شناسهٔ خبر: 53324 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

باقریان مطرح کرد؛

تامین تجهیزات فرودگاهی ایران به شرکت‌های خارجی نیاز ندارد/ امضای قرارداد عملیات به روز رسانی ۱۴ رادار تا ۲ روز آینده

غلامحسین باقریان معاون عملیات شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران درباره تاثیر خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام گفت: بخش زیادی از تجهیزات مورد نیاز فرودگاهی تامین شده است و به شرکت های خارجی وابسته نیستیم.

 

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، غلامحسین باقریان اظهار کرد: در برنامه‌ریزی‌های خرید تجهیزات ناوبری و ارتباطی، برجام را فرصت موقتی دیدیم و در ۲ سال گذشته بسیاری از تجهیزات مورد نیاز سیستم‌های ناوبری هوایی را از شرکت‌های خارجی خریدیم.

براساس گزارش ایرنا، هجدهم اردیبهشت ماه رییس جمهوری آمریکا از توافق بین‌المللی موسوم به برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) خارج شد.

این توافق در بیست و سوم تیرماه ۱۳۹۴ بین جمهوری اسلامی ایران، اتحادیه اروپا و کشورهای انگلیس، فرانسه، آمریکا، روسیه، چین و آلمان (گروه ۱+۵) امضا و از دی ماه همان سال اجرایی شده بود.

عضو هیات مدیره شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران تصریح کرد: آمریکا با خروج از برجام بدعهدی خود را به جهانیان نشان داد اما ایران از این اقدام دولتمردان آمریکایی چندان تاثیر نمی‌گیرد زیرا بخش زیادی از سیستم‌های ناوبری هوایی مورد نیاز کشور خریداری شده است.

«سامانه‌های نشان‌دهنده فاصله و جهت هواپیما تامین و سیستم‌های هدایت هواپیما در زمان نشست در فرودگاه‌ها نیز با برگزاری مناقصه‌های قانونی خریداری شده است».

به گفته وی، برخی از تجهیزات فرودگاهی، ناوبری و ارتباطی فرودگاه‌ها از شرکت‌های دانش بنیان تامین شده است.

باقریان ادامه داد: ما به طور تقریبی همه تجهیزات ارتباطی با هواپیما را به طور کامل خریداری کرده‌ایم. 

به گفته وی، اکنون یک رادار پیشرفته در حال نصب در فرودگاه بندرعباس است، یک رادار دیگر پس از ترخیص از گمرک در مهرآباد نصب و سومین رادار نیز به فرودگاه شیراز فرستاده می‌شود.

معاون عملیات شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران ادامه داد: خوشبختانه قرارداد عملیات به روز رسانی ۱۴ رادار موجود در کشور نیز نهایی شده است و تا ۲ روز آینده امضا می شود.

 ایران ۸۹ فرودگاه قابل بهره‌برداری دارد که ۷۰ فرودگاه آن تجاری است.

۶۴ فرودگاه فعال مسافری در کشور وجود دارد که ۵۴ فرودگاه آن ملکی و متعلق به شرکت فرودگاه‌هاست.

نظر شما