شناسهٔ خبر: 47702 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهرتهران مطرح کرد:

قرارگیری ۴۰۰ برج بر روی گسل‌های شهر تهران/ دولت باید بودجه‌ای مناسب با مشکلات و اولویت‌های شهری اختصاص دهد

مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر گفت: با وجود ممنوعیت ساخت برج و ساختمان مهم بر روی گسل‌های تهران ، حدود ۴۰۰ برج بر روی گسل‌های شهر تهران ساخته شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مجید فراهانی، در دیدار با دبیران شورایاری منطقه ۲، بر لزوم اهمیت شورایاری‌ها، راه‌های مناسب کاهش ترافیک منطقه، تعیین تکلیف بافت‌های فرسوده این منطقه و لزوم جذب سرمایه‌گذار با روش BOT تاکید کرد و اظهار داشت: با توجه به اینکه در فصل بودجه هستیم باید چشم‌اندازی مناسبی از مناطق داشته باشیم تا بودجه مناسبی با توجه به اولویت‌های هر منطقه تخصیص داده شود.

عضو شورای شهر تهران در ارتباط با شرایط منطقه ۲ گفت: منطقه ۲ از مهم‌ترین مراکز تهران است و در حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعیت یعنی ۸ درصد تهران را در خود جای می‌دهد؛  همچنین حدود ۷ درصد مساحت تهران در این منطقه وجود دارد؛ با توجه به این امر، منطقه ۲ حتی از متوسط تهران، تراکم بیشتری دارد و جالب است منطقه ۲ جز مناطق اصلی تهران است که مشکل پارکینگ دارد. این منطقه با توجه به ظرفیت‌هایش نقاط قوت بسیاری دارد و با توجه به فرصت‌ها باید بدان پرداخت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، همچنین  فراهانی در خصوص فرصت‌های موجود در این منطقه افزود: یکی از نقاط قوت منطقه، وجود فرصت‌های گردشگری است.گرچه تاکنون سرمایه‌گذاری خوبی انجام شده اما کافی نیست. در بحث کوهپایه‌ها فعالیت های خوبی در حوزه توسعه گردشگری شده است. گرچه این منطقه زمین‌های زیادی ندارد اما زمین‌های رها شده آن کم نیست و می‌توان به سمت توسعه گردشگری در منطقه ۲ پیش‌رفت.

وی  در ادامه گفت: وجود دانشگاه صنعتی شریف یکی از فرصت‌های منطقه است و همکاری منطقه با این دانشگاه و همکاری با کارآفرینان و استارت آپ‌ها می تواند سبب پیشرفت شهرداری شود. دو استارت آپ موفق در تهران نیز خواستگاه‌شان دانشگاه شریف بوده و می توان از این ظرفیت استفاده کرد.

همچنین این عضو شورای شهر اظهار کرد: این روزها شهرداری تهران با کمبود بودجه مواجه است و متاسفانه باید بیش از ۴۰ درصد بودجه در شهرداری کاهش داشته باشد؛ راه حل آن جذب مشارکت‌ها است؛ با روش‌هایی مانند BOT می‌توان مشارکت سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی منطقه ۲ را فعال کرد که جاذب گردشگری باشد.

وی طی پیشنهادی به مجموعه مدیریت شهری اظهار کرد: باید به مناطق شهرداری تنفض اختیار صورت بگیرد تا شهرداران منطقه در جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی ورود پیدا کنند.

فراهانی در ارتباط با مشکلات منطقه ۲  گفت: گرچه منطقه دو جز مناطق برخوردار است اما مشکل بافت فرسوده وجود دارد. همچنین مشکل سرانه‌های ورزشی از دیگر موارد است. اگر چه مراکز ورزشی خوبی داریم؛ اما متاسفانه این مراکز واگذار شده و مردم منطقه کمتر میتوانند از سرانه‌ها استفاده کنند. همچنین بحث آلودگی‌ها در حاشیه بزرگراه‌ها از دیگر مسائلی است که باید بدان پرداخته شود.

وی ادامه داد: منطقه ۲ مشکلاتی دارد که یکی از این موارد بحث منطقه فرحزاد و اسلام آباد است، همچنین با توجه به زلزله مهیب آینده تهران، منطقه ۲ آسیب‌پذیر خواهد بود. گسل شمال تهران از منطقه ۲ می گذرد و یکی از بیشترین آسیب‌ها را در منطقه ۲ داریم.

رئیس کمیته بودجه و نظارت با بیان اینکه ساخت بافت مسکونی روی گسل با توجه به اینکه ممنوع بوده از دیگر مشکلات منطقه است. اگر چه ساخت و ساز روی گسل ممنوع بوده، اما طی بررسی ها ۴۰۰ برج روی گسل‌های تهران ساخته شده است. خوشبختانه دولت بنا دارد در حوزه نوسازی بافت فرسوده فعالیت‌هایی را انجام دهد گفت: وجود شورایاری‌ها بسیار ارزشمند است. در گذشته شهرداریها پول زیادی خرج می‌کردند تا بتوانند مشکلات محلات را از دل آن بیرون بیاورد اما اکنون شورایاران به خوبی این مشکلات را منتقل می کند.

رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران بیان کرد: محله محوری باید محور کار ما باشد. بنده در نطق اولم در صحن علنی از مسکر آباد تا فرحزاد نام بردم. این محلات اهمیت بسیار زیادی دارند و محلاتی است که باید به توسعه آنها توجه ویژه ای داشته باشیم.

فراهانی در پایان گفت: اگر سرمایه‌گذاری می شناسیم، زمین رها شده‌ای داریم و یا پیشنهادی داریم که مشکل درآمدی شهرداری رفع شود و یا کسب و کار جدید راه انداخته شود و... عنوان کنید زیرا معتقدیم که باید از خلاقیت‌ها استفاده شود تا منطقه ۲ شتاب بیشتری به سمت توسعه پیدا کند.

نظر شما