شناسهٔ خبر: 47076 - سرویس شرکت‌ها
نسخه قابل چاپ

کارشناس سازمان هواشناسی خبر داد؛

افزایش آلاینده ها افق دید تهران را به ۷کیلومتر رساند/ حاکمیت جو پایدار در برخی از نقاط کشور و کاهش کیفیت هوا در کلانشهرها

آلودگی هوا کارشناس سازمان هواشناسی کشور گفت: افزایش غلظت آلاینده های جوی و ذرات معلق، کیفیت هوا و افق دید در شهر تهران را تا حدود ۷ کیلومتر کاهش داده و کیفیت هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از ایرنا، «امین حسین نقشینه» کارشناس سازمان هواشناسی در مورد وضعیت آب و هوایی کشور، گفت: وقتی افق دید در شهر به بیش از۱۰ کیلومتر برسد، کیفیت هوا در شهر برای گروه‌های مختلف پاک است اما با افزایش آلاینده‌های جوی و غلظت آن، بتدریج افق دید در شهرهای پرجمعیت و صنعتی کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: با کاهش دید افقی در حقیقت دید به ۷ سپس ۵ کیلومتر و بتدریج به کمتر از ۴ کیلومتر می رسد و با کمتر شدن افق دید به کمتر از ۲ کیلومتر، پروازهای هوایی متوقف می شود و حتی اجازه پرواز از مقصد به هواپیماها داده نمی شود.

نقشینه با اشاره به آخرین وضعیت هوای کشور، گفت: با حاکم شدن جوی نسبتا پایدار در سه روز آینده، بخش‌هایی از شمال‌غرب، دامنه‌های جنوبی البرز و مرکز کشور شاهد افزایش آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا در شهرهای صنعتی و پر جمعیت از جمله تهران، اصفهان، تبریز و اراک خواهیم بود.

گفتنی است، محمد رستگاری معاون نظارت و پایش محیط‌زیست استان تهران نیز روز گذشته با اشاره به افزایش ۲۰ عددی میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون اعلام کرد: کیفیت هوای تهران با شاخص ۱۱۶ برای گروه های حساس ناسالم شده است.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد) (حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

برچسب‌ها:

نظر شما