شناسهٔ خبر: 53518 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

نقصان محمدی مطرح کرد؛

امروزه با مشکل بدمسکنی روبرو هستیم

محمدرضا نقصان محمدی مدیرکل راه و شهرسازی استان یزد گفت: موضوعی که امروزه با آن روبرو هستیم تولید یا عرضه مسکن نیست بلکه موضوع بدمسکنی است و این مهم به حضور و همراهی مهندسین و همچنین تغییر در رویکردها و روش‌های موجود مهندسی نیاز دارد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان یزد، گردهمایی انجمن انبوه‌سازان استان یزد با حضور محمدرضا نقصان محمدی مدیرکل راه و شهرسازی استان یزد برگزار شد.

نقصان محمدی طی سخنانی در این همایش به مسائل و مشکلات پیرامون مسکن پرداخت و گفت: لازمه تصمیم‌گیری درست در این رابطه این است که در مقطع زمانی و مکانی خاص خودش به آن پرداخته شود و بر اساس آن مسائل و مشکلات آن را حل کنیم.

وی در ادامه افزود: موضوعی که امروزه با آن روبرو هستیم تولید یا عرضه مسکن نیست بلکه موضوع بدمسکنی است و این مهم به حضور و همراهی مهندسین و همچنین تغییر در رویکردها و روش‌های موجود مهندسی نیاز دارد.

نقصان محمدی با اشاره به اینکه ایجاد تمایز رمز موفقیت در پاسخگویی به مسئله بد مسکنی است و تمایز است که می‌تواند به اقتصاد مسکن ارزش دهد افزود: مهندسان باید نوآوری و خلاقیت را لازمه کار خود قرار داده و به طرح‌های اندیشه شده ورود پیدا کنند.

این مقام مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: شهر یزد با ۱۲۰ کیلومترمربع مساحت و جمعیت تقریباً ۵۸۰ هزار نفر و تراکم جمعیت زیر ۴۰ نفر، حدود ۵۰ هزار مسکن خالی دارد که متأسفانه نتوانستیم پاسخگوی سکونت باشیم و همچنان با موضوع بدمسکنی روبرو هستیم چراکه سکونتگاه محلی است که علاوه بر نیازهای مادی پاسخگوی نیازهای معنوی انسان‌ها نیز باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی با عنوان اینکه نیازهای امروزی شهری در مقیاس کشور ۳۰% جمعیت و سطح شهرها تحت پوشش بافت‌های حاشیه‌ای، فرسوده و تاریخی است، افزود: به دنبال مطرح شدن موضوع بازآفرینی شهری ما به دنبال فراهم‌سازی بستری جهت ارتقا کیفیت فضاهای شهری هستیم تا بتوانیم در فضاهایی که چنین بافت‌هایی قرار دارد مسکن را عرضه کنیم.

وی در پایان با اشاره به اینکه در حال حاضر استان یزد از پتانسیل اقتصادی و اجتماعی خوبی برخوردار است افزود: ما باید به دنبال ورود به این بافت‌ها باشیم و بخشی از مسکن موجود را ارتقا بدهیم و بتوانیم با طراحی و نوآوری در ساخت مسکن پاسخگوی نیازها باشیم.

نظر شما