شناسهٔ خبر: 48247 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راهداری هرمزگان خبر داد:

معرفی بندرعباس بعنوان فعال‌ترین مرز ترانزیت ورود کالای کشور با ۳۶ درصد افزایش

ترانزیت مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای هرمزگان گفت: تلاش شبانه‌روزی فعالان حوزه حمل‌و‌نقل استان موجب شد تا هرمزگان از بین ۳۲ مرز فعال کشور در جایگاه نخست ترانزیت کالا قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای هرمزگان، داریوش باقرجوان گفت: تلاش شبانه‌روزی فعالان حوزه حمل‌و‌نقل استان موجب شد تا هرمزگان از بین ۳۲ مرز فعال کشور در جایگاه نخست ترانزیت کالا قرار گیرد.

مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای هرمزگان افزود: در ۹ ماهه سال ۱۳۹۶ بندر شهید رجایی با کسب ۳۶ درصد از مجموع ترانزیت کالاهای ورودی، مهمترین و فعال‌ترین مرز ترانزیتی در کشور بود.

وی اضافه کرد: در این مدت دو میلیون و چهارصد و پنجاه و چهار هزار تن (۲ میلیون ۴۵۴ هزار تن) کالا از طریق بندرعباس به دیگر مرزهای کشور ترانزیت شده است.

باقرجوان بیشترین کالاهای ترانزیتی از مرز بندرعباس را مواد سوختی، انواع ترکیبات شیمیایی، کالاهای ساختمانی، لوازم‌خانگی و انواع پنبه برشمرد.

مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان همچنین مرزهای پرویزخان، بازرگان و شهید باهنر را دیگر مرزهایی نام برد که در جایگاه‌های بعدی ترانزیت ورود کالا به کشور قرار دارند و ۷۴ درصد از حجم کل ترانزیت کالا در کشور از طریق مرزهای نام برده شده صورت می‌گیرد و تنها ۲۶ درصد متعلق به سایر مرزهای کشور است.

داریوش باقرجوان به میزان ترانزیت کالا در کشور اشاره کرد و گفت: آمار و اطلاعات جمع‌آوری شده حاکی از این است در ۹ ماهه ۹۶ در مجموع، ۱,۶ میلیون تن کالاهای نفتی و غیرنفتی از مرزهای جاده‌ای وارد و ۵ میلیون تن از کشور خارج شده است که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۵، واردات ۱۲ درصد و صادرات ۷ درصد افزایش داشته است.

وی کریدور جنوب به شمال را یکی از مهمترین کریدورهای بین‌المللی برشمرد که از مرز بندرعباس و استان هرمزگان گذر می‌کند و قاره آسیا را به اروپا متصل و نیازهای مواد اولیه کشورهای آسیای شمالی و اروپا را فراهم می‌کند.

ترکمنستان - قزاقستان - گرجستان - آذربایجان - ارمنستان - روسیه – ازبکستان و ترکیه مقاصد کالاهای ترانزیتی از کشورمان است.

نظر شما