شناسهٔ خبر: 47729 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

حمیدرضا عظیمیان مطرح کرد؛

پرداخت سهم سازمان ملی زمین و مسکن برای حفظ کارخانه تاریخی ریسباف/ حفظ ریسباف الگویی پایدار برای حفظ ابنیه تاریخی سایر شهرها

حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اعلام این موضوع که این سازمان سهم ۱۶۰ میلیاردتومانی خود را برای حفظ کارخانه تاریخی ریسباف به بانک‌ملی پرداخت کرده است، پیشنهاد تشکیل موزه ریسباف را ارائه کرد و گفت: کارخانه ریسباف در نزدیکی سی و سه پل و زاینده‌رود که نماد شهر اصفهان هستند، قرار دارد که حفظ آن می‌تواند به آن میراث نیز کمک قابل‌توجهی کند.

حمیدرضا عظیمیان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در بیان مجموعه اقدامات آن سازمان به منظور حفظ و نگهداری کارخانه ریسباف؛ میراث معماری صنعتی معاصر به ارائه توضیحاتی پرداخت و اظهارداشت: خرید کارخانه ریسباف حدود ۲۰۷ میلیاردتومان هزینه در برداشت که از آن میزان، مبلغ ۱۶۲ میلیاردتومان پرداخت شده است و این سازمان آن ۱۶۰ میلیاردتومان  را در قالب نقدی و غیرنقدی به بانک ملی پرداخت کرده است و باقی مانده را نیز که در حدود ۲ میلیاردتومان است اداره مسکن اداره کل راه و شهرسازی اصفهان تقبل کرده  تا پرداخت شود.

در ادامه معاون وزیر راه و شهرسازی در بیان اهمیت کارخانه ریسباف اصفهان و تاثیری که بر شهر اصفهان دارد به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: طبیعتا از آنجاییکه اصفهان شهر گردشگری است و در بخش‌های مختلف هنری همچون خط و موسیقی صاحب سبک است و در معماری، حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد و از سوی دیگر  شعرا و هنرمندان فراوانی در عرصه های در آن فعالیت می کنند به نظر می رسد که به دلیل سابقه تاریخی آن الزامی برای مسولان ارشد ایجاد می‌کند تا به فکر تبدیل آن به موزه باشند.

وی ادامه داد: گردآوری نمادها و نشانه هایی از تمامی هنرهای اصفهان و پیشینه تاریخی آن در موزه کارخانه تاریخی ریسباف و نمایش آن برای گردشگران داخلی و بین المللی می تواند راهکاری مناسب باشد.

همچنین مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: بر اساس آخرین بررسی ها، تصمیم بر آن شد تا کارخانه ریسباف که معماری قدیمی صاحب سبکی دارد و خودش نمادی از موزه است با نمایش هنرهای مختلف برای عموم مردم به شکل موزه آماده شود. قطعا آماده کردن مکانی در محل کارخانه صنعتی ریسباف اصفهان برای گردشگران داخلی و بین المللی سراسر جذابیت های محیطی و هنری است و همچنین برای شهروندان اصفهانی فرصت مغتنمی است تا با تاریخ گذشته خود آشنایی بیشتری پیدا کنند.

عظیمیان تصریح کرد: سازمان ملی زمین و مسکن با توجه به اهمیتی که کارخانه ریسباف داشته و برای آنکه این کارخانه مانند سایر کارخانه های صنعتی شهرها تبدیل به مجتمع های تجاری و ساختمان های بی هویت نشوند در خریداری آن مشارکت کرد و کارخانه ریسباف در نزدیکی سی و سه پل و زاینده رود که نماد شهر اصفهان هستند قرار دارد که حفظ آن می تواند به آن میراث نیز کمک قابل توجهی کند.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: کارخانه ریسباف در آینده ای نزدیک با بهسازی و مرمت تبدیل به موزه ای بزرگ برای بهره مندی شهروندان اصفهانی، سراسر ایران و همچنین گردشگران بین المللی شود و بتواند به عنوان الگویی در سایر شهرهای کشور تسری یابد.

 

نظر شما