شناسهٔ خبر: 48417 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان خبر داد:

تحلیل مدیرکل بنادر هرمزگان درباره عوامل پیدا و پنهان حادثه سانچی/ نقش ام.آر.سی.سی بندرعباس در مدیریت بحران سانحه دریایی

اله مراد عفیفی پور مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با تحلیل ابعاد مختلف و برشمردن عوامل اثرگذار بر وقوع حادثه نفتکش "سانچی" گفت: تا زمان نهایی‌شدن روندهای حقوقی با حضور ذینفعان و همچنین کارشناسی دقیق توسط مراجع ملی و جهانی نمی‌توان قضاوتی دقیق در این رابطه داشت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، " اله‌مراد عفیفی‌پور" طی مصاحبه ای با یکی از خبرگزاری‌های مستقر در استان هرمزگان به بیان ابعاد مختلف اهمیت صنعت حمل و نقل دریایی پرداخت و اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد محموله‌های تجاری کشور و ۱۰۰ درصد محموله‌های نفتی ایران توسط ناوگان شناورهای دریایی حمل می‌شود که این اعداد و ارقام، نقش کلیدی و حیاتی صنعت حمل و نقل دریایی در اقتصاد کشور را هویدا می‌کند.

وی با اشاره به جایگاه موثر ناوگان ملی نفتکش جمهوری اسلامی در صنعت حمل و نقل دریایی جهان و تلاش‌های پیدا و پنهان این مجموعه برای تحقق اهداف ترسیم شده در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، گفت:  شرکت ملي نفتکش از جمله شناخته شده‌ترین ناوگان‌های تجاری دریایی دنیا محسوب می‌شود که شناورهای آن از جمله بهترین و استانداردترین نفتکش‌ها در دنیا محسوب می‌شوند.

عفیفی‌پور ضمن اشاره به حادثه تصادم نفتکش "سانچی" متعلق به شرکت ملی نفتکش جمهوری اسلامی با یک کشتی فله بر چینی در آّب های اقیانوس آرام(منطقه شرقی دریای چین)، خاطرنشان کرد: اتفاقات اینچنینی می تواند نشأت گرفته از عوامل سخت افزاری، نرم افزاری، شرایط جغرافیایی پیرامونی و نقص فنی تجهیزات مخابراتی و ارتباطات دریایی باشد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان تصریح کرد: مه‌آلود بودن، مواج و توفانی شدن دریا در مسیر گذر کشتی ها، تردد شناورهای فاقد سیستم های ناوبری در مسیرهای دریانوردی و مواردی از این قبیل می تواند بر کیفیت یک فعالیت دریانوردی موثر واقع شود.

وی اضافه کرد: نفتکش سانچی از جمله شناورهای جدید ناوگان دریایی شركت ملي نفتكش محسوب می‌شود که کمتر از ۱۰ سال از عمر ساخت آن نمی‌گذشت و به دلیل ترابری محموله‌های حساس و راهبردی از تمامی تجهیزات مدرن ایمنی و ناوبری برخوردار است.

عفیفی‌پور همچنین ضمن بیان توضیحاتی از شناخت ۲۷ ساله خود از کاپیتان فقید این کشتی نفتکش سخن به میان آورد و گفت: کاپیتان عروجی فردی با تجربه و مسلط به مهارت‌های دریانوردی در آب های آزاد بود که تمامی مدارج تخصصی فرماندهی و هدایت کشتی های نفتکش اقیانوس پیما را طی نموده و گواهینامه های شایستگی مربوطه را نیز کسب کرده بود. او دریانوردی کوشا، میهن پرست، پرکار و پرتلاش بود و از جمله سرمایه های انسانی بسیار با ارزش شرکت نفتکش محسوب می شد. سایر خدمه و کارکنان این کشتی نیز هر کدام در جایگاه خود دارای اهمیت بسیاری به لحاظ دانش تخصصی و مهارت های دریانوردی بودند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با اشاره به نقش آفرینی این مجموعه در عملیات امدادرسانی به نفتکش سانچی گفت: مرکز هماهنگی جستجو و نجات دریایی(MRCC) بندرعباس از سوی سازمان بنادر به عنوان مرکز تماس بین المللی و پل ارتباطی با مراکز ام. آر. سی. سی کشورهای نزدیک به محل سانحه انتخاب شد.

وی افزود: ام. آر. سی. سی بندرعباس در همان نخستین روز حادثه با مراکز جستجو و نجات دریایی چهار کشور چین، ژاپن، کره‌جنوبی و تایوان برای جلب کمک‌های امداد دریایی بین المللی ارتباط و هماهنگی برقرار کرد و به طور میانگین روزانه بالغ بر ۲۰ تماس تلفنی، ایمیل و مخابراتی در این مرکز برای هماهنگی با کشورهای جنوب‌شرقی آسیا به ثبت رسید.

عفیفی‌پور ارتباط ماهواره‌ای با کشتی‌های ایرانی و خارجی عبوری در منطقه شرق دریای چین، هماهنگی با مرکز MRCC کشور تایوان برای پایش آب‌های ساحلی این کشور، برقراری ارتباط مستمر با مقامات ارشد سازمان بنادر که به منطقه اعزام شده بودند، را از دیگر اقدامات مرکز هماهنگی جستجو و نجات دریایی بندرعباس برشمرد که نقش آفرینی موثری در استفاده حداکثری از ارتباطات دریایی بین المللی و تسریع روند امدادرسانی داشت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان بیان کرد: این اقدامات و هماهنگی‌ها منجر به اعزام شناور آتشخوار و همچنین هواپیما و بالگرد از سوی کشور چین، یک بالگرد و یک فروند شناور آتش خوار توسط کره جنوبی، یک شناور ناجی و همچنین یک شناور آتشخوار دیگر از کشور ژاپن شد.

این مقام مسئول به تبیین تکالیف سازمان بنادر در این خصوص پرداخت و خاطرنشان کرد: این سازمان که مرجع رسمی ملي كشور در زمینه صنعت دریانوردی و نماینده دولت جمهوری اسلامی در مجامع بین المللی محسوب می شود، از همان نخستین ساعات وقوع حادثه تلاش ها و اقدامات خود را برای نجات جان خدمه در وهله نخست و مقابله با بروز آلودگی‌های محیط زیست دریا در وهله دوم آغاز کرد.

به گفته عفیفی پور، با راهبری سازمان بنادر سه گروه از ایران شامل گروه‌های ارزیاب سانحه، امداد و نجات و هیاتی متشکل از مقامات ارشد سازمانی به کشور چین اعزام شدند. مدیرعامل سازمان بنادر به همراه وزیر کار در اتاق مدیریت بحران کشور چین حضور داشتند و بر روند امدادرسانی به صورت مستقیم نظارت می‌کردند.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، اقدامات و هماهنگی های دیپلماتیک گسترده ای از سوی وزارت امور خارجه  با کشورهای دست اندرکار در این منطقه دریایی نیز صورت پذیرفت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در پاسخ به سوالی در خصوص تعیین مقصر حادثه تصادم دو کشتی یاد شده و همچنین احقاق حقوق کشور ایران و دریانوردان مظلوم جانباخته، گفت: تا زمان نهایی شدن روندهای حقوقی و ارزيابي هاي دقيق كارشناس با حضور ذینفعان و همچنین کارشناسی دقیق توسط مراجع ملی و جهانی نمی توان قضاوتی دقیق در این رابطه داشت.

نظر شما