شناسهٔ خبر: 47326 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مظاهریان در همایش ملی اخلاق مهندسی در صنعت ساختمان مطرح کرد:

تشریح آخرین وضعیت ارسال لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان به هیات دولت/ منافع عمومی بر منافع شخصی ارجحیت دارد/ برخی در برابر تدوین نظام‌نامه اخلاق حرفه‌ای مقاومت‌های زیادی کردند

حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان این نکته که برای کنترل و بهبود شرایط ۲ فرایند آیین‌نامه کنترل ساختمان و اصلاح قانون نظام مهندسی را در نظر گرفته‌ایم گفت: لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی که هفته گذشته برای دولت ارسال شده به زودی روی پرتال وزارت راه و شهرسازی  قرار خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی اولین همایش ملی اخلاق مهندسی در صنعت ساختمان طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (۲۸ و ۲۹ آذرماه) با حضور حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان و وزیر راه و شهرسازی برگزارشد.

مظاهریان در این همایش با اشاره به تلاش ها و پیگیری های وزارت راه و شهرسازی در سال های اخیر مبنی بر تدوین نظام نامه اخلاق حرفه ای مهندسی ساختمان گفت: برای تدوین این نظام نامه مقاومت های زیادی وجود داشت که سبب شد تا وزیر محترم راه و شهرسازی تا مرز استیضاح هم پیش برود.

وی با اشاره به دو اصل مهم نظام نامه اخلاق حرفه ای مهندسی ساختمان، شامل ارجحیت منافع عمومی بر منافع شخصی و نیز عدم تعارض منافع گفت: برگزاری چنین همایشی برای نخستین بار حاصل اصلاح نظام نامه اخلاق مهندسی است.

وی همچنین با بیان این نکته که برای کنترل و بهبود شرایط ۲ فرایند آیین‌نامه کنترل ساختمان و اصلاح قانون نظام مهندسی را در نظر گرفته‌ایم، افزود: در حال حاضر مسئله اخلاق مهندسی برای بسیاری همچنان گنگ است که روند این سمینار ها و همایش های تخصصی و کارگروه های آموزشی باید در طول سال ادامه پیدا کند.

مظاهریان در ادامه گفت: لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی که هفته گذشته برای دولت ارسال شده به زودی روی پرتال وزارت راه و شهرسازی قرار خواهد گرفت . 

وی در ادامه از همه دست اندرکاران صنعت ساختمان کشور خواست تا با مطالعه لایحه تنظیم شده قانون نظام مهندسی نظرات تخصصی و اصلاحی خویش را ارائه دهند.

مظاهریان همچنین به آیین نامه کنترل ساختمان اشاره کرد و برخی از ویژگی های آن را شامل موضوع نظارت با تفکیک نظارت از بازرسی و همچنین موضوع ضمانت برشمرد و یکی از مهمترین بندهای این آیین‌نامه را اخذ ضمانت نامه محضری از مالک و فردی که ساختمان را ساخته است عنوان کرد و افزود: این ضمانت نامه قابل انتقال به غیر است.

همچنین معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی شرایط کنونی ساختمان سازی کشور را نه ایده ال دانست و نه قابل ادامه دادن.

در پایان مظاهریان  با انتقاد از شرایط موجود اظهارداشت: ما مهندسان نتوانستیم به خوبی به وظایف خویش عمل کنیم و مصداق آن هم این است که  وقتی زلزله می آید خانه و بیمارستان همزمان تخریب می شود و در این رابطه مردم از ما انتظار دارند و دغدغه شان این است که آیا خانه هایشان امن و محکم است./

نظر شما