شناسهٔ خبر: 49817 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رحیمی انارکی خبر داد:

پرداخت تسهیلات ساخت هوشمندانه می‌شود/ اقشار میان درآمد و کم درآمد گروه هدف بسته اعتباری بدون سپرده

ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیرعامل­­ بانک مسکن درباره طراحی بسته سیاست اعتباری در حوزه بدون سپرده­ ساخت در سال ۹۷ گفت: ­پرداخت تسهیلات هوشمندانه و به شرط گارانتی پرداخت خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، ابولقاسم رحیمی انارکی درباره انتقاد انبوه سازان از دریافت تسهیلات ساخت اظهار کرد: اگرچه انتقاد انبوه سازان برای دریافت تسهیلات وارد است، اما باید برنامه ریزی‌های لازمی برای تامین مالی­ متناسب با نیاز آن‌ها انجام شود.

وی ادامه داد: بانک مسکن به دلیل دارا بودن حساب‌های تعهدی محدودیت‌های خاصی دارد و حساب ها‌ی تعهدی در اولویت هستند.

رحیمی انارکی به صداوسیما گفت: اخیرا شورای پول و اعتبار آئین نامه‌ای را درباره انتشار اوراق رهنی مصوب کرد که بر اساس آن امکانی برای بانک مسکن فراهم شد تا مطالبات رهنی خود را واگذار، تبدیل و به فروش بگذارد. این امکان باعث شد تا سیاست‌های اعتباری برای بخش بدون سپرده بویژه بخش توسعه گران فراهم شو د. و پرداخت تسهیلات تحت شعاع نوسانات حساب‌های تعهدی بانک قرار نگیرند.

وی با اشاره به طراحی بسته اعتباری بدون سپرده­ گفت: در این بسته­ ­سعی شد برای اعطای تسهیلات ساخت­ هوشمند سازی صورت گیرد و تسهیلات اعطا شده باید برای ساخت واحد‌های دارای تقاضا و متناسب با گروه هدف بانک باشد.

مدیرعامل­­ بانک مسکن تصریح کرد: گروه هدف، اقشار میان درآمد و کم درآمد جامعه هستند و واحد‌ها باید در استطاعت این مجموعه باشد.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط جدید حتما باید متقاضی وجود داشته باشد­ تا تسهیلات مورد نیاز را به انبوه ساز پرداخت کند و خیال سازندگان برای داشتن متقاضی و بانک برای اینکه مسکن‌ها روی دست تولید کنندگان قرار نگیرد تا­تبدیل به مطالبات معوق و غیر جاری نشود.

رحیمی انارکی با اشاره به اینکه این طرح در سال ۹۷ اجرایی خواهد شد گفت: پرداخت تسهیلات به سازندگان حرفه‌ای و دارای صلاحیت به شرط توجه به استانداردها، ساخت، بحث گارانتی، تضمین ساخت خواهد بود و نرخ‌های ترجیحی هم اعلام خواهیم کرد.

مدیرعامل بانک مسکن­ تاکید کرد: تا سال ۱۴۰۰­ همه­ تسهیلات در حوزه ساخت و ساز هوشمندانه پرداخت خواهد شد.

نظر شما