فروند از این هواپیما‌ها تحویل ایران شده است و بقیه به مرور به ناوگان هوایی کشور افزوده می‌شود.

رئیس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران همچنین در این آیین گفت: اکنون ۲۴۰ شرکت خصوصی در صنعت هوایی کشور فعالیت می‌کنند که نیمی از آن‌ها دانش بنیان هستند و به بخش دولتی خدمات ارائه می‌کنند و با اعتماد به توانایی‌های این بخش می‌توان حرکت رو به جلویی داشته باشیم.  

قاسمی یادآور شد: صنعت هوایی کشور همواره در دوره تحریم‌ها مورد هجمه دشمنان قرار گرفت، اما بخش خصوصی با وجود مشکلات در این بخش، با اتکا به توان مهندسان داخلی، خدمات قابل توجهی را به صنعت هوانوردی کشور ارایه کرده است.

وی با تاکید براینکه تحریم مشکل اصلی صنعت حمل و نقل کشور است، گفت: بحث‌های سیاسی همواره به عنوان مانعی مهم در صنعت حمل و نقل وجود داشته است و تنها با همکاری بخش خصوصی و دولتی است که می‌توان بر این مشکلات فائق آمد.  

رئیس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران با اشاره به اینکه خواست بخش خصوصی صنعت هوایی حمایت دولت است، افزود: بخش خصوصی به دنبال دریافت کمک‌های مالی از دولت نیست بلکه دولت می‌تواند با واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی از آن حمایت کند.

وی تاکید کرد: از دولت می‌خواهیم که کار‌ها را به این بخش واگذار کند و از خرید‌های خارجی جلوگیری کند.

هشتمین نمایشگاه بین المللی صنایع هوایی و فضایی کشور به همت اتحادیه صنایع هوایی و فضایی از هفتم تا ۱۰ آذرماه و از ساعت ۱۰ تا ۱۷ در محل نمایش‌های هوایی واقع در کیلو متر ۴ اتوبان تهران - کرج دایر است.

توسعه همکاری فعالان صنعت هوا - فضای کشور در عرصه بین المللی و حرکت مطلوب در مسیر گسترش صادرات و ارتقای سطح تکنولوژی از اهداف برگزاری این رویداد است.

نظر شما