شناسهٔ خبر: 51461 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

پرهیزکار خبر داد:

وقوع کم‌بارشی ۴۴ درصدی در سال زراعی جاری در کشور/ ضرورت بازنگری تمامی برنامه‌های توسعه‌ای با توجه به تغییر اقلیم در سطح کشور/ توسعه پایدار باید در حد توان خرد اقلیم باشد

مصاحبه پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این مطلب که هم‌اکنون شاهد کم بارشی ۴۴ درصدی در سطح کشور هستیم گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد سال زراعی ۸۶-۸۷ با کم بارشی ۴۱ درصدی یکی از بدترین سال های زراعی از لحاظ بارش بود که امسال رکورد آن نیز شکسته و این رقم به ۴۴ درصد افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی داود پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کل کشور در تشریح شرایط جوی کشور در سال زراعی جاری بیان کرد: سال زراعی جاری از اول مهر سال ۹۶ آغاز و تا پایان شهریورماه سال ۹۷ ادامه دارد که متأسفانه در حال حاضر با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده شاهد کم‌بارشی‌های شدید و تبدیل آن به خشکسالی هستیم.

پرهیزکار در ادامه با اشاره به این مطلب که هم‌اکنون شاهد کم بارشی ۴۴ درصدی در سطح کشور هستیم گفت: بررسی‌های نشان می‌دهد سال زراعی ۸۶-۸۷ با کم بارشی ۴۱ درصدی یکی از بدترین سال های زراعی از لحاظ بارش بود که امسال رکورد آن نیز شکسته و این رقم به ۴۴ درصد افزایش یافت.

وی با تأکید براینکه طی ۱۱ سال اخیر هیچ سال پربارشی در تاریخ هواشناسی کشور رخ نداده است گفت: براساس شاخص‌های خشکسالی میزان بارش از سال ۸۱ تا کنون همواره منفی بوده که این میزان در سال ۹۵ به شدیدترین حالت خود رسیده است.

به گفته این مقام مسئول انباشت کم‌بارشی‌های سال‌های گذشته در سال ۹۵ خود را نشان داده و انتظار می رود این وضعیت خشکسالی شدید به سال زراعی ۹۶- ۹۷ نیز انتقال یافته و به شدیدترین حالت خود تا پایان این دوره برسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در این راستا افزود: پدیده کم بارشی و خشکسالی یکی از پدیده‌هایی است که دانشمندان تکرار آن را با پدیده گرمایش جهانی مرتبط می‌دانند، در این راستا نیز می دانیم که دمای کره زمین به دلیل افزایش غلظت گازهای گلخانه‌ای  نسبت به دوره پیش صنعتی حدود ۱ درجه افزایش پیدا کرده است و به همین دلیل شاهد فراوانی رخداد پدیده‌های هواشناختی با انرژی‌های بالا مانند خشکسالی و یا بارش‌های سیل‌آسا در کشور در سال‌های اخیر هستیم.

رئیس سازمان هواشناسی کل کشور در ادامه همچنین از افزایش ۲ درجه‌ای دمای هوا و کاهش ۵۰ میلی‌متری بارش‌ها طی ۵۰ سال گذشته در کشور خبر داد و گفت: افزایش دمای هوا به طبع باعث افزایش پتانسیل تبخیر و تعرق و کاهش آب‌های قابل دسترسی شده که ما باید در این راستا به بازنگری تمامی برنامه‌های توسعه‌ای در سطح کشور با توجه به این تغییر اقلیم بپردازیم.

وی ادامه داد: بدون شک اگر در گذشته برنامه‌های توسعه ای کشور بر اساس بارش حدود ۲۹۰ میلیمتری بود، اکنون باید بر اساس ۲۳۰ میلیمتر بارندگی سالانه برنامه ریزی کنیم، به عنوان نمونه باید کشاورزی را مدیریت کنیم که با کمترین مقدار آب محصول تولید شود، صنایع آبی به جایی که آب هست برده شود، مصرف خانگی و آب شرب را تنظیم کنیم، همچنین باید در بحث توسعه به توان اقلیمی توجه شود؛ توسعه پایدار به این معنا است که هرگونه توسعه اقتصادی و اجتماعی باید به گونه ای باشد که به محیط زیست آسیب نزند.

پرهیزکار در ادامه سخنان خود در نعریف مفهوم توسعه پایدار در کشور گفت: توسعه پایدار بدین معناست که هر نوع توسعه اقتصادی و اجتماعی باید در حد و گونه‌ای باشد که محیط زیست را دچار اختلال نکند، درحقیقت توسعه پایدار باید در حد توان خرد اقلیم باشد.

به گفته وی مولف های متعددی محدودیت  توان اقلیم  را مشخص می‌کنند که آب، هوا و خاک از جمله آن ها به شمار می روند، بدون شک اگر تنها یکی از این شاخص ها رعایت نشود قطعا توسعه پایدار رخ نخواهد داد.

این مقام مسئول در ادامه با تأکید براینکه سازمان هواشناسی در این حوزه وارد شده و گزارش جامعی را درخصوص تغییرات اقلیمی تهیه و برای مقامات کشور ارسال کرده است گفت: خوشبختانه هم اکنون این حساسیت در کشور ایجاد شده، متأسفانه در گذشته شاهد بی توجهی های متعددی در این حوزه بودیم که بردن آب از منطقه ای به منطقه دیگر از جمله آن به شمار می رود.

معاون وزیر راه و شهرسازی آمادگی برای پدیده های جوی و هوشیاری در برابر اقلیم را شعار سازمان هواشناسی جهانی در سال جاری اعلام کرد و گفت: ما قطعا نمی توانیم با اقلیم بجنگیم چراکه آن محصول انرژی های عظیم جوی است، ما باید علاوه بر سازگاری با اقلیم در برابر آن هوشیار نیز باشیم تا متحمل آسیبی نشویم./

نظر شما